اخبار

تولید نخستین انیمیشن واقعیت مجازی در کانون پرورشی

اولین پویانمایی کوتاهِ واقعیت مجازی کودک و نوجوان از سوی امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید شد.

به گزارش عصر هوشمندی، پویانمایی «زری زری کاکل زری» به کارگردانی مهین جواهریان نخستین فیلم کانون پرورش فکری است که به صورت واقعیت مجازی (فیلمی به صورت ۳۶۰ درجه) ارائه می‌شود.

«زری زری کاکل زری» که در سال ۱۳۹۷ از سوی کانون تولید شده است، با تلاش به حفظ اصل سبک و شکل اثر به صورت واقعیت مجازی (۳۶۰ درجه) تولید می‌شود.

این پویانمایی با تکنیک کات‌اوت رایانه‌ای و با مدت زمان ۶ دقیقه تولید شده و ترانه‌های آن را افسانه‌ی شعبان‌نژاد سروده است.

این فیلم با عینک‌های وی‌آر (Virtual Reality) نیز قابل مشاهده است و مخاطب می‌تواند خود را در فضای اثر و در کنار شخصیت‌های فیلم در تمامی فضاهای موجود احساس کند.

عینک‌های واقعیت مجازی با قابلیت‌های فراوانش در آینده‌ای بسیار نزدیک به یکی از پرطرفدارترین ابزارها در حوزه‌های مختلف تبدیل می‌شود. محقق شدن این امر نیازمند یک سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی منسجم و مستمر برای تولید محتوای داخلی است. در حوزه‌ی سینما و انیمیشن هم این عینک‌ها به دلیل قابلیت اتصال آن به اینترنت می‌تواند در ساخت بازی‌های سرگرم‌کننده و آموزشی به‌کار گرفته شود. تعاملی که این رسانه بین حرکت بدن و تصویر به‌وجود می‌آورد باعث می‌شود تا قابلیت بسیار بالایی را در حوزه‌های آموزشی ایجاد کند.

کارگردانی بخش VR انیمیشن «زری زری کاکل زری» را رضا انصارین و محمد صالحی بر عهده داشته‌اند و تاکنون بیش از ۸۰ درصد از مراحل تولید این اثر انجام شده است.

بر همین اساس، در راستای تولید این اثر به صورت ۳۶۰ درجه، گروهی از هنرمندان حوزه پویانمایی به بازسازی ادامه‌ی فضای داستانی فیلم برای پوشش تصویر ۳۶۰ درجه پرداختند و توانسته‌اند اثری ارزشمند و قابل ارائه در حوزه واقعیت مجازی برای کودکان و نوجوانان تولید کنند.

بخش کوتاهی از این فیلم در سال ۱۳۹۸ و در پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون به نمایش گذاشته شد که بسیار مورد استقبال بازدیدکنندگان و تماشاگران این فیلم قرار گرفت.

انیمیشن «زری زری کاکل زری» پروانه زرین بهترین پویانمایی کوتاه سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان و تندیس سیمین چهل‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد را در کارنامه خود ثبت کرده است.

یادآوری می‌شود این پویانمایی به همراه هفت انیمیشن دیگر کانون در سی‌وچهارمین بازار بین‌المللی فیلم کوتاه کلرمون فران کشور فرانسه نیز معرفی شده است.

 

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا