مقالات

چه بازی های کامپیوتری برای فرزندمان مفید است؟

نکته اول: اصرار برای حذف کامل بازی های کامپیوتری از دایره سرگرمی های کودک، صحیح نیست. برخلاف تصور عموم والدین، این نفس بازیهای کامپیوتری و ویدئویی به شکل کلی نیست که برای بچه ها مضر و مخرب است، بلکه نوع بازی انتخاب شده است که می تواند همراستا یا در تضاد با تربیت و خلاقیت کودک باشد. بازی های زیادی وجود دارند که نه تنها زیانبار نیستند، بلکه می توان از آنها برای آموزش و توسعه خلاقیت در کودک استفاده کرد.

نکته دوم: خانواده ها در کنار کنترل زمان انجام این بازی ها توسط بچه ها، بیشتر باید نگران انتخاب بازی مناسب باشند، تا اینکه بخواهند تصمیم بگیرند که این بازی ها اساسا در زندگی کودک باشد یا نباشد. این دیدگاه هم به واقعیت نزدیکتر است.

نکته سوم: بازی هایی که در آنها کودک برای رفتن به مرحله بعد مساله ای را حل کند، یا برای خروج از آن مرحله نیازمند چیدمان یا ترتیب خاصی است، به مهارت حل مساله کودک کمک می کنند. بعضی دیگر از بازی ها در واقع نسخه نرم افزاری همان بازی هایی هستند که کودک در وسایل کمک آموزشی خود دارد، مانند پازل ها، مازها و بازی با کلمات. همچنین این بازی ها در واقع زاییده تخیل سازندگان آن هستند و همین که با تخیل و به کمک تکنولوژی می توان دنیایی کاملا نو “خلق کرد” ، بسیار برای کودک الهام بخش است.

نکته چهارم: بازی هایی را انتخاب کنید که بازی بیش از یک بازیکن در آنها تشویق شده و باعث می شود که دو یا سه نفر با هم بازی کنند. به توصیه مرکز ملی رسانه ها و خانواده ها، بهتر است خانواده ها کامپیوتر را به یک وسیله اجتماعی تبدیل کنند. بهترین نرم افزار موجود در این خصوص Lapware ذکر شده است که به شما و کودکتان اجازه می دهد تجربه ای مشترک از کامپیوتر داشته باشید .

معرفی چند بازی

ماین‌کرفت Minecraft را می‌توان یک بازی «لگو» یا به قول قدیمی‌ترها «خانه‌سازی» دانست. در این بازی انواع مکعب‌ها و الگوها در اختیار بازیکن قرار دارد تا با آنها دنیای رویایی خویش را بسازد. در وصف تاثیر این بازی همین بس که در صدها مدرسه‌ سراسر دنیا به عنوان یک بازی آموزشی از آن استفاده می‌شود (حتی یکی از مدارس استکهلم آن را اجباری کرده است.)

در بازی Besiege بازیکنان با استفاده از انواع قطعات، دست به ساخت ماشین‌های جنگی به سبک دوران قرون وسطی می‌زنند و تجهیزات دشمن را تخریب می‌کنند. شاید بتوان این بازی را یک Tower Defense خاص توصیف کرد که در آن بازیکن قادر است سلاحش را خودش بسازد. فرزند شما می‌تواند بعضی از فنون ذهنی ساده مانند مدیریت فضا، تجسم طرح و شبیه‌سازی قطعات مختلف هندسی را از این بازی یاد بگیرد.

همه بازی‌های سری LEGO قابل قبول هستند. : LEGO Marvel Super Heroes فرصت خوبی برای سرگرمی والدین و فرزندان کنار هم فراهم می‌کند. فضای کلی این سری بازی‌ها واقعا شاد است، پس لازم نیست نگران وجود صحنه‌های خشن باشید.

در Towerfall: Ascension تا چهار نفر می‌توانند با کنترل‌هایی بسیار ساده بازی کرده و انرژی خود را تخلیه کنند. البته بازی به همین بسنده نکرده و محیط تخریب پذیرش عمقی قابل توجه به بازی بخشیده است. یک مد کاوش (تکنفره) هم برای بازی اندیشیده شده، اما بخش چندنفره‌ آن است که واقعا جلب توجه می‌کند. اگر هم سادگی این بازی حوصله‌شان را سر برد، می‌توانید بازی Nidhogg را برایشان بگذارید تا طعم رقابت واقعی را بچشند.

بازی Scratch مجموعه‌ای از بازی‌های ساده است که بازیکنان را به برنامه‌نویسی ساده، به سبک تشویق می‌کند. ابتدا با ابزاری بسیار ساده آغاز خواهید کرد، اما به مرور فضا پیچیده‌تر شده و بازی رنگ و بویی جدی‌تر به خود می‌گیرد. احساس کارساز بودن و فعالیت مثمر در این بازی، فرزند شما را به تلاش بیشتر در درک منطق و ریاضیات و به طور کلی علوم تشویق خواهد کرد.

بهترین راهکار برای مدیریت بر بازی های کودکان علاوه بر انتخاب بازی، مشارکت در انجام بازی ها است. بهتر است با فضای ذهنی فرزندتان برای انتخاب یا رد یک بازی کامپیوتری آشنا باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا