مقالات

ردپای دمیدن بر تجزیه‌طلبی در شبکه‌های اجتماعی مقامات ترکیه

معصومه نصیری عضو هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران اظهار کرد:

 

🔽صفحه اینستاگرام اولجای کیلاووز عضو حزب MHP و نماینده مرسین در پیام تسلیت خود به مناسبت زلزله شهرستان میانه علاوه برآنکه از #عبارت_جعلی آذربایجان جنوبی استفاده کرده، در اقدامی خطرناک‌تر از پرچم گاموح استفاده کرده است.

🔽چندی پیش نیز در پی حواشی هدایت‌شده مسابقه فوتبال استقلال و تراکتورسازی برخی رسانه‌های ترکیه از این رخداد حمایت کرده بودند.

🔽اولجای کیلاووز پیش از این نیز درباره حواشی بازی دو تیم یاد شده، وی در سخنانی بحث برانگیز و استفاده ازعبارات و آمارهایی که بیشتر ازسوی تجزیه طلبان عنوان می شود، گفته بود: ” از گرگ‌های سرخ تراکتورسازی برای دادن سلام نظامی و حمایت از ارتش قهرمان ترکیه تشکر می کنیم. ترک های ایران باجمعیت حدود ۳۰ میلیونی خود بخش مهمی از جامعه ترک هستند که ما باید روابط نزدیکتری با آنها داشته باشیم و روابط فرهنگی مان را با آنها بیشتر کنیم.”

🔽گاموح مخفف شدهٔ عبارت جنبش بیداری ملی آذربایجان جنوبی، یک گروه سیاسی تجزیه‌طلب است که برای جدایی آذربایجان ایران از کشور ایران و اتحاد آن با جمهوری آذربایجان یا تشکیل «آذربایجان واحد» فعالیت می‌کند.

🔻این اقدامات و رفتارهای مداخله‌جویانه به‌اندازه کافی از شفافیت برخوردار هستند که مخاطب برای فهم ابعاد آن دچار سردرگمی نشود اما بهانه‌ای است برای اینکه یادآوری کنیم در برابر تمام پیام‌های رسانه‌ای در همه شرایط این چند نکته را نباید فراموش نکنیم:

🔹چه کسی پیام را ارسال کرده است؟(منبع)
🔹چرا این پیام ارسال شده است؟(علت ارسال)
🔹بناست چه تغییری متعاقب آن حاصل شود؟(نیت پنهان در پیام)
🔹زودباوری پاشنه آشیل مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی است؛ هر مطلبی را باور نکنید.

🌀اخبار ساختگی و #جعلی و عکس‌هایی که جهت تحریک احساسات و هیجان زده کردن مخاطبان ساخته و پخش می‌شوند را نیز نباید مورد غفلت قرار داد. #راستی‌آزمایی عکس‌ها و کلیپ‌ها روز به روز بیشتر اهمیت پیدا می‌کنند. این روزها دیگر به راحتی نمی‌توان گفت با چشمان خودم دیده‌ام. (#دیپ‌فیک) آمده است که دیگر به چشمانمان هم اعتماد نکنیم.

#معصومه_نصیری
#عضوهیئت‌مدیره‌انجمن‌سوادرسانه‌ای‌ایران
#مخاطب‌هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا