اخبار

واکنش‌های شدید کاربران به اظهارات اردوغان/ عرصه سیمرغ نه جولانگه توست

کاربران شبکه‌های اجتماعی به اظهارات مداخله‌جویان اردوغان رئیس جمهور ترکیه واکنش نشان دادند.

به گزارش عصر هوشمندی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دوروز پیش در حالی که برای شرکت در مراسم رژه نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان به مناسبت پایان اشغال منطقه «قره‌باغ کوهستانی» به باکو سفر کرده بود، ابیاتی از یک شعر جدایی‌طلبانه درباره رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان علیه تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران خواند.

این اظهارات واکنش با وزیر امور خارجه ایران را به همراه داشت و ظریف در توئیتی نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است! آیا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند».

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه از احضار «دریا اورس» سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران به وزارت خارجه در واکنش به اظهارات اردوغان خبر داد.

اما در فضای مجازی و بین کاربران شبکه‌های اجتماعی موضوع بسیار داغ شد و مردم واکنش‌های شدیدی به این اظهارات مداخله جویان نشان دادند که در ادامه تنها تعدادی از آن‌های می‌آید:

محسن رضایی: اگر آقای #اردوغان ازخواندن شعر ارس منظورش ایران بزرگ است، درست است. زیرا #آذربایجان در قلب ملت ایران و درکنار برادران دیگرش از قوم، لر و کرد و بلوچ و عرب قراردارد . اگر نظرش تکرار تجربه شکست خورده داعش در سوریه است حرف غلطی است.

حبیب ترکاشوند: اردوغان ظاهرا فراموش کرده اگر ایران نبود توسط هواداران‌گولن سقوط کرده بود و الان احتمالا اعدام شده بود.

یکی از کاربران نیز با انتشار این تصویر نوشت: آذربایجان سر ایران و مشاهیر آن ستون‌های محکم اسلام و تشیع هستند.

حسین دهباشی: خطای آقای اردوغان این است که ترجمه‌ی توئیت‌های ما را خوانده و گمان می‌کند احساس ما نسبت به مسئولان‌مان با احساس‌مان نسبت به ایران یکی است و نمی‌داند همین ما که از مدیران کشور سخت دلخوریم اگر ماجراجویی چپ به خانه‌مان نگاه کند، چنان‌اش بکوبیم به گُرزِ گران، که پولاد کوبند آهنگران!

صادق نیکو: روزی که مردم آذربایجان به سمت وطن آمدند اسفند سال ۷۰ با فروپاشی شوروی ساکنین مناطق شمالی ایران مشتاقانه برای بازگشت سرزمینشان به وطن اصلی و الحاق به ایران کنار رود ارس تجمع کرده بودند. در این سوی رود ارس نیز هموطنان ایرانی به استقبال آنها رفته‌ بودند.

اکبر نبوی: مشاوران اردوغان باید به او کمی تاریخ بیاموزند، بویژه تاریخ ایران را. بعد هم، اندکی جغرافیا یادش بدهند. دست آخر، به اندازه‌ای که قدرت فهم دارد، اندازه‌ی گلیم‌اش را. بچه‌ای که در خانه تربیت نشود، جامعه ادب‌اش خواهد کرد.

حسین سلاح ورزی: گویا #اردوغان گمان کرده همه مردم #ایران مثل برخی سیاستمداران مان خالی از کفایت و حمیت و غیرت اند که پشت ارس،کنار سگهای دست آموزش اینطور در طمع خاک پاک ایران رجز میخواند. پا به این سوی #ارس بگذاری،از فرزندان ستارخان و باقرخان و سردار اسعد و بی بی مریم تو دهنی خواهی خورد اساسی!

مصطفی وثوق‌کیا: #اردوغان به هیچ کدوم از آرزوهاش تو منطقه نرسیده این اراجیف هم می‌ره کنار باقی ناکامی‌هاش.

محمد طاها قائم پناه: ظاهرا دولت در جریان زیاده خوری #اردوغان ، منتظره مثل سیل خوزستان، سپاه بیاد ماجرا رو جمع کنه …!

 

منبع:فارس

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا