اخبار

چگونه در انبوه اطلاعات غرق نشویم

✍️معصومه نصیری ـ مدرس سواد رسانه‌ای

🔻امروز در عصر انبوه اطلاعات بسر می بریم؛ اطلاعاتی که با چنان سرعت و حجمی خود را بر مخاطب تحمیل می‌کنند که مجال ارزیابی و تجزیه و تحلیل را سلب کرده و در نهایت او می ماند و سردرگمی و دانسته هایی که نهایت عمقشان یک بند انگشت است.

🔻اما پرسش اساسی این است که آیا ما به عنوان مخاطب به این حجم از اطلاعات در حوزه‌های گوناگون نیاز داریم و آیا این هجمه اطلاعاتی حسن است یا یک چالش بزرگ در عصر رسانه‌ای شده امروز؟

🔻قطعا نگاهی کوتاه به آنچه پیرامون ما در حال وقوع است، نشان می‌دهد اکثر مخاطبان به علت مواجهه کوتاه با اطلاعاتی که گاهی سندیت آنها هم نیز محل ابهام است، دچار “#همه_چیز_دانی_رسانه‌ای” شده اند. آفتی که اولین علت بروز و ظهورش حجم بالای اطلاعات دریافتی در طول روز است. اطلاعاتی که در موضوعات مختلف و به اندازه چند پاراگراف در اختیار ما قرار می گیرند و به شکلی صاعقه وار، تاثیری کوتاه از خود برجای می گذارند و بعد هم به فراموشی سپرده می شوند.

🔻مساله اصلی این است که آیا واقعا ما به این حجم از اطلاعات نیاز داریم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مصرف رسانه ای باید متناسب با نیاز و احتیاج ما باشد و از #پرخوری_در_فضای-رسانه ای به شدت پرهیز کنیم. ادامه پرخوری رسانه ای منجر به اعتیاد رسانه ای می شود. نباید فراموش کنیم امروز این باور که هر مطلب به یک بار خواندنش می ارزد، طرفدار چندانی ندارد. امروز برای دوری از سطحی شدن در دنیای آنلاین، باید چند قدم از این فضا فاصله گرفت و ورودی های ذهنی خود که متاثر از آن است را محدود کنیم. بنا نیست ما در تمام کانال ها و گروه ها و صفحات عضو باشیم. باید باور کنیم تمرکز بر یک یا چند موضوع محدود قطعا بهتر از نگاه سرسری به تعداد زیادی موضوعات مختلف و غیرکاربردی است.

💢و اما چند سوال

🔹با خودتان فکر کنید اگر همین لحظه برخی از کانال ها و گروه هایی که عضو آنها هستید را ترک کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چند درصد مطالبی که در طول روز می خوانید تکرار مطالب سایر کانال هاست؟ چقدر ضرورت دارد برخی محتواها را به ذهن خود وارد کنید؟ آیا به درستی اقدام به دروازه بانی اطلاعات ورودی به ذهنتان می کنید؟ سرانجام شلوغی ذهنی ناشی از دریافت گسترده اطلاعات چه خواهد بود؟ چقدر این اطلاعات شما را آگاه و چقدر باعث ناامیدی و افسردگی‌تان می شود؟

🔹پاسخ به این سوالات شما را با تصویری واقعی تر از مصرف رسانه‌ایتان مواجه می کند و به شما می گوید دقیقا در کدام نقطه ایستاده اید. پس برای آغاز غربالگری رسانه ای خود حتما به این سوالات و سوالات مشابه، پاسخ دهید تا به تصویری دقیق از آنچه هست، به سمت آنچه باید باشد حرکت کنید.

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا