اخبار

جورج فلوید و دم خروس بیرون زده رویکرد رسانه‌ای آمریکا

 

معصومه نصیری ـ کارشناس رسانه

به گزارش عصر هوشمندی، این روزها صحنه معادلات جهانی متأثر از “نمی‌توانم نفس بکشم” جورج فلوید ۴۶ ساله و وقایع رخ داده در مینیاپولیس تغییرات جدی کرده است. موجی که حالا علاوه بر بیش از ۳۰ شهر آمریکا، به اروپا و نقاط دیگر دنیا نیز کشیده شده است و حنجره‌های فراوانی فریاد «نمی‌توانم نفس بکشم» را در اعتراض به این رخداد ضدحقوق بشری و اساساً رویکردهای استثماری و استعماری آمریکا فریاد می‌زنند. این رخداد امپراتوری پوشالی یکی از دیکتاتورترین و متوحش‌ترین هیئت حاکمه های جهان را فرو ریخت. هژمونی که بیش از اینکه واقعیت داشته باشد در زرورق جذاب #انگاره‌ها و #بازنمایی‌های رسانه‌ای و متأثر از #پروپاگاندای آن ساخته و پرداخته شده است.
جورج فلوید تنها یک رخداد فاجعه‌بار انسانی نبود؛ این رخداد پرده از چهره بزک‌کرده آمریکا برای افکار عمومی برداشت و زنگ خطر و وضعیت هشدار برای نجات دنیا از سیاست‌های ضدانسانی و تمامیت‌خواهی هیئت حاکمه آمریکا را به صدا درآورد.
اما در این میان نگاهی به رویکرد دوگانه و متناقض رسانه‌ای آمریکا نشان داد علی‌رغم وجود اندیشکده ها، اتاق‌های فکر و کمپانی‌های بزرگ رسانه‌ای صهیونیستی ـ آمریکایی، حقیقت در دنیای شبکه‌ای، سرانجام راهش را پیدا خواهد کرد.
مسئولان آمریکایی در این رخداد نشان دادند شعار “رسانه آزاد”، “جریان آزاد اطلاعات” و “حق دانستن” را تنها در چارچوب محدوده دمشان قبول دارند و اگر لازم باشد خبرنگار و عکاس را همچون جورج فلوید خواهند کشت و فرمان محدودیت شبکه‌های اجتماعی را هم صادر خواهند کرد؛ نشانه‌هایی که به‌منزله اعلام عمومی دروغین بودن شعارهای پیشین و عدم التزام به نهادهای بین‌المللی، مردمی و حقوق بشری است.
حالا به لطف شبکه‌های اجتماعی و قدرت رسانه‌ای، مردم می‌توانند با چشم خود ببینند که امپراتوری ساخته‌شده توسط شعارهای دروغین، امروز چگونه در #باتلاقدروغ‌هایبزرگ خود گیر افتاده است و با هر دست‌وپا زدنی بیشتر و بیشتر فرو می‌رود. آن‌ها خبرنگار سی‌ان‌ان را مقابل دوربین‌های پخش زنده بازداشت می‌کنند هرچند که این اقدام در تناقض با متمم اول قانون اساسی این کشور باشد، با شلیک گلوله به یک فتوژرنالیست چشم چپ او را برای همیشه نابینا می‌کنند، خبرنگاران دیگری را مجروح و عده‌ای را که برای انجام وظیفه رسانه‌ای خود اعتراضات این روزها را پوشش رسانه‌ای می‌دهند، می‌کشند. این یعنی آزاد تا جایی آزاد است که ما می‌گوییم.
البته زانوی آمریکا سال‌هاست بر روی گلوی ملت‌های آزادی‌خواه و جریان آزاد اطلاعات فشار داده می‌شود. آن‌ها با سانسور و پنهان‌کاری غول‌های رسانه‌ای خود با #وارونمایی_واقعیت، از خود قهرمان و ناجی ساخته و ملت‌ها را به حاکمیت‌هایشان بدبین می‌کنند تا تمام دنیا را در ذیل سیاست‌ها و منافعشان تعریف کرده و موانع کشورگشایی خود را از بین ببرند. اما امروز پای افکار عمومی بیدار دنیا روی گلوی خوی استکباری آمریکا فشرده شده است.
شاید تا پیش‌ازاین با کمک غول‌های رسانه‌ای می‌شد فشردن پای آمریکا روی گلوی یمنی‌ها دیده نشود و مرگ هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی به دلیل سوءتغذیه و نبود خدمات بهداشتی به گوش جهانیان نرسد، شاید هژمون رسانه‌ای آن‌ها عمق خشونت در عراق و فجایع در سوریه و … را سانسور می‌کرد و اساساً مسائل را به‌گونه‌ای در تعارض با واقعیت نشان می‌داد، اما امروز از دل آمریکا توسط خود آمریکا خون تمام مظلومانی که قربانی سیاست‌های آمریکا شده‌اند، دامن آن‌ها را گرفته است و الحق که وعده الهی صادق است و به‌یقین کسانی که خداوند عهده‌دار امورشان باشد و جز خدا کسی را نداشته باشند، روزی از جایی که حتی کسی فکرش را نمی‌کند مورد نصرت الهی قرار می‌گیرند.
حالا این روزها دیگر کسی شکی در اینکه قرن ۲۱، قرن آغاز سریع و شتابان فروپاشی آمریکاست، ندارد. روزی که لشگر #فیک_نیوزها و اخبار ساختگی ترامپ را سکان‌دار ایالات‌متحده می‌کردند نمی‌دانستند این فرد که امروز نماد ناسیونالیسم افراطی است چگونه آمریکای ابرقدرت را ذلیل خواهد کرد و مناسبات جهان را به سمتی پیش خواهد برد که دیگر برای افکارعمومی دنیا نظام تک‌قطبی و دوقطبی فاقد معنا باشد.
امروز باید پذیرفت عصر، قدرت‌های نوظهور منطقه‌ای و محلی است. عصری که تمدن‌های نوین در آن‌ها شکل‌گرفته و به مدد رسانه‌های جدید ندای حقیقت‌خواهی به گوش مخاطبان تشنه شنیدن حقیقت می‌رسد. امروز دیگر زمان #حبس_اطلاعات و توفیق بلندمدت اطلاعات دروغین نیست. امروز وقتی «آنتیفا»(ضد فاشیسم) واژه خبری در ناآرامی‌های آمریکا می‌شود، یعنی اعتراض به رفتارهای فاشیستی این کشور در برابر دنیا، یعنی جورج فلوید جرقه‌ای شد برای پس زدن نقاب‌ها و دیدن لایه‌هایی که از واقعیت آمریکا برای دنیا.

 

پایان پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا