مقالات

جنگ روایت‌ها و انفعال رسانه‌ای کشور

معصومه نصیری ـ قائم مقام انجمن سواد رسانه‌ای ایران

امروزه جنگ، جنگ روایت‌هاست و آن کسی در میدان رسانه پیروز است که روایت خود را غالب کند.

در #جنگ_روایت، اگر شما روایت نکنید قطعاً روایت خواهید شد و صد البته کار کسی در این جنگ راحت تر خواهد بود که ابتدا روایتش را غالب می کند.

⁧ #جنگ_روایت_ها ⁩ یعنی انتشار هدفمند و در راستای منافع رسانه و تبدیل آن به روایت غالب.

در جنگ روایت، دفاع یعنی شکست. پیش از حمله باید حریف را شکست داد. در بخشی از کتاب هنر جنگ آمده است:

«پادشاهی که در ۱۰۰ جنگ ۱۰۰ بار پیروز شده کاری مضحک انجام داده. هر فرماندهی باید قبل از اینکه دشمن برایش تهدیدی به حساب بیاید، نابودش کند».

بعد از خواندن این جمله فضای رسانه ای موجود کشور (اعم از شبکه های اجتماعی و صدا و سیما و …..) جلوی چشمم تصویر شد و اینکه ما در این عرصه که عرصه #جنگ_نرم و #هوشمند است نه در ۱۰۰ جنگ پیروز شدیم که بگوییم کاری مضحک کرده ایم و نه حریف رسانه ای را قبل از اینکه تهدیدی باشد، نابود کردیم و چه بسا در این عرصه برعکس هم رخ داده باشد.

ما در حوزه #رسانه تنها رویکرد واکنشی داشته ایم( همان دفاع که شکست‌ محسوب می شود) و سعی کردیم اتفاقات را جمع و جور کنیم آنهم بعد از وقوع رویداد. نقل‌قولی از چرچیل هست که می گوید «تا حقیقت بخواهد شلوار خود را بالا بکشد، دروغ دنیا را فتح کرده است».

📌هیچ نبردی بدون داشتن استراتژی کوتاه مدت، میان ‌مدت و‌ بلندمدت منجر به پیروزی نمی شود. برای غلبه روایت هایمان، ابتدا باید بدانیم می خواهیم چه چیزی را روایت‌کنیم و‌ بعد برای چگونگیش برنامه بریزیم.

#معصومه_نصیری
#قائم_مقام_انجمن_سوادرسانه_ای
#مدیریت_رسانه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا