اخبار

نحوه صحیح برخورد با مزاحمان مجازی چیست؟ / قانون سه میم به چه چیزی اشاره دارد؟

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری ـ کارشناس سواد رسانه‌ای، پنجم اردیبهشت در استودیوی سلام تهران حضور پیدا کرد تا با مجری برنامه به گفت‌وگو بنشید. وی در این برنامه از مزاحمان مجازی و چگونگی برخورد با آن‌ها گفت.

نصیری گفت: در بحث مزاحمت‌های مجازی خوب است که به قانون سه میم یعنی، مزاحمت، مخاطب و محتوا اشاره کنیم. همه ما به عنوان کاربران با مخاطبانی مواجه هستیم که بخشی از آن‌ها آشنا و بخشی ناآشنا هستند. در واقع این به لایه هویتی که اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین نقش را دارد برمی‌گردد.

وی افزود: ما می‌دانیم که در شبکه‌های مجازی، هویت افراد می‌تواند کاملا جعلی باشد. لذا همه ما در معرض این خطر داریم که در فضای مجازی با کسی ارتباط بگیریم که به دروغ از خود هویت متفاوتی را نشان دهد. به همین سبب اگر اعتمادی بین ما و آن شخص صورت بگیرد باعث رد و بدل اطلاعاتی می‌شود که در نهایت می‌تواند به مزاحمت ختم شود.

نصیری اظهار داشت: در باب لایه محتوایی باید این موضوع را در نظر بگیریم که آیا محتوایی که من در معرض آن قرار دارم، اصلا برای من مناسب است؟ بخش عظیمی از اطلاعاتی که ما در طول روز با آن سر و کار داریم، برای ما کاربردی ندارند. این هجوم اطلاعاتی تنها باعث بروز مشکلاتی مانند هواس پرتی دیجیتالی می‌شود.

وی در ادامه گفت: همین که ما بتوانیم ویژگی‌های یک مزاحم را تشخیص دهیم اهمیت زیادی دارد. مزاحم‌های مجازی معمولا بسیار پیگیر هستند. آن‌ها به صورت مداوم سعی می‌کنند با ما ارتباط بگیرند و با کشف علایق و اطلاعات شخصی ما، به اهداف سودجویانه خود برسند.

نصیری افزود: ما باید یاد بگیریم که در مواجهه با غریبه‌ها در بستر مجازی کمی بی‌رحمانه عمل کنیم. همانطوری که ما در خیابان هم بی دلیل با کسی ارتباط نمی‌گیریم، در فضای مجازی نیز باید یاد بگیریم که جواب هر سلامی را ندهیم. لذا نکته مهم این است که دچار دل‌رحمی نشویم.

وی در آخر گفت: معمولا بچه‌هایی که اهل بازی‌های آنلاین هستند و در این فرایند با افراد دیگر نیز ارتباط می‌گیرند، بیشتر در معرض خطر مزاحمت‌های مجازی هستند. هیچ تضمینی وجود ندارد که ما از هویت شخصی که فرزند ما با وی ارتباط می‌گیرد مطمئن باشیم. لذا بهتر است در این باره با احتیاط مراقبت‌های لازم را انجام دهیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا