کتابخانه

پاورپوینت اینفودمیک ppt و اخبار جعلی پاندمی کرونا

پاورپوینت اخبار جعلی در پاندمی کرونا ، اینفودمیک

فهرست موضوعات :

 1. اخبار جعلی چیست
 2. شکل‌ها، عامل‌ها و انگیزه‌های انتشار اخبار جعلی
 3. انواع اخبار جعلی
 4. اینفودمیک چیست و آثار آن
 5. راه های تشخیص اخبار جعلی
 6.  ۱۰ راه تشخیص تصاویر دستکاری شده

پاورپوینت اینفودمیک و اخبار جعلی پاندمی کرونا در ۶۵ اسلاید کاملا به روز و متناسب با شیوع ویروس کرونا و تاثیر رسانه ها و بخصوص شایعات و اخبار جعلی بر سلامت مردم با رویکرد مدیریت پاندمی کرونا تهیه شده است و در آن به تعریف فیک نیوز، انواع آن و راههای تشخیص و تعریف اینفودمیک پرداخته شده است.

دانلود فایل کامل پاورپوینت

مقدمه

دو سال از شیوع ویروس کرونا در جهان گذشته است و در این مدت حجم بالایی از اخبار و اطلاعات در مورد این ویروس و آثار و تبعات آن منتشر شده است.

کرونای ناشناخته و کشنده، عطش مردم برای دانستن بیشتر را تحریک می کرد، مسئولین سعی می کردند تا با انتشار اخبار و اطلاعات پر حجم جامعه را به همراهی با برنامه های مقابله با پاندمی دعوت کنند و عده ای سودجو نیز از فضا برای برای رسیدن به اهداف تجاری، سیاسی و مجرمانه خود استفاده کردند.

پاندمی کرونا موجب شد موضوع اخبار جعلی و شایعات و تاثیر آنها بر ابعاد مختلف سلامت مورد توجه مقامات و مسئولین محلی، ملی و جهانی قرار گیرد.

در این ارائه با اخبار جعلی، اینفودمیک و راه های شناخت آنها آشنا شویم.

اخبار جعلی از کجا آمده است؟

 • اخبار جعلی انتشار عمدی اطلاعات کاملا نادرست و یا به شدت تحریف شده در قالب متن، عکس و یا فیلم از طریق رسانه‌های اجتماعی و یا رسانه‌های خبری است.
 • پدیده اخبار جعلی از ۱۹۳۰ شروع شده است اما با توسعه رسانه‌های اجتماعی و روزنامه نگاری دیجیتال، تا کنون ادامه دارد.
اخبار جعلی در پاندمی کرونا ، اینفودمیک
پاورپوینت اخبار جعلی در پاندمی کرونا ، اینفودمیک ppt

اخبار جعلی چیست؟

اخبار جعلی یا Fake News و یا اخبار زرد، اصطلاحی است که برای اخبار دروغ و یا اطلاعات نادرستی که با هدف فریب مردم در سطح جامعه منتشر می‌شود بکار می‌رود.

اطلاعات نادرستی که به قدری ماهرانه در میان مردم منتشر می‌شود، گویا واقعیت دارد و مردم آن را باور کرده و تاثیرات زیادی در رویکرد کلی آن‌ها نسبت به موضوع خواهد داشت.

نگرانی از توسعه اخبار جعلی در سال های اخیر به حدی بوده که سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نسبت به گسترش اخبار جعلی و عواقب ناگوار آن هشدار داده، برخی کشورها، نهادها و سازمان ها تمهیداتی برای مبارزه با آن در نظرگرفته و اجرا کرده اند.

این نگرانی ها بی مورد نیست، چراکه اخبار جعلی با مختل کردن گردش صحیح اطلاعات و گمراه سازی افکار عمومی این قابلیت را دارد که امنیت کشورها را به خطر بیاندازد و مخاطبان را از حق اساسی دسترسی آزاد به اطلاعات واقعی محروم سازد.

اخبار جعلی موضوعیت و کارآمدی نظام های انتخاباتی و دموکراتیک را نیز به شدت به مخاطره می اندازد.

شکل‌ها، عامل‌ها و انگیزه‌های انتشار اخبار جعلی

 • محتوای احساسی با انگیزه‌ی تجاری

خبرهایی که انگیزه‌ی ایدئولوژیک ندارند اما اغلب هیچ مبنایی در واقعیت ندارند. هدف اصلی این نوع از فیک نیوز این است که ترافیک شبکه را بالا برده و در نتیجه درآمد تبلیغاتی کسب کنند.برای مثال بیش‌ترِ وبسایت‌هایی که خودبه‌خود بالا می‌آیند (pop-up) در این دسته جای می‌گیرند.

 • اطلاعات جعلی که از سوی حکومت‌ها پشتیبانی می‌شوند.

در اینجا هدف درآمد نیست بلکه تأثیرگذاری است. مثلاً گروه های فعال در آلبانی و عربستان یا دیگر کشورها ممکن است در سطح داخلی یا بین‌المللی به تولید محتوا بپردازند تا بر افکار عمومی تأثیر بگذارند و یا چنددستگی پدید آورند و یا این توهم را ایجاد کنند که از یک کاندید یا دیدگاه خاص پشتیبانی می‌کنند. خبرهای جعلی ممکن است با خبرهای راست و احساس‌برانگیز آمیخته شوند.

 • وبسایت‌های بسیار جانب‌دار

این وبسایت‌ها می‌توانند واقعیت را با ظن و گمان در هم ‌آمیزند و آشکارا از یک دیدگاه یا حزب سیاسی دفاع می‌کنند و اغلب خود را جایگزینی برای رسانه‌های جریان اصلی معرفی می‌کنند.

 • شبکه‌های اجتماعی

دسته‌های روبات‌های توییتری که تصویرهای ناروشن یا گمراه‌کننده منتشر می‌کنند، تبلیغاتی که با حمایت مالی، مثلاً از سوی سازمان های اطلاعات دشمن، بر روی توئیتر منتشر می‌شوند، ویدئوهای جعلی که در تلگرام منتشر می‌شود و به افراد و مقامات دروغ نسبت می دهند ، اینها همه بخشی از شبکه‌های اجتماعی هستند.

 • هجو یا طنز

مطالب غیرجدی و فکاهی که بر روی اینترنت منتشر می‌شوند- برای مثال، وبسایت‌های چون The Onion و Daily Mash – ممکن است فیک نیوز عرضه کنند.

بر این‌ها باید افزود خبرهایی که از سوی رسانه‌های اصلی منتشر می‌شوند و فریب‌آمیز یا دروغ هستند اما با خوش‌نیتی انتشار می‌یابند.

انواع اخبار جعلی

اخبار جعلی به یکی از داغ‌ترین موضوعات تاریخ اخیر اخبار تبدیل شده ‌است. اگرچه به نظر می‌رسد که اخبار جعلی اغلب با رسانه‌های اجتماعی مرتبط است، اما تنها به رسانه‌های اجتماعی محدود نمی‌شود. تعداد زیادی از پورتال‌های خبری به صورت هدفمند اطلاعات ساختگی را به مخاطبان ارائه می‌دهند.

 • اطلاعات‌کاذب‌عمدی

مطابق فرهنگ لغت  Merriam-Webster، دیس اینفورمیشن به اطلاعات نادرست و گمراه کننده گفته می‌شود که عمدا و تاکتیکی به منظور آسیب رساندن به فرد، گروه اجتماعی، سازمان و یا کشور و یا تاثیرگذاری بر افکار عمومی و مبهم نشان دادن حقیقت منتشر می‌شود. disinformation همچنین یک تاکتیک در جنگ اطلاعاتی است.

 • اطلاعات‌کاذب‌غیرعمدی

طبق تعریف کتابچه راهنمای روزنامه‌نگاری یونسکو، میس اینفورمیشن اطلاعات غلط است اما شخص و یا مالک رسانه که آن را منتشر می‌کند اعتقاد بر صحیح بودن آن دارند و هدفشان صدمه زدن و یا آسیب رساندن نیست.

اطلاعات‌آسیب‌رسان یونسکو مال اینفورمیشن را به عنوان اطلاعات مبتنی بر واقعیت اما برای آسیب رساندن به شخص، سازمان یا کشور تعریف می کند.

یک نمونه از اطلاعات نادرست هنگامی رخ داد که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا، هکرها ایمیل هیلاری کلینتون را فاش کردند و کارزار دموکرات ها را بی ثبات کردند.

پاورپوینت اخبار جعلی در پاندمی کرونا ، اینفودمیک ppt
اخبار جعلی

 منبع تولید و انتشار اخبار جعلی کجاست؟

 • خبرگزاری ها
 • شهروندخبرنگاران
 • مقامات رسمی
 • رقبای تجاری / سیاسی

شبکه های اجتماعی زادگاه اصلی اخبار جعلی

افراد و گروه هایی که قصد بهره برداری از اخبار جعلی را دارند به طور هدفمند اخبار جعلی را در شبکه های اجتماعی انتشار می دهد و سپس تحت پوشش اخبار معتبر به آنها استناد می کنند.

اخبار جعلی منتشر شده در خبرگزاری ها مجدد در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و سپس توسط کاربران بی خبر بازنشر می‌شوند.

اینفودمیک و آثار آن

مخاطرات در حوزه اطلاعات و ارتباطات از فروش درمانهای دروغین آنلاین برای کرونا ویروس تا حمله سایبری به سیستم های مهم اطلاعاتی بیمارستان ها و همچنین نشر اخبار دروغین را در بر می گیرند که از بحران کرونا ویروس به عنوان بستری برای فعالیت استفاده می کنند.

نمونه‌هایی از اخبار جعلی که توسط  WHO  تکذیب شد.

 • انتقال از طریق نیش پشه

اگرچه همیشه حفظ فاصله ایمن از حشره‌ای که باعث گسترش پالودیسم و تب‌دنگی می‌شود مناسب است، اما به نظر نمی‌رسد که ویروس‌های تنفسی در این مرحله از طریق نیش پشه منتقل شوند، بلکه از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی که توسط فرد آلوده دفع می‌شوند، منتقل می‌شوند.

 • برخی از درمان‌های قابل قبول، اما بی‌فایده

آنتی بیوتیک‌ها علیه باکتری‌ها عمل می‌کنند نه ویروس‌ها. مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای درمان یا پیشگیری از ویروس کرونا می‌تواند با کاهش هوشیاری فرد مضر باشد. واکسن‌های ضد ذات‌الریه نیز محافظتی در برابر COVID-19 ارائه نمی‌کنند. اثربخشی بالقوه کلروکین در حال حاضر در حال مطالعه است، اما به‌طور خاص امیدوارکننده به نظر نمی‌رسد.

 • دما به عنوان یک درمان

همانطور که جامعه علمی به تئوری‌های ترامپ در مورد بقای کووید-۱۹ در دماهای بالا مهر تایید نداد – خشک‌کن‌های دست و لامپ های UV به طور موثر در برابر ویروس محافظت نمی‌کنند، سازمان جهانی بهداشت نیز این ایده را که هوای سرد و برف است بی‌اعتبار کرده است. می‌تواند ویروس جدید را از بین ببرد. پس به خود زحمت ندهید که با بستنی نوش جان کنید.

 • درمان‌های دور از ذهن

برخی به اشتباه معتقدند که افراد می‌توانند با شستن دست‌های خود با ادرار کودکان، استفاده از روغن کنجد در سراسر بدن یا مصرف حشیش از خود در برابر COVID-19 محافظت کنند. این‌ها به سادگی نمونه‌هایی از تبلیغات نادرست و/یا طعمه کلیکی هستند. اگرچه مردم به شوخی می‌گویند که مصرف زیاد سیر به دلیل بوی بد دهان از افراد بالقوه آلوده دور می‌کند، اما این گیاه خوراکی سیستم ایمنی بدن را تقویت نمی‌کند.

 • انتقال از طریق بسته‌های وارداتی از چین

اگرچه طول عمر آنها بسته به محیط و دما متفاوت است، میکروب‌های بیماری‌زا تنها می‌توانند برای چند ساعت روی اشیایی مانند بسته‌ها، سکه‌ها و کارت‌های اعتباری زنده بمانند. محصولات وارداتی از چین به آفریقا برای انتقال ویروس برای مدت طولانی در سفر بوده‌اند.

 • ایمنی جوانی

این ویروس فقط افراد مسن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، اگرچه در حالت شکننده بودن بر توانایی بدن برای مبارزه با عفونت تأثیر می‌گذارد.

 • توطئه ای که توسط داروخانه بزرگ برای شما آورده شده است

بر اساس این نظریه، غول‌های دارویی که از داروها به ثروت رسیده‌اند، درمان‌های ساده و مؤثر کرونا را پنهان می‌کنند تا بتوانند از فروش واکسن آینده سود ببرند. جنبش ضد واکسن بر توطئه درمان تاخیری تاثیر می گذارد.

آثار اینفودمیک

 • کاهش اعتماد عمومی
 • اختلال در تصمیمات
 • افزایش هزینه ها
 • همراهی نکردن مردم
 • اختلال در درمان
 • بروز آسیب های روحی و روانی
 • بروز آسیب های اجتماعی
پاورپوینت اینفودمیک ppt - اخبار جعلی پاندمی کرونا

راه های تشخیص اخبار جعلی

 • شناسایی فیک نیوز آسان نیست: پژوهشی که در دانشگاه استنفورد در سال گذشته انجام شده نشان می‌دهد که دانشجویان در تفاوت گذاشتن میان محتواهای آنلاین گوناگون (محتوایی که با پول ساخته می‌شود، محتوای جعلی و محتوای معتبر) بسیار بد عمل می‌کنند.
 • فیسبوک فهرستی از ترفندها برای شناساییِ فیک نیوز ارائه داده که در ادامه ۱۰ راهکار برای تشخیص اخبار جعلی بیان می کنیم.
 • به سرخط‌ خبرها با دیده‌ی شک بنگرید.

سرخط خبرهای جعلی اغلب جالب هستند و با حروف بزرگ و علامت تعجب می‌آیند. اگر سرخط خبر باورناپذیر باشد این احتمال هست که خبر جعلی باشد.

 • به نشانیِ وبسایت با دقت بیش‌تر توجه کنید.

بسیاری از وبسایت‌هایی که خبرهای جعلی منتشر می‌کنند از نشانی اینترنتی مشابه منابع موثق استفاده می‌کنند؛ آنها نشانی وبسایت‌های معتبر را کمی‌ تغییر می‌دهند. شما می‌توانید با مقایسه‌ی نشانیِ وبسایت‌ها این نکته را دریابید.

 • منبع خبر را نگاه کنید.

مطمئن شوید که خبر از منبعی خوش‌آوازه به دست شما می‌رسد. اگر خبر از وبسایتی به دست شما رسیده که برایتان آشنا نیست درباره‌ی آن وبسایت اطلاعات کسب کنید.

 • به فرمت‌های نامتعارف توجه کنید.

بسیاری از خبرهای جعلی در خود خطاهای املایی و گرامری دارند و فرمت ظاهریشان هم غیرعادی است.

 • به عکس‌ها توجه کنید.

گزارش‌های خبریِ جعلی اغلب با عکس‌ها یا ویدئوهای دستکاری‌شده همراه هستند. گاهی عکس مورد نظر معتبر است اما در جایی غیر از پیش‌زمینه‌ی خودش به کار رفته است. می‌توانید عکس را در اینترنت جستجو کنید تا دریابید از کجا آمده است.

 • به تاریخ‌ها توجه کنید.

گزارش‌های خبریِ جعلی ممکن است زمان‌بندی‌هایی داشته باشند که بی‌معنا باشد یا ممکن است در آنها زمان رخدادها تغییر داده شده باشد.

 • شواهد را چک کنید.

منابعی که در آنها نام نویسنده آمده است را بررسی کنید. نبود هیچ منبعی یا بی‌نام بودن نویسنده می‌تواند نشانه‌ی جعلی بودنِ خبر باشد. خبر را در سایت های تشخیص اخبار جعلی بررسی کنید.

 • به دیگر گزارش‌ها هم توجه کنید

 اینکه هیچ منبع دیگری آن خبر را گزارش نکرده است می‌تواند نشانه جعلی بودن خبر باشد.

 • آیا خبر طنز است.

گاهی دشوار است میان خبر جعلی و مطلب فکاهی تمایز بگذاریم. بررسی کنید که آیا منبع خبر به مطالب طنز معروف است و آیا جزئیات خبر و آهنگ خبر نشان از طنز بودن دارد.

 • برخی خبرها عمداً دروغ هستند.

با نگاهی انتقادی درباره‌ی خبرهایی که می‌خوانید بیندیشید و فقط آنهایی را همرسانی کنید که می‌دانید موثق هستند.

۱۰ راه تشخیص تصاویر دستکاری شده

۱- تغییرات رنگ در عکس به راحتی قابل تشخیص هستند

عکس های دستکاری شده شفاف و رنگ های غیر طبیعی دارند.

۲- با نشانه‌های واضح شروع کنید

برخی اوقات برای تشخیص فتوشاپی بودن یک تصویر فقط کافی است با دقت آن را نگاه کنید. همه قادر نیستند یک عکس را به خوبی با محیط اطراف ترکیب کنند و می‌توانید با بررسی یک عکس متوجه این دست خطاها شوید. البته در صورتی که با فتوشاپ آشنا نباشید تشخیص تغییرات پیچیده کار نسبتا سختی است.

۳- دنبال نشانه های کج شدن های غیر طبیعی باشید

گاهی اوقات برای اینکه متوجه شوید یک عکس واقعی است یا نه باید به جزئیات بیشتری به جز خود سوژه اصلی عکس نگاه کنید. این مساله مخصوصا درباره خطوط کج غیر طبیعی بیشتر به چشم می خورد. وقتی کسی از یک ابزار خاص برای بزرگ یا کوچک کردن یک ناحیه در عکس استفاده می کند، معمولا جزئیات آن قسمت دچار تاب خوردگی یا کج شدن های غیر طبیعی می شود.

برای فهمیدن این موضوع، در پس زمینه عکس دنبال خطوط صاف بگردید و ببینید آیا به صورت طبیعی خودشان هستند و با قوانین فیزیک مطابقت می کنند یا نه؟

مثلا اگر کسی عکسی از عضلات بازوهایش به نمایش گذاشته اما کاشی های کناری در عکس به صورت غیر طبیعی کج و کوله شده اند معلوم می شود که او عکس را دستکاری کرده تا عضلاتش را بزرگتر نشان بدهد. معمولا از همین نوع ویرایش برای لاغر کردن اندام در عکس هم استفاده می شود.

۴- واضح بودن کل اشیای موجود در تصویر (گویی روی همه اشیا فوکوس شده)

وقتی در تصویری مثل این همه اجزای آن کاملا واضح است (یا اصطلاحا روی آن فوکوس شده) به احتمال زیاد آن تصویر ترکیبی از چند تصویر مختلف است.

De Yonker می گوید: اگر شما در تصویری افرادی را داشته باشید که با فاصله ۱۵ متری از هم قرار دارند، شخصی که در موقعیت عقب تر قرار دارد نباید کاملا واضح باشد. بنابر این اگر همه اجزا درون تصویر کاملا واضح هستند به احتمال زیاد آن تصویر ویرایش شده است چرا که در حقیقت هیچ دوربینی توانایی ثبت چنین تصاویری را ندارد.

گاهی اوقات فقط بخشی از تصاویر با فتوشاپ و یا اپلیکیشن های مشابه واضح سازی می شوند ولی هنگامی که کل مناظر موجود در پس زمینه و پیش زمینه واضح و شفاف هستند معمولا دو یا چند تصویر با هم ترکیب شده اند.

۵ – دنبال الگوها و اشیاء تکرار شده باشید

یکی از روش های مهم و اساسی در فتوشاپ شبیه سازی کردن است که با کپی کردن بخشی از تصویر انجام می شود. از این روش اغلب برای از بین بردن لکه های جزئی پوست با “شبیه سازی” بخش دیگری در یک محل استفاده می شود. علاوه بر این با این کار می توان علائم رنگ پاشی روی عکس را هم از بین برد.

شبیه سازی معمولا به همراه روش های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. شئ کپی شده ممکن است یک درخت، بخشی از جمعیت یا حتی ستارگان در آسمان شب باشند. همچنین این روش یکی از راه های موثر برای خلق یک عکس منظره با کپی کردن چندین گل در تصویر است یا مثلا می توانید با کپی کردن، یک استادیوم فوتبال یا یک مسابقه فوتبال را خیلی شلوغ تر از حد واقعی نشان بدهید.

۶-از سایه ها غافل نشوید

این مورد فقط در بدترین و ناشیانه ترین دستکاری های عکسها مشاهده می شود؛ اما نباید از آن غافل بشوید! بی توجهی به سایه ها در عکس، معمولا کار افراد تازه کار و مبتدی است، ولی خب خیلی ها ممکن است این اشتباه را مرتکب شوند.

گاهی اوقات یک شئ در عکس اصلا سایه نمی اندازد. یادتان باشد همه اشیاء یک تصویر باید سایه داشته باشند. علاوه بر این، اگر شما مثلا در ساعت ۵ عصر عکس دسته جمعی بگیرید، سایه های شما باید نسبت به عکسی که ظهر می گیرید بلندتر باشند. تشخیص این مساله در عکس های مصنوعی سخت تر است؛ اما اگر در تصویر خورشید را دیدید، طول و زاویه سایه ها را با نور خورشید مطابقت بدهید تا از واقعی بودن عکس مطمئن شوید.

علاوه بر این باید به نحوه ایجاد سایه روی سوژه های عکس هم دقت کنید. مثلا اگر در عکس یک سوژه بافت دار مثل سنگ می بینید؛ سایه این سنگ باید شبیه سایه های اشیاء بافت دار دیگر در عکس باشد.

۷- دنبال نقاط تار شده و نویزهای رنگی باشید

وقتی عکسی چند بار از چرخه اشتراک، ذخیره و بارگذاری مجدد در شبکه های اجتماعی عبور می کند، اغلب اوقات فشرده سازی های مصنوعی روی آن مشاهده می شود. گاهی اوقات ممکن است برخی قسمت های عکس تار شوند و رنگ ها کاملا مشخص نباشند. اگر تصویری ادیت شده باشد، معمولا در لبه قسمت های ویرایش شده نقاط تار را مشاهده می کنید.

در صورتی که این نقاط با مناطقی که به طور غیر طبیعی صاف شده اند ترکیب شوند تشخیص دادنشان راحت تر هم می شود. مثلا اگر کسی بخواهد متن روی عکس سفیدی را با استفاده از قلم موی سفید حذف کند شما می توانید متوجه این کار بشوید. نویزهای JPEG اغلب مثل چسب به لبه منطقه رنگ شده می چسبند.

هر نقطه صاف غیر طبیعی که با رنگ پوشانده شده، حتی درعکس های JPEG با کیفیت بالا هم باید زنگ خطر فتوشاپی بودن را برای شما به صدا دربیاورد.

۸- داده های EXIF و موقعیت مکانی را بررسی کنید

داده های اگزیف (EXIF) فراداده هایی هستند که موقع عکاسی کردن همراه با عکس ذخیره می شوند. این داده ها شامل اطلاعاتی مثل دوربین مورد استفاده، فاصله کانون، دیافراگم، سرعت شاتر، ISO  و غیره هستند. داده های موقعیت مکانی هم اغلب به صورت مختصات واقعی در عکس ذخیره می شوند.

برای فهمیدن داده های EXIF، باید کمی بیشتر در مورد عکاسی بدانید. اگر تصویری که مشاهده می کنید با عمق میدان بسیار کم (مثل f / 1.8) گرفته شده است، پس باید پس زمینه خیلی تاری داشته باشید. سرعت شاتر پایین به معنی تار شدن هر نوع جسم در حال حرکت است. فاصله کانونی بلند (مانند ۳۰۰ میلی متر) باید پس زمینه را فشرده کند و یک تصویر “مسطح” با عمیق میدان کم به شما بدهد.

اگر این پارامترها (و سایر پارامترها) با عکسی که مشاهده می کنید مطابقت نداشته باشد، ممکن است عکس دستکاری شده باشد. به همین ترتیب داده های EXIF هم ممکن است در عکس دستکاری شده باشند. به عنوان مثال، دو عکس همزمان با هم گرفته شده اند تا دو بازه زمانی متفاوت را نشان بدهند. اگر آنقدر خوش شانس هستید که می توانید به داده های موقعیت جغرافیایی دسترسی پیدا کنید، روی Google Maps بروید و با استفاده از نمای خیابان یا تصاویر ماهواره ای مکان را بررسی کنید.

در ضمن یادتان باشد در صورتی که هر نوع ابزار ویرایش عکس مثل فتوشاپ یا GIMP برای ویرایش عکس استفاده شده باشد، در بخش داده های EXIF لیست می شود. ولی این مورد لزوماً به معنای دستکاری تصویر برای فریب مخاطب نیست. دلایل زیادی مثل روتوش کردن یا ویرایش های دسته ای وجود دارد که باعث می شود عکاسان از ابزارهای ویرایش عکس استفاده می کنند.

۹-از سایت Image Edited  استفاده کنید

علاوه بر بزرگنمایی و توجه به پیکسل های عکس برای شناسایی نشانه های واضح ویرایش عکس، ابزارهایی هم وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا جعلی بودن عکس را تشخیص بدهید. ابتدایی ترین آنها سایتی به نام Image Edited? است می تواند به شما کمک کند قضاوت کنید یک عکس فتوشاپ شده است یا نه.

این ابزار از بیشتر تکنیک هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم برای بررسی و گزارش عدم وجود مغایرت استفاده می کند و داده های EXIF را از نظر ناسازگاری در مناطقی مثل مدل دوربین و فضاهای رنگی بررسی می کند. علاوه بر این، “Image Edited?” دنبال نویزهای JPEG، اشباع بیش از حد، الگوهایی که نشان می دهد بخش هایی از یک تصویر کلون یا کپی شده اند و عدم تطابق جهت نور می گردد.

کافی ست روی دکمه Analyze file کلیک کنید و عکس خود را بارگزاری کنید.

۱۰-از سایت های جستجو با تصویر هم می توانید استفاده کنید

اگر هیچ کدام از این روش ها به کارتان نیامد می توانید از قابلیت جستجو با تصویر گوگل استفاده کنید. Google Image Search (کلیک کنید) به شما امکان می دهد تا نمونه های دیگری از همان عکس و همینطور تصاویری که شبیه به آن هستند را به صورت آنلاین جست و جو کنید. در واقع این نوعی جستجوی معکوس است و به جای اینکه چیزی تایپ کنید، از طریق عکس جست و جو کنید.

این روش به شما کمک می کند تا سایت هایی را پیدا کنید که مشخص می کنند عکس جعلی است یا حتی ممکن است نسخه اصلی و ویرایش نشده عکس را پیدا کنید.

اطلاعات مربوط به یک تصویر مشکوک را در سایت های بررسی عکس های واقعی وارد کنید. مثلا فرض کنید عکسی را می بینید که ادعا می کند چند موجود فضایی سبز رنگ در خیابان ها دیده شده اند. برای یافتن تجزیه و تحلیل عکس می توانید عبارت “موجودات فضایی سبز در خیابان” را جستجو کنید. به این ترتیب احتمالا مطالبی که در آنها نوشته شده چنین موجوداتی واقعی نیستند و این قبیل عکس ها فتوشاپی اند پیدا خواهید کرد.

البته مثالی که ما زدیم خیلی اغراق آمیز بود ولی حرف کلی ما این است قبل از اینکه هر عکسی را باور کنید بهتر است کمی درباره آن تحقیق کنید.

 

پاورپوینت اخبار جعلی در پاندمی کرونا ، اینفودمیک ppt

پاورپوینت اخبار جعلی در پاندمی کرونا ، اینفودمیک ppt

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا