مقالات

هلاکت ابوبکر البغدادی؛ عملیات روانی یا واقعیت؟!

معصومه نصیری ـ عضو هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران در یادداشتی نوشت:

امروز صبح خبرها حکایت از انجام عملیات آمریکا و کشته شدن ابوبکر البغدادی داشت. تصویر پشت تصویر و فیلم پشت فیلم و نقشه های جغرافیایی و گراف های متعدد که در پی ثابت کردن این خبر بودند. عکسهایی که قابل راستی آزمایی نیستند و فیلم های که گفته می‌شود اساسا مربوط به انفجار در بغداد بوده و ربطی به خبر کشته شدن ابوبکر البغدادی در استان ادلب سوریه ندارد.

نیوزویک و پنتاگون رسانه های آمریکایی اخباری را منتشر کردند آنهم به شکل مسلسل وار تا ثابت کنند خبری که اعلام شده مستند و صحیح است و البته احتمالا روی ضعف حافظه تاریخی مردم دنیا نیز حساب کرده و تصور کردند افکار عمومی فراموش میکنند که خبرهای هلاکت تروریست‌ها همواره همزمان با یک رویداد مهم سیاسی درون ایالات متحده مثل انتخابات منتشر می شود.

نباید از خاطر برود که بودریار درباره جنگ خلیج فارس گفته بود: جنگ خلیج فارس اتفاق نیفتاده بود زیرا پیش از آن که آغاز شود به وسیله نیروی هوایی توانای ایالات متحده امریکا به پیروزی رسیده بود.
خاطرات ماندگار این جنگ برای اکثر مردم تصاویر هدفمندی بود که به وسیله نیروهای نظامی به #سی_ان_ان و دیگر رسانه‌های غربی منتقل می‌شد، یعنی نمایش اینکه چگونه خلبانان امریکایی اهداف عراقی (پل ها،بیمارستان و پادگان های نظامی) را از هزاران مایل بالاتر از زمین با دقت هدف می گرفتند و سپس بمباران می کردند.

🔻 به این ترتیب، “این جنگ بر طبق مدل رسانه ای هدایت شده است: جنگ به عنوان یک روابط فناورانه، بر فسخ تبادل نمادین و #وانمایی ارتباطات واقعی متکی شد.”

🔻 این یک جنگ در مفهوم مبارزه و درگیری طولانی مدت نیست (بر خلاف جنگ جهانی اول و دوم که واقعا رخ داد). در عوض، ما یک جنگ مجازی را تجربه می کنیم، بسیار شبیه به یک بازی ویدئویی که جنگ واقعی را شبیه سازی می کند و بنابراین این واقعیت-زمان، نمایش اشباع شده-رسانه، چیزی است که بودریار آن را نارویداد (non-event) می نامد.

در مدل رسانه ای که از لحظه انتشار این خبر با آن مواجه هستیم، بیشتر بوی فریب افکار عمومی به مشام می رسد تا اتفاقی که به واقع رخ داده باشد.

به نظر باید کمی درباره پذیرش این خبر و رفتارهای رسانه ای بعد از آن بیشتر تامل کرد.

#معصومه_نصیری
#عملیات_فریب
#جنگ_روانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا