اخبار

هوش مصنوعی و بازی‌های ویژه تشخیص اخبار جعلی

به گزارش عصر هوشمندی، در حال حاضر، از بازی‌های مختلفی در حوزه تشخیص اخبار جعلی میتوان یاد کرد که با همین هدف ساخته و در اختیار بازیکنان قرار گرفته است تا بتوانند به یاری بازی توان تشخیص افراد برای تشخیص اخبار جعلی از واقعی را بالا ببرند. در حال حاضر این بازی‌ها، مکانیسم ساده ای دارد ولی به ورود هوش مصنوعی در این نوع بازی‌ها، به نظر می رسد، ماشین‌های یادگیرنده بتوانند کمک‌های بیشتری به افراد در این خصوص داشته باشند و برخی مهارت‌های آن‌ها را ارتقا بخشند.


در ادامه به برخی از بازی‌های موجود در حوزه تشخیص اخبار جعلی اشاره می‌شود:

پروفسور سندر ون لیندن، یکی از اساتید روانشناسی اجتماعی دانشگاه کمبریج، مبتنی بر تئوری‌های خود بازی در حوزه اخبار جعلی ساخته که انجام این بازی ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و به یاری آن مردم می‌توانند یاد بگیرند که چطور اخبار نادرست تولید و منتشر می شوند. در این بازی، برای کسب اعتبار و داشتن فالور بیشتر، بازیکن باید اخبار منطقی و قابل‌باور را تولید کند که جایزه به آن‌ها نیز تعلق می‌گیرد. (Douglas,2018)

همچنین می توان از بازی دیگری به نام «لیتموس» یاد کرد که به افراد یاد می‌دهد که چطور اخبار جعلی را تشخیص دهند. لیتموس، یک بازی موبایلی است که توسط استارتاپ انترال که در زمینه‌های تحقیقاتی فعالیت می‌کند، ساخته‌ شده است. در ساخت این بازی، طراحان بازی از دانسته‌های مردم‌شناسی نیز استفاده کرده‌اند. برای تشخیص درستی یا نادرستی اخبار به‌طورمعمول از دو روش چک کردن و یاری از هوش مصنوعی استفاده می‌شود ولی به‌ هر تقدیر به یاری این بازی به مردم نشان داده می شود که چقدر قادرند اخبار جعلی را از واقعی تشخیص دهند. تصور بر این بود که مردم دارای این توان هستند ولی در واقعیت، نتیجه چنین نبود و این نشان می‌دهد که نیاز است تا اطلاعات و آگاهی‌های مردم در مورد اخبار جعلی باید برود. این بازی که نوآورانه و کاربری ساده طراحی‌شده و مبتنی بر طرح سؤال است، می تواند در تشخیص اخبار جعلی، توجه به منبع خبری و نیز دریافت تحلیلی عمیق به مردم کمک می کند. (Garg,2019)

از دیگر بازی‌ها در حوزه فیک نیوز یا اخبار جعلی می توان به بازی «فیک نیوز» اشاره کرد که در این بازی، افراد به تولید تیترهای جعلی به همراه عکس اقدام می‌کنند. در این بازی باید موضوع مشخص و مخاطبان هدف داشت. به تعداد نامحدود می‌توان تیترهای جعلی تولید کرد. تعداد بازیکنان در آن ۴ تا ۸ نفر هستند و کل بازی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. رنج سنی افراد نیز باید بالای ۱۳ سال باشد. در این بازی افراد هم با مفهوم اطلاعات نادرست و جعلی آشنا شده و هم به‌نوعی سرگرم می‌شوند. برخی اخبار و اطلاعات به‌کاررفته در این بازی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با حضور ترامپ است. در این بازی باید بدون گرایش‌های سیاسی شرکت کرد. این بازی پولی و قابل دانلود است که قیمت آن ۲۰ دلار است.

همچنین بازی دیگری به نام «فیک نیوز» برای تشخیص واقعیت از دروغ توسط آی اس ال گیمینگ ساخته‌ شده است. این بازی یک بازی موبایلی است که قبل از اتمام وقت بازی باید بتوان اخبار جعلی را تشخیص داد. این بازی با دغدغه نسبت به سردرگمی مردم در مواجهه با اخبار جعلی ساخته‌شده است. نتایج تحقیقات پی ای دبلیو نشان می‌دهد که حدود دوسوم بزرگسالان آمریکا اخبار کاملاً ساختگی را نقل می‌کنند و این مسئله موجبات سردرگمی در تشخیص درستی و نادرستی اخبار را فراهم کرده است.

از دیگر بازی‌های ساخته‌شده در حوزه اخبار جعلی، بازی «فکتیشز» است که این بازی توسط یک مؤسسه تحقیقاتی در واشینگتن آمریکا (آمریکن یونیوستی گیم لب) و مدرسه ارتباطات دانشگاه آمریکا ساخته‌شده است. در این بازی، افراد مقالاتی را مشاهده و مطالعه می‌کنند که در پایین آن نیز منبعش مشخص‌شده و فرد با انتخاب تیک سبز یا ضربدر قرمز، نشان می‌دهند که آن را باور کرده و یا نکرده اند. بازی در مورد درستی نتیجه به بازیکن بازخورد می دهد. همچنین فرد می تواند حسابی برای خود ایجاد کند که میزان پیشرفت خود را در آنجا به ثبت رسانده و بررسی کند. این بازی برای دانش آموزان نیز مفید است. معلمان نیز قادرند مقالات آن را پرینت گرفته و در کلاس درس مورد بررسی قرار دهند. (fopladmin,2018)

منبع: شارا

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا