اخبار

دعوای بنیادی با جمهوری اسلامی/ عملیات تقبیح پروژه‌های موشکی ایران در چشم مردم

یکی از مواردی که دشمنان بر روی آن مانور رسانه‌ای می‌دهند هزینه‌ای است که ایران برای موشک‌های خود انجام می‌دهد و می‌گویند که ایران هزینه بسیاری را برای صنایع دفاعی خود به ویژه صنایع موشکی انجام می‌دهد

به گزارش عصر هوشمندی، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب تاکنون با استفاده از دانش بومی و متخصصان جوان توانسته از علم روز دنیا در صنایع دفاعی به ویژه صنایع موشکی استفاده کند. همین امر موجب شده است تا ایران در حوزه دفاعی پیشرفت‌های بسیاری داشته باشد و موشک‌ها و تجهیزات پیشرفته‌ای را تولید و رونمایی کند.

دشمنان که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا کنون با اعمال تحریم‌های ظالمانه به دنبال فشار به ملت ایران هستند سعی دارند که قدرت دفاعی ایران که یکی از مولفه‌های اقتدار کشور است را پای میز مذاکره برده تا آن را از میان بردارند.

یکی از مواردی که دشمنان بر روی آن مانور رسانه‌ای می‌دهند هزینه‌ای است که ایران برای موشک‌های خود انجام می‌دهد و می‌گویند که ایران هزینه بسیاری را برای صنایع دفاعی خود به ویژه صنایع موشکی انجام می‌دهد؛ در صورتی که مقامات ایرانی بار‌ها اعلام کرده‌اند که هزینه موشک‌های ایرانی یک دهم نمونه‌های خارجی این موشک هاست.

بودجه دفاعی ایران چقدر است؟

دشمنان کشورمان همچون آمریکا و رژیم صهیونیستی که بار‌ها و از طرق مختلف به دنبال محدود کردن ایران بوده و هستند، می‌گویند که ایران به جای اینکه بودجه کشورش را برای مردم خود صرف کند، آن را به گسترش توان نظامی اختصاص داده است. حال آنکه آمار‌ها حاکی از آن است که ایران تنها در حدود ۵ درصد از بودجه عمومی کشور را صرف امور نظامی می‌کند.

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح کشورمان نیز ۲۸ مردادماه امسال با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره بودجه نظامی کشورمان گفت: بودجه‌های دفاعی ما کاملا روشن است و عموما منتشر می‌شود. ما در قانون داریم که بنیه دفاعی ما ۵ درصد بودجه کشور است. ما می‌توانیم الگوی نیرو‌های مسلح ارزان را ارائه کنیم که علت آن هم صنعت دفاعی است، چرا که به دنبال درآمد در آنجا نیستیم و محصول را با قیمت تمام شده در اختیار نیرو‌های مسلح قرار می‌دهیم. این در حالی است که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۳۵ درصد بودجه کشور برای امور نظامی هزینه می‌شد.

رتبه بندی جهانی هم این موضوع را اثبات می‌کند؛ سایت خبری TRT ترکیه در آماری که درباره بودجه نظامی کشور‌ها ارائه کرده است که ایران را در رده ۲۵ دنیا قرار داده است و این یعنی پایین‌تر از کشور‌هایی همچون عربستان سعودی با ۶۷/۶ میلیارد دلار، قطر با ۵۰ میلیارد دلار و امارات متحده عربی با ۲۲/۸ میلیارد دلار. این در حالی است که به گفته وزیر دفاع کشورمان بودجه نظامی ایران در طول ۲۰ سال گذشته به طور میانگین یک میلیارد دلار برآورد شده است.

دعوای بنیادی موشکی

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۹۷ در بیانات خود در دانشگاه فرهنگیان و در خصوص توان موشکی فرمودند: مسئله‌ی انرژی هسته‌ای را ما در برجام به شکلی که مخالفین ما میخواستند، زیر بار رفتیم و قبول کردیم امّا دشمنی‌ها تمام نشد؛ مسئله‌ی حضور ما در مناطق خاورمیانه را مطرح میکنند، مسئله‌ی موشک را مطرح می‌کنند. شما اگر فردا اعلام کنید که ما دیگر موشک درست نمیکنیم یا بیشتر از فلان مقدار بُرد، موشک تولید نمی‌کنیم، این قضیّه [هم] تمام خواهد شد امّا یک قضیّه‌ی دیگر درست خواهد شد، یک موضوع دیگر را مطرح می‌کنند. دعوا، دعوای بنیادی است؛ با نظام جمهوری اسلامی مخالفند.

دشمنان که نتوانسته اند در چند سال گذشته مسئله موشکی ایران را به نوعی برای خود حل کنند و از طریق فشار به مجامع بین المللی ایران را از داشتن این قدرت محروم کنند، حال به دنبال القای این موضوع هستند که مردم ایران در حال پرداخت هزینه‌های دفاعی هستند و این هزینه‌ها از جیب مردم انجام می‌شود.

برای نمونه در مقاله‌ای که در پایگاه خبری المشارق به قلم سلطان البارعی از ریاض، نوشته شده است که مردم ایران باید هزینه توسعه قدرت موشکی ایران را پرداخت کنند.

چرا قیمت موشک‌های ایرانی ارزان است؟

علت ارزان بودن موشک های ایرانی در این موضوع است که جمهوری اسلامی ایران بدون اتکا به خارج از کشور و با اتکا به دانش جوانان متخصص خود و استفاده از توان شرکت های دانش بنیان قدرت موشکی خود را پایه ریزی کرده و آن را تا امروز توسعه داده است. البته این موضوع به سبب قرارگیری ایران اسلامی در یک منطقه استراتژیک و نقش آفرینی بازیگران متعددی در این خطه از دنیا و داشتن وضعیت و شرایط خاص امری ضروری است و ما نیازمند ارتقای دائم توان دفاعی و بازدارندگی بومی خود هستیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا