اخبار

واکنش کاربران فضای مجازی به سازندگان دوقطبی «میدان» – «دیپلماسی»

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری؛ کارشناس و تحلیلگر رسانه نوشت:

🔸بخش‌هایی از فایل مصاحبه‌ای که گفته می‌شود برای تاریخ شفاهی ضبط شده و بلاشک دارای اطلاعات طبقه بندی شده قطعی است، ناگهان از شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال سردرآورده است. فایلی که از لحظه انتشار بهت دلسوزان داخلی و شادمانی دشمنان خارجی را به همراه داشته و البته بیشتر وجود مهندسی انتشار را به ذهن متبادر می‌کند تا یک خطا!

🔸اما این فایل که بازتاب رسانه‌ای وسیعی داشته، براساس رصد دیتاک (https://t.me/DataaKcom) در شبکه‌های اجتماعی نیز مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

📊فعالان توییتر بیشترین واکنش را به این موضوع داشته‌اند که این واکنش‌ها در دو بخش «محتوای فایل صوتی» و «چگونگی نشر آن در رسانه معاند برای نخستین بار» و با هشتگ‌های #ظریف، #پایان_ظریف، #رسوایی_آشنا و #گاندو پیگیری شده است. کاربران توییتر با ۳۰٫۳ هزار توییت، ۲۳٫۹ هزار ریتوییت، ۱۴٫۸ هزار لایک و ۱۲۶۲ پست در ساعت در این زمینه تولید محتوا کرده‌اند.

📊پرلایک‌ترین توییت با متن «اصلاح‌طلبان پروژه انتخاباتی بد (#ظریف) و بدتر (#سپاه) رو برای انتخابات رسما با این فایل صوتی و پوشش رسانه‌ای گسترده کلید زدن. مردم گول یک مشت اصلاح‌طلب دروغگوی خائن و آدمکش را نخورید» با ۱۶۵۵ لایک بوده است. توییت «کمتر از یک ماه بعد از اینکه دکتر ظریف گفت از اول تا آخر گاندو دروغ است فایل صوتی یکی از محرمانه‌ترین گفتگوهایش که صرفا برای ثبت در آرشیو بیان شده بود در رسانه‌های ضد انقلاب منتشر شد. جاسوس‌ها تا کجا در کنار مسئولان ارشد دولت نفوذ کرده‌اند» با هزار ریتوییت، پربازنشرترین محتوای توییتر بوده است.

📊تلگرام اما بستر انتشار سه ضلعی خبر، تحلیل و واکنش عمومی کاربران بوده است. ۱٫۶ هزار پست با ۶٫۵ میلیون بازدید نتیجه واکنش‌های کاربران تلگرام به فایل صوتی بوده که به اعتقاد برخی فعالان سیاسی و کاربران بیشتر برای مهندسی انتخابات و مذاکرات منتشر شده است. متن توضیحات سخنگوی وزارت امور خارجه در کانال خبر فوری درباره این فایل صوتی با ۲۲۷ هزار بازدید، پربازدیدترین محتوای تلگرام بوده است.

📊بستر خبر نیز با ۱٫۴ هزار محتوا دراین‌باره به انتشار محتوا پرداخته که ۵۸۱ محتوا در خبرگزاری‌ها، ۶۹۸ متن در پایگاه‌های خبری و ۱۳۸ متن در روزنامه‌ها منتشر شده است. خبر فارسی، مشرق و انتخاب برترین منابع خبری در این زمینه بوده‌اند.

✅درحالی‌که هنوز کنشگری فعالان شبکه‌های اجتماعی درباره این فایل صوتی ادامه دارد، نباید از نظر دور داشت که انتشار فایل صوتی که گفته می‌شود محرمانه بوده، چند سناریوی “آشنا” را به ذهن متبادر می‌کند؛ «بی‌اعتباری سیاست دوری از غرب و تشکیک بر روی متحدان شرقی ازجمله روسیه و چین»، «فرار از پاسخگویی و برداشتن بار بی‌نتیجه بودن مذاکرات از روی محور دیپلماسی و گذاشتن آن بر دوش محور میدان» و «ایجاد دوقطبی کاذب با اهداف خاص برای به حاشیه بردن موضوعی مهم‌تر».

✅شاید رمزگشایی از اتفاقات در حال وقوع نیاز به گذر زمان داشته باشد اما در پایان توجه شما را به توییت پمپئو در واکنش به فایل صوتی منتشر شده جلب می‌کنم. او نوشته است: ترور قاسم سلیمانی موفق بود؛ اگر باورتان نمی‌شود حرف‌های ظریف را گوش دهید.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا