اخبار

چه افرادی از هشتگ “واکسن بخرید” سود می‌برند؟

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری، کارشناس رسانه درباره انتشار هشتگ خرید واکسن کرونا در توییتر در کانال تلگرامی خود نوشت:

در آستانه یکساله شدن شیوع کرونا، حالا بحث درباره واکسن این ویروس در ایران و جهان داغ شده است. این مباحث البته همزمان با پیشرفت محققان داخلی و رسیدن واکسن ایرانی به مرحله تست انسانی، شائبه عزمی برای خرید عجولانه واکسن کرونا از آمریکا اروپا را پررنگ کرده است؛ نکته‌ای که با استفاده از بخشی از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی سعی در فضاسازی برای ضرورت خرید واکسن را دارد.

در همین راستا رصد دیتاک نشان می‌دهد تا عصر امروز هشتگ واکسن‌بخرید در توییتر با ۷۵/۱ هزار توییت، ۵۲/۷ هزار ریتوییت و ۳۵۶/۳ هزار لایک و با ۳۱۳۰ پست در ساعت از سوی بخشی از مخاطبان پیگیری شده است.

البته موجی سعی در ایجاد فضای جاماندگی از سایر کشورها و بی توجهی مسئولان به سلامت مردم را دارد. همین موضوع باعث شده توییتی با مضمون «این موضوع دیگر نه امنیتی است و نه سیاسی، به ما گزارش دهید چه تعداد واکسن از چه کشوری قصد خرید دارید؟!» با ۷/۹ هزار لایک، پرلایک‌ترین توییت در این موضوع باشد.

در توییتر واکسن بخرید با مجموع ۴۱,۶۹۴ بار، کرونا با ۲۷۳۳ بار، واکسن با ۲۰۲۹ بار، واکسن کرونا با ۱۹۲۹ بار و واکسن رایگان با ۱۴۸۵ بار استفاده پرتکرارترین هشتگ‌ها درباره موضوع خرید واکسن بوده‌اند.

این موضوع در بستر تلگرام با توجه کمتری از سوی مخاطبان مواجه شده است. ۵٫۹ هزار پست و ۱۷/۳ میلیون بازدید و ارائه ۲۴۳ پست در ساعت میزان پرداخت کاربران در این فضا به موضوع خرید واکسن بوده است.

هشتگ‌های واکسن بخرید، واکسن کرونا، واکسن کرونا مطالبه ملی و کرونا پرکاربرترین هشتگ‌های کاربران تلگرام بوده است.

این آمار در حالی است که رصد این بستر تا هفته گذشته نشان می‌دهد ۴۶٪ کاربران تلگرام نسبت به موضوع ساخت واکسن رویکرد مثبتی داشته‌اند و حدود ۲۰٪ از رسانه‌ها رویکرد منفی و ۳۴٪ رویکرد خنثی داشته‌اند. رویکرد مثبت رسانه‌ها در بستر تلگرام حول محور واکسن ایرانی و رویکرد منفی نیز به بی‌اعتمادی نسبت به واکسن خارجی و عدم رعایت عدالت در توزیع آن بوده است.

همچنین این آمار طی این بازه زمانی در بستر اینستاگرام با ۳۵٪ رویکرد مثبت، ۴۷٪ رویکرد خنثی و ۱۸٪ رویکرد منفی همراه بوده است. رویکرد توییتری‌ها درباره ساخت واکسن ۳۳٪ مثبت، ۱۵٪ خنثی و ۵۲٪ منفی بوده است.

علی‌رغم تمام اما و اگرها درباره واکسن کرونا و اینکه هنوز بسیاری از کشورها درباره واکسن آمریکایی و اثرات آن بر مردم تردیدهای جدی دارند، به نظر می‌رسد ایجاد گزاره‌های تهییج‌کننده افکار عمومی برای مطالبه چیزی که هنوز مورد تردید است و از سوی دیگر نمونه داخلی آن به مراحل قابل دفاع و قبولی رسیده است، منجر به گمراهی می‌شود.

در نهایت نکته قابل تامل اینجاست که ایران همواره در بخش دارویی از سوی آمریکا مورد تحریم های جدی بوده است و این موج رسانه‌های خارجی و تاکید بر اینکه آمریکا برای خرید واکسن هیچ منع قانونی و حقوقی برای ایران ندارد، یعنی باید بیشتر احتیاط کرد تا عجله!

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا