اخبارمصاحبه

روزی که آمریکا تمام شد

تحلیلگر ارشد مسائل رسانه های معاند،‌ گفت: ما شاهد تمام شدگی آمریکا هستیم،‌ شاهد تمام شدن مدل آمریکایی هستیم و در این میان رسانه های بسیاری تلاش کردند تصور هالیوودی مردم از آمریکا به هم نخورد.

به گزارش عصر هوشمندی، طی روزهای اخیر حمله هواداران ترامپ به کنگره آمریکا با تصمیم گیری ها و اظهارنظرهای متفاوتی همراه بود. بسیاری از رسانه ها تلاش کردند این وقایع را به آمریکا ربط ندهند و رسانه های معاند هم با بی تفاوتی از کنار ماجرا عبور کردند!

در این باره با «علیرضا داودی» تحلیل گر ارشد مسائل رسانه های معاند و کارشناس مسائل راهبردی،‌ گفت و گو کردیم و او معتقد است آنچه دیدیم نشان دهنده تمام شدن آمریکاست.

-با توجه به اتفاقاتی که دیروز در انتخابات آمریکا رخ داد ما چهار نوع رفتار را از سمت رسانه ها مشاهده کردیم. رسانه های بیگانه فارسی زبان و رسانه های خارجی غیر فارسی زبان مدنظرمان هست. نوع رفتار اول عدم پوشش لحظه به لحظه این رویداد بود به این معنا که اگر اتفاقی در ایران یا حوزه محور مقاومت و کشورهای همسوی ایران رخ دهد،‌اتفاقات را نقطه به نقطه نشان می دهند و این نوع از خبررسانی میزان و ضریب خطا و تحلیل و برداشت مخاطب را بالا می برد و هم به رسانه ها کمک می کند که موضوع های انحرافی و موضوع های غیر واقع را به عنوان تحلیل آن نقطه در اختیار مخاطب قرار بدهند.چون همه توجه مخاطب شما به جزئیات مسائل جلب می شود در حالیکه معمولا در رویدادها باید از یک پله بالاتر نگاه کنیم تا بتوانیم جزئیات و چگونگی شکل گیری شان را درست درک کنیم.

این کارشناس مسائل راهبردی رسانه ادامه داد: اتفاقی که روز گذشته در آمریکا رخ داد نسبت در سه واقعه قابل بررسی است: جمع شدن هواداران ترامپ، حضور نمایندگان کنگره، ورود معترضین به داخل کنگره. این رسانه ها آمدند و موضوع ها را به صورت نقطه ای کار کردند و نکته جالب اینجاست که این نقطه گذاری ها هم نقطه گذاری های غیر متصل در حوزه لحظه پوشش بود.

وی ادامه داد: در سال ۷۸، ۸۸، ۹۶، ۹۸ و بسیاری از سال هایی که رویدادهایی در ایران رخ داد را مشاهده کنید، این رسانه های آمریکایی یا توشات رفته بودند یا اینکه تری شات و واقعه را متصل به هم از زمان شروع تا زمان پایانش روی قاب تلویزیون داشتند اما در واکنش اول جالب بود که دیروز و در این واقعه که منتسب به خودشان بود، این نقاط را منفصل از هم نشان می دادند و طوری وانمود می کردند که انگار یک اتفاق ساده و پیش پا افتاده ای در آمریکا رخ داده است و این واکنش اول شان بود.

داودی ادامه داد: در واکنش دوم به سراغ پر کردن فواصل بین پخش هایی که دارند با موضوع ها و تحلیل هایی که مدنظر خودشان بود رفتند. یعنی وقتی دیدند حجم واقعه آنقدر زیاد است – چون معمولا این حجم واقعه با توجه به شرایط امروز دور از چشم رسانه های شرقی و رسانه های اجتماعی نمی ماند- آمدند و فاصله بین نقاط را با تحلیل های خودشان و برنامه های میانی پُر کردند. برای مثال سی ان ان تا دقایقی بعد از اینکه مردم وارد کنگره آمریکا شده بودند درباره محورهای صحبت های ترامپ درباره تجمعی که شکل گرفته بود صحبت می کرد. بی بی سی فارسی داشت برنامه مختص شکل گیری گروه موسیقی سنتی را پخش می کرد و شبکه دیگرشان هم داشت آشپزی پخش می کرد و بین این برنامه ها گریزی به ماجرای کنگره شان هم می زد تا از حساسیت مخاطبشان نسبت به موضوع و حساسیت رسانه ها کم کنند.

تحلیل گر ارشد مسائل رسانه های معاند، همچنین بیان داشت: مدل و رفتار سومی که این رسانه ها از خود بروز دادند این بود که آمدند و جهت گیری کردند. این جهت گیری از اینجا به بعد فضا را متفاوت کرد چون دیدند نمی توانند پوشش خبری را به این سبک ادامه دهند و نمی توانند ماجرا را منفصل نشان دهند و نمی توانند فواصل بین این اتفاق ها را با برنامه های بی ربط پر کنند. مدل سوم می شود جهت گیری،‌سو گیری و سمت گیری و تحلیلی که به شمای مخاطب می دهند. یعنی شمای مخاطب دارید واقعه را می بینید اما از دریچه تحلیلی که اینها می خواستند ارائه کنند.

وی با بیان اولین واقعه ای که رسانه های معاند به سمتش رفتند، گفت: آنها روز گذشته همه مسائل آمریکا را در ترامپ خلاصه کردند و این کارشان خیلی جالب بود. از صدای آمریکا، ‌من و تو، بی بی سی فارسی، ایران اینترنشنال، رادیو فردا، سی ان ان،‌الجزیره، العربیه و سایر رسانه ها همگی به این سمت رفتند که تحلیل را ارائه کنند و نقطه گذاری برداشتی و روایتی داشته باشند و از اینجا به بعد دیدیم همه راجع به روایتی که در آمریکا رخ می دهد سه موضوع را پنهان می کنند: اینکه این اتفاق نتیجه ناکارآمدی سیستم در آمریکا است هم در حوزه دموکرات ها و هم در حوزه جمهوری خواه ها.

وی ادامه داد: در ایران ادعای تقلب می شود چه طور برخورد می کنند؟ در آمریکا تقلب واقعا صورت گرفته است و اینها چکار می کنند؟ اما اینها برای خودشان مدل سرکوب را انتخاب می کنند و کاملا رفتارهایشان متفاوت است. اولا به هیچ وجه به مکانیزم شکل گیری این رویداد نمی پردازند و تاریخچه و عقبه خبر را که منجر به این رویداد شده است را به طور کامل حذف کردند. نکته بعدی به سمت تحریف خود واقعه رفتند به این صورت که نقش مردم را حذف کردند. در صورتیکه اگر چنین اتفاقی در ایران رخ داده بود این مردم بودند که به خیابان ها ریخته بودند اما در آمریکا شدند شورشی،‌اراذل، اوباش و همه اینهایی که می توانستند قلمداد کنند. حالا دنیا شانس آورد که این رسانه ها تصمیم نگرفتند بگویند که گروه های تروریسی، ایرانی ها، عراقی ها، افغانی ها در این تجمع ها دخیل بودند! چونکه آنقدر رویداد مشهود بود نتوانستد چنین کاری کنند و بنابراین آمدند و فاعل و عمل کننده را حذف کردند.

داودی در ادامه نیز افزود: نکته سوم که بسیار هم مهم بود در همین اثنی آمدند و پکیج دوگانه ظالم و مظلوم،‌محق و غیر محق را پیاده کردند که بایدن بشود مظلوم و اینکه بگویند همه فرایندهای آمریکا مثبت است و فقط ناآرامی ها است که سیستم را به این شکل درآورده است. پس بنابراین از روی بایدن و رفتار دموکرات ها جنس تخلفات بسیار گسترده ای که در حوزه انتخابات کردند را به طور کامل جمع کردند و همه مسائل را به ترامپ و رفتار وی و هوادارانش آنهم در حوزه اقلیت معطوف کردند. بدون اشاره به ۷۰ میلیون رای ای که ترامپ در این حوزه آورده بود و بدون اشاره به اینکه اساسا ترامپ محصول همین سیستم آمریکایی است.

-آنهایی که دیروز در همایش گفتند آمریکا را نجات دهیم، ‌از کره مریخ که نیامده بودند، اینها ماحصل فرایند آمریکایی بودند در طول دوران حکومت آمریکا. بنابراین کل این فرایند را روی نفر آوردند و نفر را هم روی ترامپ خلاصه کردند که کنترل کردن یک نفر برای رسانه ها بسیار راحت تر بود.دلیل بسیار جدی وجود دارد. تا قبل از دیروز تصویری از آمریکای هالیوودی در ذهن همه بود و دیروز آمریکای واقعی شد. بزرگترین شکستی که رسانه ها احساس کردند دارد آمریکا را در برمی گیرد و بزرگترین رسالتی که برای خودشان مدنظر بود این بود که نگذارند آمریکای هالیوودی از هم بپاشد که دیروز پاشید. شما تصاویر را نگاه کنید که طرف در وسط کنگره چه کار کرده است؟ و یکی پایه میکروفون را برداشته و دارد می رود! و یکی دسته جارو را برداشته! و تصاویری که واقعیت آمریکا است.

-آمریکای سی آی ای که هر واقعه ای را در نطفه خفه می کرد دیروز کجا بود؟ آمریکای جنگ ستارگان و روز استقلال کجا بود؟ مشخصا آنچه که دیروز مردم از آمریکا دیدند شکست چند صد سال رفتار هالیوودی بود که تا به حال در تصویرسازی از آمریکا رخ داده بود. پس بنابراین فضایی که الان رخ داده مترتب بر این شدت بود.

– رفتار چهارمی که رسانه ها از خود بروز دادند به سمت اینکه نقطه کانونی اعتراض ها در دنیا نه به سیستم آمریکایی نه به مکتب آمریکایی بلکه به ترامپ است. آنها شروع کردند و اروپایی ها و بسیاری از کشورهای دیگر به ترامپ تاختند که تو کوتاه بیا و بی خیال شو. یعنی همین الان هم آمدند تا مسئله را جهانی تلقی کنند. لیکن این جنس جهانی تلقی کردن براساس به هم ریختگی نرم و ایجاد نوعی آنارشیسمی بود که در آمریکا رخ داده است، نتوانستند پنهانش کنند.

-نیمی از سیاست مدارها دیروز از عبارت هایی استفاده کردند که خیلی جالب است آدم معطل می ماند که آیا این خود آمریکایی ها هستند که دارند اینگونه صحبت می کنند؟ و اگر تصویرشان به صورت زنده نبود آدم دچار شک می شد. شورش، ‌آشوب،‌ آشفتگی،‌ حمله بی سابقه علیه دموکراسی فارغ از اینکه این جنس از دموکراسی خودش دارد این کار را انجام می دهد، ‌دلقک بازی، شکست سیستم آمریکایی و … همگی از جمله عبارت هایی هستند که روز گذشته از زبان سیاست مداران آمریکایی مطرح می شود.

-دستاوردهای چهارم هم قابل توجه است. رسانه ها آمدند و می خواستند این را به یک معضل جهانی تبدیل کنند در حالیکه اساسا اینطور نبود و مبناها اینطور نبود. یک معضل آمریکایی بود. ما در این اتفاق شاهد فروپاشی آمریکا نیستیم بلکه ما شاهد تمام شدگی آمریکا هستیم،‌ما شاهد تمام شدن مدل آمریکایی هستیم. شما فرانسه و انگلیس را نگاه کنید و ببینید چه اتفاقی برایشان می افتد؟ امروز اسکاتلند و ایرلند به دنبال جدا شدن از انگلیس هستند و این تصمیم شان نیز جدی است. حتی آلمانی که همه به آن در اروپا می نازیدند را ببینید امروز چه وضعیتی دارد؟ یا رژیم صهیونیستی که همه اینها به دنبال حمایت از او بودند را ببینید که الان در داخل با چه مشکلاتی روبرو است؟ همه اینها نتیجه این است که آمریکا در حال تمام شدن است و این تمام شدن به مفهوم تئوریک و عملیاتی و حتی به مفهوم تسلط بر تصویرسازی برای کل جهان هم تلقی می شود.

-آنچه که ما الان درباره آن صحبت می کنیم یک فرمول جدید است برای وضعیتی که آمریکا به واسطه مدل هایی که داشته و شرایطی که در آن قرار گرفته است دیگر امکان و توان خروج از آن را فعلا ندارد.

-رسانه ها باید وظیفه جمع و جور کردن را به عهده می گرفتند. اما اینجا لازم است مقایسه ای داشته باشیم بین توانمندی رسانه ای جهانی که خیلی ها در داخل ایران کشته و مرده آن هستند و خیلی ها به خاطرش خودشان را هلاک می کنند و می روند و با منفی ترین افرادش قدم می زنند. به خاطرش مجبورند از همه آرمان ها و ایدئولوژی ها و مکتب هایی که دارند دست بکشند و طرفی که خودش عامل اصلی بدبختی دنیا است را مودب بدانند و … ما قدرت مندتر از رسانه هایی مثل نیویورک تایمز، یورونیوز، سی ان ان، ان بی سی که نداریم. اتفاق هایی که در یازده ماه گذشته در دنیا افتاد را چطور توانستند جمع کنند؟ توانستند جمع کنند و کنترل کنند؟ تهش شد اینی که می بینید! اما حالا بیایید و راجع به قدرت رسانه ای در ایران به رغم همه مشکلاتی که وجود دارد ببینید با چه سیستمی عمل کرده است؟

-رسانه ملی و خبرگزاری هایی که مخاطب آنها را معتبر می داند چقدر خوب مسائل را جمع کردند. البته در همین رسانه های داخلی مان نیز متاسفانه رسانه های آمریکایی نشان و غرب نشان هم کم نداریم اما در یک جنگ نابرابر رسانه ای ببینید کدام کشور توانسته حتی در مدل ارائه مدل رسانه ای برای کنترل پدیده های منفی اجتماعی و سیاسی که آثار امنیتی اقتصادی دارند موفق تر عمل کند؟ خیلی از اساتید و افرادی که مبانی ارتباطات و سیاست را درس می دهند و غرب را قبله آمال برای رسیدن به خیلی از کامیابی ها می دانند، ‌اتفاقا الان وقتش است که بیایند و جواب بدهند! چون الان هم مدل های ناکامی رسانه ای، سیاسی، اقتصادی،‌ امنیتی شان درآمده است و از همه مهمتر ناکامی و کنترل و مهندسی افکار عمومی شان هم که بیرون زده است. الان چه نقطه مثبتی در اروپا و آمریکا وجود دارد؟ که اینها بتوانند درباره اش صحبت کنند؟ این سوال بسیار بزرگی است و پاسخ هایی که درباره اتفاق ها در آمریکا داریم، می تواند فتح بابی باشد و حتما از این قبیل جریان ها و تفکراتی که آنچه همیشه از بیگانه تمنا می کنند،‌ در این ماجرا مشهود است.

منبع: فارس

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا