اخبار

فیسبوک سد راه طالبان شد

شرکت فیسبوک اعلام کرد، از آنجایی که طالبان را یک سازمان “تروریستی” در نظر می‌گیرد، فعالیت این گروه و انتشار هر نوع محتوای حمایتی از آن را در این بستر ممنوع کرده است.

به گزارش ایسنا، این شرکت آمریکایی اعلام کرد که یک تیم برجسته از کارشناسان افغان برای نظارت و حذف محتواهای مرتبط با گروه طالبان مشغول به کار است.

طالبان سالها از این رسانه اجتماعی برای انتشار پیامهایش استفاده میکرد. تسلط سریع آن بر افغانستان چالش‌های جدیدی را پیش روی شرکتهای فناوری قرار داده که چگونه با محتواهای مربوط به این گروه برخورد کنند.

یک سخنگوی فیسبوک به بی.بی.سی گفت: طبق قوانین آمریکا، طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی تحریم شده است و ما طبق سیاستهای خودمان در رابطه با سازمان‌های خطرناک، فعالیت آن را ممنوع کردیم. این بدین معناست که ما حساب‌های ایجاد شده از طرف طالبان یا در حمایت از طالبان را حذف میکنیم و هرگونه ستایش، حمایت و جانبداری از آنها ممنوع شده است.

این سخنگو همچنین گفت: تیمی متشکل از کارشناسان افغان که پشتو و دری‌زبان هستند و زبان محلی را متوجه میشوند، به ما در شناسایی و تشخیص مسائل در این پلتفورم کمک میکنند.

این غول رسانه اجتماعی گفت که در مورد به رسمیت شناختن دولت‌های ملی تصمیم نمی‌گیرد بلکه از “اقتدار جامعه بین‌المللی” پیروی می‌کند. فیسبوک تاکید کرد که این سیاست در مورد همه پلتفورم‌های آن از جمله شبکه اصلی رسانه‌های اجتماعی آن، اینستاگرام و واتس‌اپ اعمال می‌شود.

در همین حال گزارش‌هایی از فعالیت طالبان در واتس‌اپ منتشر شده است. فیسبوک گفت که چنانچه متوجه شود این گروه از واتس‌اپ استفاده میکند، جلوی آن را میگیرد. همچنین پلتفورم‌های رسانه اجتماعی دیگر بابت نحوه برخورد با محتواهای مرتبط با طالبان تحت بررسی قرار گرفته‌اند.

طالبان از توییتر هم برای اطلاع رسانی استفاده میکند. سخنگوی توییتر در این رابطه به سیاست های خودش علیه سازمان‌های خشونت طلب و محتوای مرتبط با تنفر اشاره کرد. براساس این قوانین، توییتر به گروه‌هایی که تروریسم یا خشونت علیه غیرنظامیان را ترویج میکنند، اجازه فعالیت نمی‌دهد.

شرکت یوتیوب اما هنوز درباره سیاستهایش درخصوص طالبان اظهارنظری نکرده است.

فیس بوک حتی اگر ایالات متحده وضع تحریمها علیه طالبان را متوقف کند، ممکن است ممنوعیت علیه این گروه را رفع نکند.

به گزارش ایسنا، وزارت خارجه آمریکا طالبان افغانستان را مانند طالبان پاکستان در فهرست سازمان تروریستی خارجی قرار نداده است اما واشنگتن این گروه را به عنوان تروریست جهانی به شکل خاص مشخص شده، تحریم می کند که داراییهای موجود در آمریکا را برای آنها بلوکه کرده و همکاری شهروندان آمریکایی با آنها را ممنوع می کند.

مونیکا بیکرت، نایب رییس سیاست محتوای فیس بوک در تماس با خبرنگاران درباره جدیدترین گزارش اجرای استانداردهای جامعه این شرکت گفت: مادامی که بر اساس قانون آمریکا توصیه شده است،  آنها اجازه فعالیت نخواهند داشت و حتی اگر از سوی قانون آمریکا هم توصیه نشود، ما یک تحلیل خط مشی خواهیم داشت تا تصمیم بگیریم آیا طالبان از سیاست سازمان خطرناک این شرکت تخطی می کنند یا خیر.

فیس بوک اعلام کرده که طالبان را یک گروه تروریستی مشخص کرده و فعالیتش را در پلتفرمهای این شرکت ممنوع کرده است. بیکرت اعلام کرد این ممنوعیت پیش از پیوستن وی به فیس بوک در سال ۲۰۱۲ وجود داشته است.

شرکتهای فناوری بزرگ آمریکایی در خصوص نحوه برخورد با طالبان که کنترل افغانستان را پس از خروج نیروهای آمریکایی به دست گرفته است، زیر ذره بین رفته اند. یوتیوب شرکت آلفابت اعلام کرده که به دلیل تحریمهای آمریکا، فعالیت طالبان را ممنوع کرده اما توییتر به این گروه اجازه حضور داده است.

رز جسکون، مدیر دموکراسی و ابتکار فناوری در لابراتوار تحقیقات دیجیتالی شورای آتلانتیک در این باره اظهار کرد: در سال ۲۰۰۱ که آمریکا به افغانستان حمله کرد، این شرکتها وجود نداشتند و اکنون با تصمیمات متعاقب شبیه تصمیمات حکومتی دولتها روبرو هستند.

بر اساس گزارش رویترز، طالبان سواد دیجیتالی پیدا کرده و اکنون استفاده گسترده ای از پلتفرمهای شبکه اجتماعی و سرویسهای پیام رسان مانند واتس اپ و تلگرام برای ارتباط با شهروندان افغان و جامعه بین المللی دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا