اخبار

داده کاوی/ سوءاستفاده معاندین از حکم اعدام نوید افکاری

خبر صادر شدن احکام سه برادر در شیراز که به دلیل شرکت در اعتراضات مردادماه سال ۹۷ دستگیر شده بودند، در روزهای گذشته موجی از واکنش‌ها را در پی داشته است.

به گزارش عصر هوشمندی و بر اساس داده کاوی خورشید، بهیه نامجو، مادر این سه برادر بازداشتی، با انتشار ویدیویی در فضای مجازی خواستار بلند شدن صدای حق‌خواهی فرزندانش شد. او در این ویدیو گفت که فرزندانش در زندان شکنجه شده‌اند و هدف از شکنجه این بوده است که از فرزندانش علیه یکدیگر اعتراف بگیرند.
رسانه‌ها اعلام کرده‌اند دو برادر نوید به نام‌های وحید و حبیب افکاری هم به‌ ترتیب به ۵۴ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق، و ۲۷ سال و سه ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم و اصلی‌ترین اتهام این سه برادر، «قتل یک نیروی امنیتی» در روز دوم مرداد ۹۷ بوده است.

محورها:
۱- ادعای شکنجه زندانیان در ایران
۲- تاکید بر حق اعتراض مردم و ادعای عدم وجود واقعی این حق
۳- توهین به نظام جمهوری اسلامی
۴- دروغ‌پراکنی، فضاسازی و سیاهنمایی علیه جمهوری اسلامی و تلاش برای تحریک احساسات مردم با ادعای محروم شدن مردم از عزت

📊توییتر

چند روزی است که خبر صدور حکم اعدام نوید افکاری، واکنش کاربران توییتر را به دنبال داشته و #نوید_افکاری و #نوید_را_نکشید از ترندهای ایران بود.
📈هشتگ در روز‌ ۷ شهریور برای اولین بار به کار برده شد و در روز ۹ شهریور به اوج رسید. همچنین تعداد مطالب منتشر شده در روز‌های ۸ و ۱۰ شهریور تقریبا مساوی بود.
📊مجموعا حدود ۱۴۰ هزار توییت و ریتوییت با این دو هشتگ توسط ۳۳۵۸۵ کاربر منتشر شده که ۸۸ درصد از مطالب ریتوییت است. میانگین ۲۰ کاربر برتر، ۱۱۵ بار مشارکت است. ۲۴ درصد کابران، محتوای اصلی را منتشر کردند.
توییتی که از هشتگهای فوق استفاده و بیشترین لایک و ریتوییت را دریافت کرده، متعلق به رضا پهلوی با حدود ۱۴۸۰۰ فیو و ۶۷۰۰ بازنشر است. رضا پهلوی مدعی شد نوید افکاری زیر تیغ حکم اعدام فرقه تبهکار است. او از مردم خواست برای نجات جان نوید، توفانی از اعتراض برپا کنند.
آنالیز‌ها از محتوای منفی ۵۸ درصدی توییت‌ها حکایت می‌کند. حدود ۶۳ درصد توییت‌ها، محتوای متنی و ۲۹ درصد تصویری و مابقی ویدیویی داشت و بیش‌ترین توییت‌ها در روز ۹ شهریور منتشر شده است.
«نوید افکاری» از پرکاربردترین عباراتی است که کاربران توییتر از آن استفاده کردند. هم‌چنین هشتگ‌های مرتبط به این موضوع، #اعدام_نکنید ، #نوید_را_نکشید، #نوید_افکاری و #آزادشان_کنید و اسامی پرکاربرد نوید افکاری و حبیب افکاری بود.

📊اینستاگرام

📈بررسی نمودار انتشار مطالب نشان داد که به کار بردن این دو هشتگ در روز ۷ شهریور آغاز شده و در روز ۸ شهریور به اوج رسیده است. در روز ۱۰ شهریور کاهش ۷۷ درصدی نسبت به ۸ شهریور به ثبت رسیده است.
📊هر پست اینستاگرامی ۲۱۴۲ بازدید را به طور متوسط داشته و تعداد کل بازدید‌ها نزدیک به ۴ میلیون است. کل پست‌های منتشر شده حدود ۱۸۰۰ تاست که توسط ۱۲۰۰ کاربر نشر داده شده است. هر کاربر، میانگین ۱۲.۶ پست را داشته است.
در اینستاگرام، پست رضا پهلوی بیشترین لایک و کامنت را به خود اختصاص داد. جهت‌گیری مطالب ۴۳ درصد منفی و ۲۴ درصد مثبت بوده است.
کاربران اینستاگرام از عباراتی چون «حکم اعدام»، «جوانان دلیر»، «نجات جان» و «دو بار اعدام » و هشتگ‌های #فرقه_تبهکار ، نوید_افکار و #اعدام_نکنید در پست‌هایشان استفاده کردند. لازم به ذکر است اوج مطالب منتشرشده از سوی کاربران در ۸ شهریور ثبت شده است.
عنوان شخصیت‌هایی که در محتوای پست‌های اینستاگرام به کار برده شد، حبیب افکاری، وحید افکاری، خامنه‌ای و رضا پهلوی بود.

📊تلگرام

📈بررسی روند انتشار مطالب در تلگرام، نقطه‌ی شروع موج را مشابه اینستاگرام روز ۷ شهریور نشان می‌دهد اما تعداد مطالب منتشر شده با یک روز تاخیر نسبت به اینستاگرام و در روز ۹ شهریور به اوج می‌رسد.
📊تعداد کل پست‌های منتشر شده عدد ۲۶۰۹ را نشان می‌دهد که ۲۶ درصد آن فورواردی است. هر کانال تلگرامی میانگین ۲ پست منتشر کرده و پست‌های تلگرامی حدود ۱ میلیون بار بیشتر از پست‌های اینستاگرامی دیده‌ شده اند. میانگین بازدید برای هر پست هم ۱۸۳۷ به ثبت رسیده‌است.
مطلب کانال رضا پهلوی با ۱۴۳ هزار ویو، بیش‌ترین بازدید را در تلگرام داشت. نکته قابل توجه اینکه ۵۱ درصد کاربران واکنش منفی داشته‌اند و ۵۴ درصد محتوا، تصویری و مابقی ویدئویی و متنی و صوتی و لینک وب بوده است.
لازم به ذکر است عبارات «حکم اعدام»، «ضربه شلاق»، «دادگاه انقلاب»، «اعتراضات سراسری» و «نجات جان» بیش‌ترین استفاده را در این موضوع داشته است.
در این میان هشتگ #فرقه_تبهکار، #وحید_افکاری، #اعدام_نکنید و #آزادشان_کنید مورد استفاده کاربران قرار گرفت و عناوین شخصیت‌هایی که در کانال‌های تلگرامی استفاده شد، حبیب افکاری و وحید افکاری است.

نوید افکاری؛ از تحریف تا دیس اینفورمیشن

تحریف واقعیت گزارش یا روایتی است که در آن واقعیت و دروغ با هم آمیخته شده‌اند. هدف از تحریف واقعیت درست‌کردن روایتی دیگر از وقایع برای گمراه‌کردن ذهن مخاطب است.

مهم‌ترین تکنیک برای «تحریف واقعیت»، «تکرار» و «اغراق» است.

برخی رسانه های فارسی زبان خارج از ایران باز با حذف بخش مهمی از واقعیت و ارائه روایتی که درگیر کننده احساسات مخاطبان است، بدون پرداخت به چرایی یک موضوع، با #حرکت_از_پله_دوم به فریب افکار عمومی درباره یک حکم اعدام پرداخته اند.

 

 

اما ماجرا چیست؟

 

 شبه رسانه‌های معاند با سردستگی بی‌بی‌سی فارسی و اینترنشنال در تازه‌ترین نمونه پروژه خود با کلید واژه “کشتی‌گیر” برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب، به سراغ پرونده فردی به نام نوید افکاری رفته‌اند؛ قاتلی که یک شهروند بیگناه را به طرز فجیعی به قتل رسانده است.

 

خبرگزاری میزان – به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، تطهیر قاتلان و بی‌گناه جلوه دادن اشراری که امنیت جانی مردم را تهدید کرده‌اند، یکی از کارویژه‌های تعریف‌شده برای رسانه‌های ضد انقلاب مانند «بی‌بی‌سی‌فارسی» و «اینترنشنال» در اجرای پروژه تحریف وتحریم علیه جمهوری اسلامی ایران است.

چند وقت پیش بود که پس از اجرای حکم قصاص مصطفی صالحی قاتل شهید سجاد شاه‌سنایی، «بی‌بی‌سی فارسی» و «اینترنشنال» به عنوان ابزار رسانه‌ای اشرار و تروریست‌ها وارد معرکه شدند و طبق معمول با عوض کردن جای جلاد و شهید و قلب واقعیت، در جهت مظلوم‌نمایی و تطهیر یک قاتل اقدام کردند.

در ادامه همان پروژه، مجدد، به بهانه پرونده جدیدی، همان خط مشی اجرا شده است. شبه رسانه‌های معاند با سردستگی بی‌بی‌سی فارسی و اینترنشنال در تازه‌ترین نمونه پروژه خود با کلید واژه “کشتی‌گیر” برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب، به سراغ پرونده فردی به نام نوید افکاری رفته‌اند؛ قاتلی که یک شهروند بیگناه را به طرز فجیعی به قتل رسانده است.

قتل کارمند سازمان آب منطقه‌ای توسط نوید افکاری
ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ بود که فردی از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز در محله شاه داعی الله و مقابل درب منزل خود، با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز و دارای دو فرزند دختر خردسال و یک پسر نوجوان بود.

پدر مرحوم ترکمان پس از وقوع حادثه و حضور در مرجع انتظامی، اظهار داشت فرزندش بعد از فراغت از امور شغلی در حال بازگشت به منزل بوده با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفته و در نهایت به جهت صدمات وارده فوت جان خود را از دست داد؛ بنابراین گزارش، پزشکی قانونی ضمن معاینه از جسد مقتول، علت مرگ را خونریزی شدید متعاقب بریدگی عروق حیاتی گردن، در اثر اصابت جسم نوک تیز و برنده اعلام کرد.

بازبینی فیلم دوربین مداربسته و بازداشت متهم
تحقیقات در خصوص این پرونده قتل ادامه داشت تا اینکه با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری در خصوص این پرونده به عنوان متهم دستگیر شد.

براساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند “مقتول را با دوستم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم”. همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند. علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.

نقشه ناکام ترور دیگری توسط نوید افکاری
پس از انجام تحقیقات پیرامون متهم ردیف اول پرونده، مشخص می‌شود، نوید افکاری قصد ترور یک بسیجی را نیز داشته، اما به لحاظ اینکه تردد فرد مورد نظر به صورت نامنظم بوده، موفق به ترور وی نمی‌شود.

حمله حبیب افکاری به یک مامور پلیس با کاتر
نوید افکاری همراه برادر دیگر خود بنام حبیب افکاری در اغتشاشات سنوات قبل نیز شرکت داشته و برادر وی با استفاده از کاتر پای یکی از مأموران انتظامی را مورد جرح عمدی قرار داده که بالغ بر ۲۰۰ بخیه خورده است.

اقدام به ایراد ضرب و جرح عمدی و سرقت اموال از دیگر سوابق متهم است.

در نهایت، پرونده قتل مرحوم ترکمان با صدور قرار جلب به دادرسی و تنظیم کیفرخواست از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز نزد محاکم کیفری یک استان فارس ارسال و با ارجاع پرونده به شعبه اول دادگاه کیفری یک استان رسیدگی‌های قضایی لازم شد.

علی‌رغم ادعا‌های مطرح شده، متهم نوید افکاری، دارای وکیل تعیینی در دادسرا بود و در دادگاه نیز داری وکیل بوده است.

ادعای شکنجه متهمان صحت ندارد
رسانه‌های ضد انقلاب همچنین، مدعی شکنجه متهمان پرونده شده اند. براساس بررسی‌های انجام شده، بعد از اقرار نوید افکاری وکیل تعیینی وی مراجعه و اظهار داشته خانواده متهم مدعی شکنجه وی هستند. در همان روز در زمان تحقیقات بنابر تقاضای وکیل متهمان دستور اعزام آن‌ها به پزشکی قانونی صادر تا چنانچه اگر اقرار تحت شکنجه بوده مراتب مجددا مورد بررسی قرار گیرد؛ اما متهم در اداره آگاهی و در حضور وکیل تعیینی خود اعلام کرده که شکنجه نشده ام و به پزشکی قانونی نمی‌روم. این موضوع در رسیدگی دیوان عالی کشور نیز مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به عدم درخواست متهم منتفی تشخیص داده شده است.

در نهایت پس از برگزاری دادگاه به صورت علنی، به شرح دادنامه مورخ ۱۴ مهرماه سال ۹۸، وقوع قتل توسط نوید افکاری محرز و از حیث مباشرت در ارتکاب قتل عمدی حکم به قصاص نفس نامبرده صادر شد که این حکم از سوی دیوان عالی کشور عینا تایید شد.

همچنین علاوه بر مباشرت در قتل عمد، در خصوص بخش دیگر از جرایم انتسابی دایر بر محاربه با ارجاع پرونده به دادگاه انقلاب شیراز و انجام رسیدگی‌های معمول قضایی، هشتم مردادماه ۹۹ دادگاه حکم بر محکومیت نوید افکاری صادر و در خصوص سایر متهمان نیز احکام محکومیت مقتضی صادر کرده است.

گفتنی است، با توجه به فرجامخواهی صورت گرفته، این بخش از پرونده به دیوانعالی کشور ارسال شده و تاکنون منتهی به اتخاذ تصمیم نهایی نشده است.

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا