اخبار

صیانت از کودکان در فضای مجازی و قوانین کشورهای خارجی

به گزارش عصر هوشمندی، بحث صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی از اوایل سال ۱۹۹۰ و با فراگیری اینترنت در دنیا مطرح شده است و با توجه به اینکه در این فضا موضوع هرزه نگاری کودکان وجود دارد، کشورهای مختلف به این موضوع به عنوان یک دغدغه پرداخته اند.

شواهد نشان می دهد که حتی در جوامعی که فرض بر آزادی بیان است و هرزه نگاری بزرگسالان یکی از اشکال آزادی بیان تلقی می شود، به موضوع صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی تاکید شده است.

برای مثال انگلیس در حال تصویب قوانینی است که شبکه هایی مانند فیس بوک، توئیتر و تیک تاک را ملزم به حذف محتوای مخرب می کند. طبق این قانون پلتفرم‌های فناوری باید اقدامات بیشتری برای محافظت کودکان در برابر محتوای خطرناک، قلدری سایبری و هرزنگاری انجام دهند و ایمنی آنها را در فضای مجازی تضمین کنند. اگر این شبکه ها محتوای غیرقانونی را حذف و انتشار آن را محدود نکنند با جریمه ای معادل ۱۰ درصد درآمد سالانه شان روبرو می‌شوند.

در چین نیز در راستای قانون حمایت از کودکان زیر سن قانونی، مقرراتی برای حفاظت از کودکان در فضای اینترنت تصویب شده است که ارائه دهندگان خدمات آنلاین را ملزم می‌کند محدودیت‌هایی برای استفاده کودکان در این فضا قائل شوند.

آلمان نیز از سال ۲۰۱۸ تاکنون اقدامات گسترده ای را برای کنترل محتوای نامناسب در شبکه های اجتماعی به کارگرفته است. به نحوی که شبکه‌های اجتماعی فعال در این کشور را موظف می کند، هر نشانه‌ و IP آدرس و شماره پورتی که به پروفایل کاربر منتشر کننده محتوای نامناسب اختصاص یافته را در اختیار پلیس قرار دهند.

اینها تنها مثالهایی از قوانین کشورهای خارجی برای ساماندهی فضای مجازی و قانونگذاری در مقابل پلتفرمها است. تهیه و تدوین قوانینی از این دست در بسیاری از کشورهای جهان وضع و ضرورت وجود این قوانین روز به روز برای تمامی کشورها در اقصی نقاط دنیا محرز شده است.

در حالی دولت‌ها در سراسر جهان مشغول دست و پنجه نرم کردن برای وضع مقرراتی هستند تا محتوای غیرقانونی یا خطرناک در شبکه‌های اجتماعی را بهتر کنترل کنند که در کشور ما به دلیل نبود قانون حکمرانی بر فضای سایبر و سازوکار اینترنت امن برای کودکان و نوجوانان، تهدیدات این فضا روز به روز برای اقشار مختلف مردم افزایش می یابد.

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا