اخبار

نگاهی به واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به «کابینه» پیشنهادی

طی ساعت‌های گذشته فهرست اسامی وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی با واکنش‌های متفاوتی از سوی کاربران مواجه شده است. «نقد ناهمگنی» و «تراز نبودن» بخش‌های از فهرست پیشنهادی بیشترین سویه نقد کاربران شبکه های اجتماعی را به خود اختصاص داده است.

معصومه نصیری ـ کارشناس و تحلیلگر رسانه نوشت: با نگاهی به بسترهای مختلف شبکه‌های اجتماعی می‌توان دریافت کفه نقد و اعتراض سنگین‌تر از کفه تائید و موافقت بوده است.

 

رصد دیتاک در بستر توییتر نشان می‌دهد کاربران با ۶۵٫۱ هزار توییت، ۴۵٫۵ هزار ریتوییت، ۲۸۴٫۲ هزار لایک و با سرعت ۲۷۱۱ پست در ساعت به تولید محتوا درباره کابینه پیشنهادی پرداخته‌اند. توییت «دکتر بهرام عین اللهی متخصص چشم، بعنوان وزیر بهداشت به مجلس معرفی شده. ایشون سردسته همون ۲۵۰۰ پزشکی هست که به روحانی نامه نوشتن که اجازه واردات فایزر و مدرنا داده نشه. امروز مزدشون رو گرفتن. وزارت امثال او یعنی عزیزتان مرده، به درک که مرده» با ۱۱٫۱ هزار لایک و هزار ریتوییت پرتوجه ترین محتوای توییتر بوده است.

 

اما کاربران تلگرام ضمن بازنشر فهرست پیشنهادی، تحلیل‌های در نقد کابینه را مورد توجه قرار داده‌اند و نگاه طنز به برخی وزاری معرفی شده نیز غالب محتوای مورد توجه کاربران این بستر بوده است. ۳۱٫۳ هزار پست و ۹۶٫۹ میلیون بازدید و ۱۳۰۲ پست در ساعت نتیجه کنشگری کاربران تلگرام بوده است. پست کانال گیزمیز درباره اظهارات عزت الله ضرغامی که گفته بود «برخی دخترا پلنگ هستن و فقط باید واستی نگاهشون کنی» و اشاره به معرفی وی به عنوان وزیر میراث فرهنگی با ۲۶۲٫۶ هزار بازدید و باز نشر کلیپ اظهارات حجت الله عبدالملکی درباره کاهش قیمت دلار به ۵ هزار تومان و تمسخر آن نیز با ۴.۳۵۳.۱۴۸ بازدید، ، بیشترین توجهات را به خود جلب کرده است.

 

کاربران اینستاگرام که این روزها بیشتر بر روی موضوع کرونا و نقد به روند واکسیناسیون متمرکز هستند نیز از کنار کابینه معرفی شده بی‌تفاوت عبور نکرده و با ۲٫۱ هزار پست، ۱٫۴ میلیون لایک و ۶۱٫۸ هزار کامنت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند. پست صفحه بی بی سی فارسی درباره معرفی کابینه با ۱۴۶۵۲۸۵ بازید پربازدیدترین محتوا و اظهارات وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی درباره سابقه و علت آشنایی او با حوزه مسکن با ۱۳۲٫۴۴۲ لایک، از سوی کاربران بیشترین توجه را به سمت خود جلب کرده است.

 

بستر خبر بیشتر به اعلام اسامی کابینه پیشنهادی و معرفی سوابق هر یک از افراد پرداخته است. تولید ۷.۷ هزار خبر نتیجه فعالیت بخش‌های مختلفی خبری بوده است. که خبر خبرآنلاین مبنی بر حضور دو نماینده مجلس در کابینه پیشنهادی و خبر خبرگزاری تسنیم درباره معرفی علی اکبر محرابیان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

رصد شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد کاربران بیشترین واکنش‌ها را به وزرای پیشنهادی برای وزارتخانه‌های «آموزش‌وپرورش»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «نیرو»، «بهداشت و درمان» و «اقتصاد و امور دارایی» داشته‌اند و اساسا معتقدند کابینه معرفی شده در برخی بخش‌ها بهترین‌های موجود نیستند و برخی کاربران نیز به نقش حیاتی مجلس در این رابطه اشاره داشته‌اند.

 

آنچه مهم است اینکه، شرایط امروز کشور ایجاب می‌کند مدیرانی رأس امور قرار گیرند که دارای اشراف حداکثری بر حوزه مسئولیتی خود بوده و توانایی رفع موانع و اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهگشا را داشته باشند. کابینه باید نماد خیرالموجودین باشد و شاکله آن روح امید را به جامعه تزریق کرده و نویدبخش روزهایی روشن و با مشکلات کمتر باشد. به امید تشکیل کابینه‌ای «اثرگذار» و «کارآمد».

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا