اخبار

سراوان به روایت دیتا

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری؛ تحلیلگر رسانه نوشت: ماجرای روز گذشته درگیری با سوخت‌بران و حمله به پاسگاه نیروی انتظامی که ۲ کشته و ۶ زخمی برجای گذاشته است، ضمن ایجاد موج در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی، از سوی برخی فعالان و جریانات رسانه‌ای به سمت‌وسوی دامن زدن به اختلافات قومیتی و پیوند زدن این موضوع با اتفاقات آبان حرکت کرده است.

📊 رصد دیتاک نشان می‌دهد از بعد وقوع این رخداد تا ساعت ۱۴:۳۰ امروز، کاربران توییتر با انتشار ۲۷۰۹ محتوا در ساعت، ۶۵ هزار توییت، ۵۴٫۷ هزار ریتوییت و ۲۶٫۷ هزار لایک نسبت به این رخداد کنشگری داشته‌اند.

🔹هشتگ‌های #سراوان با ۳۳٫۵۴۷ بار تکرار، #سراوان_تنها_نیست با ۵٫۳۵۳ مورد، #بلوچستان با ۳۹۶۷ بار تکرار، #فوری با ۵۳۴۹ مورد و #Bloodysaravan با ۲۳۸۴ بار استفاده، پرتکرارترین هشتگ‌های کاربران در بستر توییتر بوده‌اند.

🔹پرلایک‌ترین محتوا نیز توییتی است که به ارائه گزارشی به نقل از منابع محلی مبنی بر تیراندازی و جان باختن چند سوخت‌کش پرداخته است.

🔹آسیب‌های اجتماعی ضمن اینکه بستر ایجاد خشم اجتماعی هستند، همواره نقطه اتکایی برای تضادآفرینی، تردیدآفرینی و هدایت افکار عمومی به سمت‌وسوی روایت‌های مورد توجه رسانه‌ نیز به شمار می‌روند. نگاهی به روایت‌های متفاوت و گاها متناقض از سوی برخی جریانات رسانه‌ای، حکایت از شتاب‌زدگی برای برانگیختگی احساسات قومیتی و جریان‌سازی متاثر از آن دارد؛ این موضوع را در ماجرای کولبرها و… نیز شاهد بودیم.

🔹سوختبری، کولبری و … به‌عنوان یکی از روش‌های تامین معاش بخشی از مردم در شرق و غرب کشور نه به‌عنوان یک موضوع قابل دفاع، که به‌عنوان ضعف جدی در حوزه تامین شغل در شان و مناسب محسوب می‌شود، موضوعی که قطعا ریشه در فقر و عدم تحقق #عدالت_توزیعی دارد. مساله‌ای که متخصصان درباره چرایی، راهکارها و ضرورت‌های رفع موانع توسعه اشتغال سخنان فراوانی را مطرح کرده‌اند اما همواره مستعد است برای برهم زدن نظم عمومی و ایجاد تحرک اجتماعی و البته قومیتی.

✍🏻

 

انتهایپیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا