اخبار

جشنی برای فیک ها و ربات ها!

✍️معصومه_نصیری

خیلی سریع و صریح و بی پرده می روم سر اصل موضوع.

۱⃣جریان رسانه ای مجدد در حال تلاش برای تبدیل مجرم به قهرمان و قربانی است. هشتگ اعدام نکنید هم زاییده همین جریان چند ضلعی رسانه ای است؛ خارج نشینان+برخی سیاسیون داخلی+ برخی سلبریتی ها مثلث همیشگی این جریان رسانه ای هستند.

۲⃣کافی است نگاهی به تصویر داشته باشید تا متوجه شوید هشتگ اعدام نکنید از کدام کشورها بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و این تصویر را بگذارید کنار جملاتی مثل خروش مردم ایران(تکنیک همراهی جماعت)، اختلال در اینترنت به دلیل و همزمان با ترند شدن هشتگ در ایران (دروغ بزرگ)، ایستادگی مردم در برابر ظلم (توسل به احساسات و شاه ماه سرخ) و… که با تکرار و تعمیم سعی در #برانگیختن_احساسات با #پرداخت_به_موضوع_از_پله_دوم دارند.

۳⃣به این جمله دقت کنید! من نباید جریمه‌ شوم. پلیس هم به جای اینکه به کار اصلی اش بپردازد یعنی جیب برها و معتادها را از خیابان جمع کند، می آید سراغ من که در یک خیابان خلوت به جای ۸۰ کیلومتر ۸۵ کیلومتر بر ساعت سرعت داشته ام آن هم برای اینکه به کلاسم برسم. ببینید با دانشگاهیان چه برخوردی می کنند در حالی که جیب زن ها آزادند!!

📌در این استدلال از تکنیک شاه ماهی سرخ برای #فریب/ #مغالطه استفاده شده است. اما موضوع اصلی چیست؟ جریمه به خاطر خلافی که مرتکب شده. اما این جا پلیس سرزنش می‌شود که کار اصلی‌اش را انجام نمی‌دهد. اما کار اصلی اش از نظر گوینده فریب کار چیست؟ یک موضوع کاملا نامربوط: مشکلاتی که در جامعه وجود دارد به نام جیب برها و معتادها.

📌شاه‌ماهی سرخ یک استدلال #مغلطه‌آمیز است که سازوکارش بر اساس #پرت_سازی_حواس متکی است. در این تکنیک مرکز توجه منحرف می‌شود و توجه افراد به موضوعات نامرتبط کشانده می شود.

۴⃣در ماجرای این سه جوان مثل مثال بالا اصل ماجرا چیست؟ سرقت مسلحانه یعنی جرم اصلی آنها سرقت است اما آنچه سعی میشود مخاطبان باور کنند ارتباط این حکم با حوادث آبان ماه است چراکه این موضوع توان بیشتری برای برانگیختن احساسات دارد، قطعا سرقت مسلحانه از یک زن اصلا قابلیت لازم برای مغالطه را ندارد اما اینکه سه نفر به خاطر اعتراض دارند اعدام می‌شوند به اندازه کافی فریب دهنده است.
پس براساس این تکنیک، حواسمان به طرح ادعاهای احساسات برانگیز باشد.

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا