اخبار

سیلی بر صورت قانون و واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری ـ کارشناس رسانه نوشت: ویدئوی نماینده و سرباز راهور و اتفاقات پیرامونش را در این چند روز تقریبا همه دیده‌اید. از موضوع که ارتفاع بگیریم، مسأله اصلی «عدم تمکین به قانون»، «ویژه خواهی»، «برخورد با مامور قانون» و «خودفراقانون پنداری» است. این چهارگانه در افکار عمومی در قامت اعتراض به سیلی زده شده به سرباز در شبکه‌های اجتماعی پیگیری شده است.

📊رصد دیتاک نشان می‌دهد این موضوع با چاشنی خشم و ناراحتی در فضای توئیتر تا ساعت ۱۴:۰۰ امروز با ۸۷ هزار توئیت، ۶۲٫۳ هزار ریتوئیت، ۵۴۸٫۲ هزار لایک و ۳۶۲۳ پست در ساعت از سوی کاربران پیگیری شده است.

🔹توئیت «آقای علی‌اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس چطور دلت آمد امروز بزنی توی گوش سرباز وظیفه راهور؟ چون اجازه نداد وارد خط ویژه بشی؟ چون سرباز بود کتک خورد» بیشترین بازنشر را در این فضا داشته است.

📈 تلگرامی‌ها موضوع را با ۱۱٫۵ هزار پست پیگیری کردند که ۴۰٫۶ میلیون بازدید و ۴۷۹ پست در ساعت نشان از واکنش کاربران این بستر نسبت به واقعه بوده است.

🔹پست «سازندگان این دوربین مخفی فکرش را هم نمی‌کردند انقدر زود سوژه‌ای که برای ساختن برنامه استفاده کرده بودند، به واقعیت تبدیل شود. جامعه خوب، ساختنی است» که دوربین مخفی مشابه این رخداد است با ۳ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۷۳ بازدید، پربازدیدترین محتوای تلگرام بوده است.

📈 کاربران در اینستاگرام با ۴۰۳ پست، ۱۰٫۴ هزار لایک و ۱٫۱ هزار کامنت موضوع مذکور را پیگیری کرده‌اند.

📈 در بستر خبر، هزار محتوا تولید شده است که پایگاه‌های خبری با ۶۴۳ محتوا و خبرگزاری‌ها با ۳۴۸ محتوا موضوع نماینده سبزوار و سرباز راهور ناجا را پیگیری کردند. محتوای ۹ روزنامه نیز به این موضوع اختصاص داشته است.

🔹هشتگ‌ها و کلمات پرکاربرد در بسترهای ذکر شده، #عنابستانی، #سرباز، #سرباز_راهور، #عنابستانی_استعفا، #سیلی_به_سرباز، #هیئت_نظارت، #رفتار_نمایندگان و #نمایندگان_مجلس بوده است.

🔹تحلیل شبکه ریتوئیت این موج نشان از ۵ شبکه زیر دارد:

۱) خوشه آبی با دربرگیری ۲۸.۶۷٪ کل دیتا به موضوع درخواست استعفای عنابستانی اختصاص دارد.
۲) خوشه سبز که ۲۳.۱۸٪ محتوا را تشکیل داده به خودروی نماینده مجلس اشاره دارد.
۳) خوشه قرمز با انتشار هشتگ‌های #سرباز_راهور، #مجلس_انقلابی و #سرباز_وظیفه ۲۲.۴۸٪ دیتا را شامل می‌شود.
۴) خوشه صورتی با ۱۲.۴۹٪ محتوا به هشتگ‌های #سرباز و #مجلس اختصاص دارد.
۵) خوشه زرد نیز ۲.۴۴٪ کل دیتا را با هشتگ #نظارت_استصوابی شامل شده است.

🔹مساله اینجاست که سیاست زدگی استخوان‌های تحلیل، اخلاق و منطق پیگیری موضوعات را خُرد کرده است. امروز بیش از اینکه مطالبه برخورد قانونی و‌ جدی با خاطیان این موضوع پیگیری شود، ماجرا بیشتر ابزاری برای حمله به نهادها و گفتمان‌ها و …. شده است. موضوعی که بیشتر رنگ و بوی دستاویز بودن هر موضوع برای تسویه حساب جریانی را می‌دهد تا مطالبه گری جدی رفتار مبتنی بر قانون و برخورد با قانون‌گریزان.

🔹شاید یکی از دلایل ریشه‌کن نشدن چنین رفتارهایی که پیش از این نیز به شکل‌های دیگر رخ داده و با لبخند و مسامحه پایان یافته، نگه‌داشتن موضوع در سطح، ایجاد دوقطبی های کاذب و هدفمند و عدم درخواست جدی برخورد قانونی با خاطی یا خاطیان بوده باشد.

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا