اخبار

چند سوال ساده از وزیر جوان!

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری _مدرس سواد رسانه ای نوشت: جناب آقای آذری جهرمی! مشهور است که اگر درباره جنابعالی و مدیریتتان بنویسیم باید منتظر طعنه‌ها، بدنام کردن‌ها و اقدامات تخریبی و … باشیم اما بنده با توکل به خدا از جنابعالی چند سوال ساده دارم.

 

ابتدا با یادآوری اینکه شما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران هستید، و عطف به مصاحبه ۱۵ شهریور ماه شما که گفته بودید: «اگر فرزند شما از کامپیوتر یا لپ‌تاپ استفاده می‌کند، شما می‌توانید با استفاده از قابلیت family safety سیستم عامل ویندوز، مراقب حضور فرزندانتان در فضای مجازی باشید و دسترسی او را مدیریت کنید. اگر اطلاعات بیشتری لازم دارید، از جست‌وجوی گوگل کمک بگیرید. اگر فرزند شما از تبلت یا گوشی هوشمند اندروید استفاده می‌کند، ساده‌ترین کار برای مدیریت دسترسی و نظارت بر کودک در فضای مجازی، استفاده از ابزار google family link است.»، و با توضیح اینکه آدرس‌هایی که اعلام کردید از سرویس‌های گوگل هستند و با آن‌ها می‌شود یک حساب کاربری گوگل را زیرمجموعه یکی دیگر کرد و کاربرد کنترل والدین هم دارد…

 

سوال این است چرا به‌جای معرفی سرویس‌های ایرانی و حمایت از آن‌ها به سراغ معرفی سرویس خارجی رفتید؟ آن‌ها سرویسی که به سرقت کلان داده‌های کشور کمک می‌کند. آیا شما وظیفه توسعه شبکه ملی و برنامه‌های کاربردی آن را دارید یا تبلیغ سرویس‌های خارجی؟ آیا سرویس داخلی نداریم؟ اگر تا امروز چنین سرویس داخلی طراحی نشده چرا نشده است؟ و اگر داشته‌ایم فلسفه آن معرفی شما چه بوده؟

 

سوال دیگر درباره «اینترنت شاد» است. اینترنتی که براساس بررسی‌ها اساسا وجود خارجی ندارد. اپراتورها یک سیم‌کارت کودک دارند که عمدتا هم همراه اول دارد که همان سیم کارت انارستان است و باز براساس بررسی‌ها، سیم کارت کودک ایرانسل فعال نیست و با این اوصاف اگر کسی همان سیم کارت کودک موجود را خرید و فعال کرد بر روی هزینه اینترنتش هزینه اینترنت اعتباری از او کسر می‌شود. البته برخی سایت‌ها هم باز می‌کند که تعیین آن با آموزش و پرورش نیست بلکه با خود اپراتورهاست که هر سرویس داخلی که مایل باشند را فعال کنند.

 

شما در مصاحبه‌ای گفته بودید «آنچه که ما داریم بسته شاد برای دانش آموزان است که این بسته قابلیت فعال‌سازی روی هر سیم‌کارتی را دارد و در زمانی که سیم‌کارت دست والدین است، بسته عادی استفاده می‌شود و وقتی که در دست دانش‌آموز قرار می‌گیرد، با گرفتن یک کدUSSD  بسته شاد فعال می‌شود.» حال سوال این است که این بسته را از کجا تهیه کنیم؟ کدام اپراتور یا ارائه‌دهنده خدمات اینترنت ثابت این بسته را می‌فروشد؟ و آیا آموزش‌وپرورش محتوای قابل دسترسی را تایید می‌کند؟ کدی که به آن اشاره کردید چیست تا مورداستفاده قرار گیرد؟

 

انتظار از بسته شاد دسترسی به محتوای مورد تایید آموزش‌وپرورش است نه محتواهای تجاری که در بسترهای داخلی در دسترس است. لطفا خانواده‌ها و دانش آموزان را از شعار و وعده‌های تبلیغاتی خود فاکتور گرفته و کمتر از عبارت‌های «خواهد شد»، «در دست اقدام است»، «در حال برنامه‌ریزی است» و … استفاده کنید و بدانید سال تحصیلی ۹ ماه است. کاش همان‌گونه که از مدت‌ها جلوتر می‌دانستید باید پیش خبر سورپرایز ملی و پست هوایی را بدهید و سر موعد هم اعلام کردید، موضوع زیرساخت‌های لازم برای آغاز سال تحصیلی را هم از پیش برنامه‌ریزی و با تکیه بر توان داخلی و بومی، شاهد به‌کارگیری فعل‌های ناظر به تحقق در آینده نبودیم.

 

#شبکه_ملی_اطلاعات

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا