اخبار

پنج راهکار ساده برای شناسایی و شکست شایعات و فیک‌نیوزهای کرونایی

✍️معصومه نصیری
عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران

۱⃣بر روی لینک های ذیل محتواها کلیک کنید. در اکثر شایعات، #لینکهای_ساختگی مورد استفاده قرار میگیرند. با یک کلیک ساده به بدون منبع بودن متن پی خواهید برد.

۲⃣اگر در داخل متن به مصاحبه یک فرد با یک‌ رسانه اشاره شده بود، حتما با یک جستجو، منبعی که ذکر شده را بررسی کنید. خواهید دید اصلا چنین متنی در منبعی که گفته شده وجود ندارد.

۳⃣متن های که کلیدواژه های منبع آگاه، منبع مطلع، یک مقام مسوول، جمعی از استادان، گروهی از پژوهشگران و… را نخوانید و‌ باور نکنید. بی منبعی یا #منبع_نامشخص داشتن، از نشانه های شایعه و خبر جعلی است.

۴⃣کلیدواژه های فورا، خواهشاً برای همه بفرستید، توجه توجه و …در صدر محتوا باید شما را یک قدم از متن فاصله بدهد. شایعات _فوریت_بخشی_ساختگی دارند و احساسات شما را بر می انگیزند تا شما بدون بررسی، متن را برای سایرین ارسال کنید.

۵⃣منبع معتبر را فراموش نکنید. #منبع_معتبر یعنی رسانه‌هایی که در قبال مخاطب و محتوا دارای مسولیت حقوقی، اخلاقی و اجتماعی هستند. پس کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی ناشناس منبع معتبر نیستند چراکه گردانندگان آن را نمی‌شناسیم و آنها با استفاده از همین ویژگی ناشناسی برای نشر شایعه بهره میبرند.

#آموزش_عمومی_سواد_رسانه_ای

@asrehooshmandi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا