اخبار

مهمترین جنبه های تهدید امنیت ایران توسط رسانه های غربی

بطور کلی وقتی کشوری مورد آماج عملیات روانی رسانه ای قرار می گیرد، این عملیات در دو بخش می تواند امنیت ملی آن کشور را تحت تأثیر قرار دهد:

#حاکمیت و  #افکار_عمومی_شهروندان

 

کارگزاران عملیات روانی در مورد شهروندان کشور آماج، عمدتا چند هدف را دنبال می کنند:

۱⃣ ایجاد حس بدبینی در آحاد جامعه نسبت به حاکمیت

۲⃣ بالا بردن سطح توقعات عمومی جامعه

۳⃣ ایجاد بحرانهای ساختگی در سطوح داخلی ومنطقه ای

۴⃣ ترویج فرهنگ غربی در مقابل فرهنگ مطلوب حاکمیت

۵⃣ معرفی غرب به عنوان یگانه منجی جهانی

 

این اقدامات از طریق بکار گیری ابزار های رسانه ای صورت می پذیرد، اما غرب ( ودر راس آن آمریکا) چگونه می توانند با بهره گیری از رسانه ها تهدیدی برای امنیت ملی این کشور ایجاد کنند:

 

#تحریک_گروه_های_اپوزوسیون داخلی و خارجی.

هدف رسانه های غربی در این بخش عمدتاً تحت فشار نهادن مسئولین نظام وزیر سوال بردن مشروعیت ومقبولیت نظام است که بطور مشخص از طریق شبکه گسترده مجازی ( اینترنت ، فیس بوک ، تویتر و…) شبکه های ماهواره ای پیگیری می شود.

 

تشدید #اختلافات_قومی_و_مذهبی.

اصولا کشور هایی که در آن اقوام ومذاهب گوناگون حضور دارند بطور بالقوه همواره با برخی تهدیدات مواجه هستند، رسانه های غربی با بهره گیری از این فضا وبا هدف تحت تاثیر قرارنهادن امنیت ملی کشور، تلاش می کنند تا حد امکان کشور را با چالش های مختلف مواجه سازند اوج این اقدامات را در تمایلات گریز از مرکز قومیت ها، تشدید درگیریهای قومی ونهایتا موضوع جدایی طلبی بخصوص در استانهای مرزی کشور می بینیم.

 

گسترش ناامنی اجتماعی و #انحرافات_اخلاقی.

این امر در یک فرآیند دو سویه نه تنها با تضعیف بنیان های اصلی اجتماعی همچون خانواده خود می تواند در یک روند زنجیره وار ابعاد دیگر را متاثر کند بلکه در صورت گسترش فضای ناامنی اجتماعی به تدریج نخبگان وافراد طبقه متوسط جامعه اعتبار خود را در گروه های معارض که برعکس با شعار توجه به موضوعات اجتماعی وارد می شوند می یابند وبه این ترتیب نارضایتی اجتماعی گسترده شده وتبعات آن دامنگیر امنیت کشور خواهد شد.

 

طرح افزایش قدرت مردمی جهت #مهندسی_انقلاب_رنگی.

به این منظور شبکه وسیعی از رسانه‌های جمعی، تحت هدایت غرب تلاش دارند تا با بحران‌سازی اجتماعی و آفند تبلیغاتی وبه اصطلاح افزایش قدرت مردمی به مهندسی انقلاب رنگی در ایران بپردازند.در سال‌های اخیر، این رسانه‌ها بخش اعظم کمک‌های مالی آشکار برای ترویج به اصطلاح دمکراسی در ایران را به خود اختصاص داده بودند.

 

گسترش فرق و #اندیشه_های_انحرافی.

فرقه گرایی ورواج اندیشه ها ی خرافی توسط شبکه رسانه ای غرب از جمله دغدغه های جوامع اسلامی است.بخصوص آنکه دنیای غرب پس از سالها مبارزه با حاکمیت دینی،در عصر برگشت بسوی ایمان،پرچم ترویج معنویت مورد نظر خود را برافراشته وبه تولید،صدور و تشویق گرایش جوانان به عرفان های کاذب می پردازد.

 

گسترش شبهات و #تضعیف_بنیانهای_دینی.

رسانه های تحت مدیریت یا هدایت غرب با استفاده از تکنیک های تبلیغاتی رسانه ای در بلند مدت می توانند سئوالات بی پاسخ فراوانی را در حوزه های مختلف برای مخاطبان عام به وجود آورنداین شبهه افکنی هاکه عمدتا با هدف تحریف در تاریخ اسلام و مخدوش نمودن چهره دین ونیز ماهیت حکومت اسلامی در اذهان عمومی صورت می گیرد می تواند در حوزه امنیت فرهنگی (مذهب) جامعه را با خطرات جدی مواجه سازد بخصوص آنکه در مقابل ، تلاشی کارساز برای پاسخ به این سوالات صورت نپذیرد.

 

افزایش اقبال عمومی نسبت به #فرهنگ_آمریکایی.

آمریکا بابهره گیری از منابع متعدد قدرت نرم خود، به خوبی به خانه های مردم ورود کرده و تلاش می کند تا فرهنگ آمریکایی را با جذابیت زیاد برای آحاد جامعه نهادینه کند. این جذابیت ها می تواند در درازمدت افکار عمومی کشور را نسبت به پذیرش سیاست های آمریکا در ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار دهد .

 

ایجاد #بحران_های_هویتی در جوانان.

استراتژی رسانه های غربی، در واقع، این است که شخصیت و هویت ملی و فرهنگی ما  را در برابر یک چالش و بحران جدید قرار دهد.این مهم می تواند خطری جدی در امنیت اجتماعی وفرهنگی جامعه محسوب شود.

 

“ژئوپلیتیک رسانه”

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا