اخبار

۳۷۹ هزار لایک برای یک خبر فیک!

ماجرا از آنجا کلید خورد که دونالد ترامپ از مایک پمپئو انتقاد کرد که چرا ایمیل‌های هیلاری کلینتون در زمان تصدی وزارت خارجه آمریکا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ را منتشر نکرده است و مایک پمپئو در گفتگو با شبکه فاکس نیوز اعلام کرد در اولین فرصت ممکن و احتمالا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این ایمیل‌ها منتشر خواهد کرد.

 

حال با وجود اینکه هنوز متن یا ایمیل تازه‌ای از کلینتون منتشر نشده است، جریان رسانه های معاند در شبکه های اجتماعی فارسی زبان با پیگیری هشتگ #ایمیل_های_کلینتون با ۱۷٫۶۶۶ تکرار، اقدام به تولید دیس اینفورمیشن و اخبار جعلی و تصاویر ساختگی کرده اند. محتواهایی که طبق رصد دیتاک با ۶۹٫۴۰۰  توییت و ۵۷٫۵ هزار ریتوئیت همراهی شده و در کمال تعجب این محتواهای جعلی بیش از ۳۷۹ هزار لایک دریافت کرده اند.

 

این متن ها و تصاویر عجیب و غریب و ادعاهای غیر واقعی تا جایی پیش رفته است که یورونیوز به نقل از وب‌سایت فارن پالسی نوشته است: ما هنوز نمی‌دانیم قرار است چه میزان از ایمیل‌های خانم کلینتون در زمان حضور او به عنوان وزیر امور خارجه منتشر شود. ضمن اینکه نمی‌دانیم محدودیت‌های موضوعی در خصوص انتشار وجود خواهد داشت یا خیر؟

 

این محتواهای ساختگی سعی در القای موضوع همکاری و حمایت آمریکا و ایران از داعش و … را دارند که البته این ادعای غیرواقعی از سوی یورونیوز «طبیعتا واقعی نیست» خوانده و عنوان شد اساسا هنوز ایمیلی منتشر نشده که از میان آنها اسنادی استخراج شود.

 

منتش کنندگان چنین ادعایی برای معتبرسازی محتوای خود لینک هایی را نیز منتشر کرده اند که با مراجعه به همگی آنها متوجه خواهیم شد محتواها اولا بی ربط به ادعای مطروحه و دوما بسیار قدیمی هستند.

 

این گاف ها و تلاش های رسانه های مورد حمایت مخالفان جمهوری اسلامی تا جایی پیش رفته است که برخی رسانه ها عنوان کردند به جز چندین سایت و خبرگزاری که آنها هم فریب خوردند، هیچ رسانه دیگری این موضوع را پوشش نداده بود و ماجرا به حساب‌های کاربری غیرواقعی در توییتر و کانال‌های تلگرامی با مبدا نامشخص در تلگرام محدود ماند، چرا که اساسا خبری وجود نداشت که مورد توجه قرار گیرد.

 

کلان روایت، #اعتبارزدایی، # ایجاد شبهه و #تردیدآفرینی درباره جمهوری اسلامی است. معمولا در این زمینه نیز سرعت انتشار اخبار غیرواقعی و زودباوری و کمبود سواد رسانه ای مخاطبان بر روند انتشار اخبار فیک بدون توجه به صحت و حقانیت آنها اثر می‌گذارد.

 

معصومه نصیری ـ کارشناس رسانه

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا