اخبار

جمعی از پزشکان و ویروس‌شناسان دنیا: شبکه‌های اجتماعی مانع نشر اطلاعات جعلی در مورد کرونا شوند

به گزارش عصر هوشمندی، پزشکان و ویروس‌شناسان برجسته‌ای از سراسر جهان با انتشار نامه سرگشاده‌ای‌ خواستار مقابله با انتشار اخبار نادرست در مورد ویروس کرونا شده‌اند. آنها در نامه خود دو خواست عمده را مطرح کرده‌اند.

حدود صد پزشک و کارشناس در عرصه‌های ویروس‌شناسی و بیماری‌های واگیر از سراسر جهان در نامه‌ای سرگشاده از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر و گوگل خواسته‌اند که قاطعانه‌تر علیه پخش و نشر اخبار جعلی در مورد کرونا اقدام کنند.

در نامه آمده است که جهان این روزها تنها با یک اپیدمی طرف نیست بلکه با پدیده‌ “اینفودمی” هم دست به گریبان است و دائم در معرض اطلاعات و داده‌های غلط و گمراه‌کننده قرار دارد، از تئوری‌های توظئه در مورد منشا کرونا گرفته تا راه‌حل‌های عجیب و غریب برای مقابله با شیوع یا مداوای آن.

کریستین دروستن، مشهورترین ویروس شناس آلمانی و همکار او ملانی برینکمان از امضاءکنندگان این نامه‌ هستند که در روزنامه “نیویورک تایمز” منتشر شده است.

نامه در ادامه هشدار می‌دهد که اطلاعات نادرست در مورد کرونا و بیماری ناشی از آن، کووید ۱۹ گاه خطرناکتر از خود ویروس و بیماری هستند.

یک خواست محوری در نامه خبررسانی در مورد اخبار و داده‌های جعلی و تصحیح افکار عمومی در باره آنهاست. خواست دیگر این است که سیستم الگوریتمی به گونه‌ای در این شبکه‌ها تنظیم شود که خبرهای دروغ و جعلی به سرعت و با میزان بالا امکان پخش و نشر نیابند.

یک سازمان غیر دولتی به نام “Avaaz” نامه آنها را در یک صفحه کامل از بخش تبلیغات روزنامه “نیویورک تایمز” منتشر کرده است. نخستین امضاءکننده این نامه، پزشک متخصص ایپدمیولوژی دانکن مارو از نیویورک، خاطر نشان کرده: «من به عنوان یک پدر و یک پزشک که از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کوئینز نیویورک مراقبت می‌کنم، به چشم خود دیده‌ام که دروغگویی در مورد کرونا چطور جان مردم را به خطر می‌اندازد، مثلأ کسانی که مواد ضد عفونی کننده نوشیده بودند تا شفا پیدا کنند.»

نه تنها در آمریکا بلکه در آلمان هم بازار اطلاعات نادرست و حتی تئورهای توطئه در مورد علت گسترس کرونا داغ است. گروه “نیوزگارد” که در مورد اخبار جعلی تحقیق می‌کند، دستکم یازده صفحه فیسبوک پیدا کرده که اطلاعات نادرست در مورد کرونا منتشر می‌کنند و در آلمان حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر دنبال کننده دارند. به نظر می‌رسد فیسبوک یکی از مهمترین شبکه‌های اجتماعی انتشار اطلاعات نادرست در مورد ویروس کرونا در آلمان است.

سخنگوی فیسبوک به شبکه عمومی تلویزیون جنوب غرب آلمان گفته است تا کنون صدها هزار پست حاوی اطلاعات نادرست در مورد کرونا را حذف کرده و تنها در ماه مارس (اسفند/ فروردین) پس از بررسی محتوا توسط یک گروه حقوقی مستقل، در مورد ۴۰ میلیون پست به کاربران خود هشدار داده است. علاوه بر آن، توجه بیش از دو میلیارد کاربر خود را به اطلاعات منتشرشده توسط مراکز رسمی بهداشت و درمان مطلع جلب کرده است.

پژوهشگران در نامه سرگشاده خود خطاب به مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک و کارفرمایان توییتر، یوتیوب و گوگل نوشته‌اند که تلاشهای صورت گرفته تا کنون کافی نیست.

آنها تأکید کردند شرکتهای قدرتمند فناوری می‌توانند گام‌های بیشتری بردارند و “برای نجات جان مردم مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر علم را ترویج کنند و از انتشار اطلاعات نادرست و خیالبافی‌هایی که همه ما را تهدید می‌کنند، جلوگیری کنند.»

ملانی برینکمان، ویروس شناس آلمانی ملانی از امضاءکنندگان این نامه، تأکید می‌کند که کارشناسان و پژوهشگرانی مانند او کم‌حوصلگی کسانی را که دوست دارند پاسخ سریع پیدا کنند، می‌فهمند. او می‌گوید: «سیاستمداران هم از ما پاسخ موثق و سریع می‌خواهند. اما همه ماباید بپذیریم که پرسش‌های بسیاری هنوز بی‌پاسخ هستند.»

برینکمان می‌گوید طبیعی است که در چنین شرایطی شایعه‌ها سریعتر از اطلاعات صحیح پخش می‌شوند. او تأکید می‌کند که خواست پژوهشگران محدودیت آزادی بیان نیست و همه حق دارند اظهارنظر کنند، ولی اضافه می‌کند: «برای اظهارنظر کردن باید به اطلاعات قابل اعتماد دسترسی داشت.»

منبع: دویچه‌وله

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا