مقالات

روح الله زم؛ دم خروس یا قسم حضرت عباس؟!!

در میان اخبار هر روز آمدنیوز یا همان صدای مردم که روح حاکم بر آن دست و پا زدن و ناامیدی از اثرگذاری است، به یادداشتی با عنوان «شرف الشمس»، نفوذ خرافات در بطن جامعه! یک انگشتری برای آنان کار انجام می دهد، مواجه شدم. یادداشتی که در ادامه آن آمده است: «طلسم ها یکی از دلایل اپیدمی آلودگی بشر به ویروسهای ذهنی میباشند که مانند گرگی در لباش میش و در پوشش نام «دعا» به زندگی مردم وارد شده و با آلوده نمودن کالبد ذهنی افراد به «ویروسهای غیرارگانیک» ذهن، روان وجسم آنان را تحت تاثیراتی منفی قرار میدهند. این ویروسها به مرور زمان با اختلال در نرم افزارهای وجودی به غیر از ایجاد بیماریهای گوناگون با تسخیر فرد و اختلال در تصمیم گیری، افراد آلوده شده را در جهت اجرای اوامر اربابهایشان هدایت میکنند!
پس از گسترش دین اسلام در کشورمان ایران خصوصا در بین شیعیان و با سوء استفاده از اعتقادات پاک مردم نسبت به خدا، دین و ائمه معصومین (ع)، دست هایی پشت پرده با نفوذ در بین علماء و سردمداران دینی و سیاسی مملکت، حمل کردن و یا به زبان آوردن اشکال و اوراد متعددی در پوشش نام دعا ، تبرک، توسل، لوح، حرز، تعویذ و غیره را در میان عوام متدوال کردند. به ادعای آنها هر کدام از اوراد دارای کارایی منحصر به فردی می باشند.
برخی به ثبت نام «موکل» شمس را قبول دارند، میدانید موکل یعنی چی؟ یعنی یک «جن» وکیل فرد برای انجام کارهایی میشه. مگر نه اینکه در آیه قران گفته میشه «وتوکل على الله وکفى بالله وکیلا»؟»
و…….

✳️و اما نکته قابل تامل و توجه

چندی پیش در مستند «ایستگاه پایانی دروغ» روح الله زم می گوید: «من عین خورشید می مانم. من نمی گم یکی از رفیقهام رفته پیش یک نجوم شناس یهودی گفته یک رفیقی داری تپله و این تا ۲۲ ماه دیگر قدرت اصلی رو در کشور شما تو دست می گیره و گفته عین خورشید، هر کسی بهش نزدیک بشه می سوزه. یارو کارش خیلی درسته یهودیه. این چیزی که گفته واقعا داره اتفاق می افته. برای من داره اتفاق می افته. من دارم می بینم خودم.
گفته پنجشنبه شمع آبی روشن کن. جمعه ها شمع صورتی روشن کن و لباس های صورتی بپوش.»
ماجرای اوج خرافه گرایی و توسل زم به امور خرافی به یک ستاره شناس ختم نمی شود و او با ستاره شناس ترکیه ای نیز ارتباط گرفته و زم می گوید این ستاره شناس هم گفته تو به بالاترین قدرت خواهی رسید و… و بعد هم مراجعه به سومین ستاره شناس.
او حتی می گوید با دختری که موکل دارد صحبت داشته و با هیجان می گوید موکل می دونی یعنی چی؛ یعنی جن گیرهای موکل دار و …. این درحالی است که در یادداشتی که اخیرا در کانالش منتشر کرده برای نفی دین و باورها و اعتقادات مردم، آورده است: برخی به ثبت نام «موکل» شمس را قبول دارند، میدانید موکل یعنی چی؟ یعنی یک «جن» وکیل فرد برای انجام کارهایی میشه.

روح الله زم شمع و لباس صورتی را خرافه نمی داند اما دعا و اسماء الهی را خرافه و سوءاستفاده می‌داند!!

💠نتیجه گیری:

#سواد_رسانه_ای به ما یاد می دهد از خودمان سوال کنیم چرا به یکباره یک موضوع مطرح و سعی در القای پیام با زیر سوال بردن باورهای قبلی می‌شود؟ چرا شرف شمس برای یک کانال مهم شده است؟ آیا هدف به حاشیه راندن موضوع در نزدیکی به ایامی که نگارش دعای شرف شمس توصیه شده، نیست؟
سواد رسانه این سوال #چه_کسی پیام را ارسال کرده و بناست چه ارزشی را از بین برده یا تقویت کند را نیز مورد تاکید قرار می دهد. برای پاسخ به سوال چه کسی، باید حتما به پیشنیه او و رسانه اش و ایدئولوژی حاکم بر آن توجه کنیم. امروز شرف شمس، فردا عزاداری محرم و…. و همگی برای نیل به هدف ایجاد تغییرات جدی در باورهای مردم است.

✴️در مواجهه با رسانه ها و پیام هایشان #دقیق باشید. #زودباوری پاشنه آشیل مخاطبان در شبکه های اجتماعی خواهد بود.

#معصومه_نصیری ـ مدرس سواد رسانه ای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا