اخبار

شنبه‌های‌ سواد رسانه‌ای

🔻آنچه رسانه نشان می‌دهد همه واقعیت نیست

🔅امروز سر کلاس درس با دانش آموزان (مقطع ابتدایی) درباره اینکه آیا باید هر چیزی را در رسانه‌ها دیدند باور کنند و آیا اساسا آنچه به نمایش درمی‌آید همان چیزی است که واقعا وجود دارد، صحبت کردیم. اکثرا معتقد بودند در اینستاگرام همه چیز درست است و هیچ چیز ساختگی نداریم و اگر چیز #ساختگی وجود داشته باشد مربوط به فیلم‌های سینمایی است.

🔅به دانش آموزان چند تصویر و کلیپ نشان دادم. برخی را سه یا چهار بار دیدند و بعد خودشان شروع کردند به تصحیح نظر اولیه‌شان و می‌گفتند نه خیلی چیزها در رسانه می‌تواند آن چیزی نباشد که می‌بینیم. بعد هم حدس و گمان درباره اینکه پس فلان تصویری که در فلان رسانه دیده‌اند و کلی هیجان زده شده‌اند هم می‌تواند آنچیزی نباشد که تصور می‌کردند. قرار شد خودشان برای جلسه بعد چند نمونه بیاورند.

🔅در پست‌های بعد آنچه دیدند را برای شما به اشتراک خواهم گذاشت. برای کسانی که ممکن است بخواهند با کودکان سواد رسانه‌ای کار کنند، کمک کننده است. #نذر_فرهنگی بنده به اشتراک‌ گذاشتن هر آنچه تجربه کرده‌ام، است تا همه ایران اسلامی بتوانند به صورت یکسان به اطلاعات و محتواها دسترسی داشته باشند.

🔅تجربه موفق در حوزه آموزش سواد رسانه‌ای به کودکان، با همان روش‌های #فلسفه_برای_کودکان، طرح سوال، تشکیل حلقه‌های کندوکاو، بارش نظرات و افکار و نتیجه‌گیری توسط خود کودکان است. در نهایت هم می‌توان پرسید که بچه‌ها امروز چه چیزی یاد گرفتید که تا قبل از آن نمی‌دانستید.

#معصومه_نصیری
#مدرس_سوادرسانه
#آموزش‌_سوادرسانه‌ای_دانش‌آموزان‌‌ابتدایی
#نذرفرهنگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا