اخبار

تولید محتوا در فضای مجازی خلاءهای جدی دارد/ اینجا استقلال نداریم!

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه تولید محتواخلاء های جدی وجود دارد. همچنین علت برخی تنازعاتی که در سیاست گذاری فضای مجازی در کشور وجود دارد، خلاءهای قانونی است.

به گزارش عصر هوشمندی، برنامه تلویزیونی« غیرمحرمانه» با موضوع «فضای مجازی، فرصت ها و آسیب ها» با حضور عباس آسوشه معان سابق مرکز ملی فضای مجازی؛ سید احسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی؛ جواد جاویدنیا معاون سابق فضای مجازی دادستانی کل کشور؛ سیدعلیرضا آل داوود پژوهشگر فضای مجازی و رسانه از شبکه دو سیما پخش شد.

در بخش حوزه تولید محتوا خلاء های جدی وجود دارد

احسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی فضای مجازی کنونی را یک تکنولوژی نوین ارتباطی دانست و گفت: وسعت نگاه ها به فضای مجازی متفاوت است. امروزه تکنولوژی نوین ارتباطی سال به سال تغییر می یابد و اکنون هر فرد می تواند تولید کننده محتوا و پیام باشد.

وی به بحث تکنیک و تکنولوژیک و محتوا در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: تکنیک در فضای مجازی در حال پیشرفت است که سایر حوزه ها نیز از آن تبعیت داشتند. کشور از لحاظ تکنیک و زیرساخت ها در فضای مجازی تغییرات بسیاری صورت داشته و رجوع مردم به اینترنت فوق العاده زیاد شده است. میزان مصرفی اینترنت کنونی با ۵سال گذشته تحول بسیار شگرفی ایجاد کرده است. حتی مصرف اینترنت در دوران کرونا و قبل از کرونا و نوع سبک زندگی مردم کاملا متفاوت شده است. بنابراین؛ ورود فضای مجازی به تک تک زندگی انسان ها در کشور اثرگذار بوده است.

قاضی زاده همچنین گفت: در حوزه تولید محتوا خلاء های جدی وجود دارد. همچنین در حوزه حکمرانی و قانونگذاری در حوزه فضای مجازی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر ،باید گفت علت برخی تنازعاتی که در سیاست گذاری فضای مجازی در کشور وجود دارد، خلاءهای قانونی است.

وی افزود: در حوزه فضای مجازی باید با مردم صادقانه صحبت کرد و در عین حال نیازمند سیاست مداری و حکمرانی دقیق و درست هستیم.

در حوزه فضای مجازی استقلال نداریم

در ادامه این برنامه، آسوشه معان سابق مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه در مرکز ملی فضای مجازی به عصر فضای مجازی معتقد هستیم گفت: به نظر می رسد که امروز عصر فضای مجازی است و ویژگی هایی که فضای مجازی برای ما به ارمغان می آورد کاهش هزینه ها، افزایش شفافیت در امور و افزایش کیفیت زندگی و رفاه است.

وی افزود: در مرکز ملی فضای مجازی انجام امور روزمره در فضای شبکه ای به مباحث اجتماعی، سیاسی، امنیتی، تکنولوژی و فناورانه، محیط زیست، فرهنگی، اقتصادی و قوانین تقسیم بندی می شود. فضای مجازی همه وجوه زندگی را در بر گرفته است، اگر در کشور ما هنوز این امر محقق نشده، علت آن می تواند عدم تاکیدات و عنایت کشور به این مسئله است. علیرغم اینکه از سال ۹۰مرکز ملی فضای مجازی و شورای عالی فضای مجازی به دستور رهبری ایجاد شده، اما متاسفانه تا امروز آنچنان که باید و شاید به سرانجام نرسیده است.

آسوشه اضافه کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری فضای مجازی وسیله آزادی است، بدین معنا که حاکمیت اعتقاد دارد که فضای مجازی باید در اختیار مردم قرار بگیرد و مردم باید از آن در راستای آزادی استفاده کنند، لیکن این اتفاق نیافتاده و متاسفانه در حوزه فضای مجازی استقلال نداریم.

تنها مشکل کنونی نحوه مدیریت فضای مجازی است

جاویدنیا معاون سابق فضای مجازی دادستانی کل کشور نیز اذعان داشت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص فضای مجازی که فرمودند ابزار باید برای خود ما باشد و با اینکه فضای مجازی به عنوان یکی از ابزارهای مورد نیاز روز بشر می باشد هیچ کس مشکل ندارد و از نظر مبانی عقلی و حاکمیتی هیچ تناقضی در استفاده از فضای مجازی با مبانی عقلی و حاکمیتی ندارد. بنابراین؛ مکلف هستیم که از تمام ابزارهای روز در راستای منافع مردم و کشور استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه هدف از مدیریت فضای مجازی بستن این فضا نیست، گفت: علت وجود چنین جریانی دوگانه سازی و عملیات روانی توسط دشمنان است. هدف دشمن این است که در این فضا بیشترین بهره در جهت منافع خود ببرند و حاکمیت خود را از نظر فکری و فرهنگی به معنای کامل در ایران توسعه بخشند. هر چه این فضای کاربری به سمت و سویی سوق پیدا کند که از خدمات، سخت افزار و نرم افزار بیگانه استفاده بیشتری داشته باشیم، مشابه این است که حاکمیت خود را در این فضا از دست داده ایم.

معاون سابق فضای مجازی دادستانی کل کشور اضافه کرد:  علت تمام این بحث ها و تنازعات این است که متاسفانه بخش های دولتی و برخی از بخش های حاکمیتی یا از آن آگاه نیستند که در این صورت جای تامل دارد و یا اینکه منافع حزبی و جناحی آنها ایجاب می کند که  از این فضا بهره برداری های سیاسی شود و حرف هایی که خود به نوعی خواستار عنوان کردن آن هستند و احساس می کنند که در رسانه های رسمی جامعه از نظر حقوقی جایگاهی ندارد و بیان آن ممکن است مساوی با ارتکاب جرم باشد، از این فضا در این راستا بهره می گیرند و نفع آنها بر این است که این فضا به همین شکل بماند.

جاویدنیا همچنین بیان کرد: برخی از این چشم پوشی ها و کوتاهی ها هدفمند صورت می گیرد و نیات و مقاصدی پشت آن وجود دارد. جدا از اینکه برخی از مواضع نیز در فضای مجازی رها می باشد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری نسبت به شورای عالی فضای مجازی اظهار نارضایتی می کنند، افزود: همه قوا در این شورا وجود دارند، لیکن مشکلات موجود در فضای مجازی را کسی برعهده نمی گیرد.  غیر از بخش تخصصی وزارت ارتباطات که صرفا به بحث منافع اقتصادی و سیاسی دولت و جناح حاکم پرداخته است.

جاویدنیا افزود: مقام معظم رهبری در دو مقطع صحبت از برنامه ریزی کوتاه مدت داشتند لیکن فضا به شکلی پیش رفته است که دستگاه هایی که در این زمینه موظف هستند، به تعبیر مقام معظم رهبری به ول بودن فضای مجازی افتخار می کنند.

در فضای مجازی با ولنگاری عجیبی روبه رو هستیم

آل داوود پژوهشگر فضای مجازی و رسانه نیز در ارتباطی تصویری عنوان کرد: متاسفانه در بحث فضای مجازی با ولنگاری و جریان عجیبی روبه رو هستیم.

وی وضعیت فضای مجازی را به آپارتمان بدون در و پیکر تشبیه کرد و گفت: متاسفانه با شرایطی روبه رو هستیم که فقر سواد رسانه ای در سطح مسئولان مدیران و مردم به شدت دیده می شود.

آل داوود اضافه کرد: ما در محاصره تبلیغاتی دشمن هستیم و باید جوانان این محاصره تبلیغاتی را بشکنند اما از طرفی شاهد فضای غیررقابتی بین سرویس ها و خدمات خارجی با داخلی قرار دادند و اکنون جوان نخبه کشور در حوزه فضای مجازی که در حال طراحی سرویس می باشد، مایوس است.

«غیرمحرمانه» کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه دو سیما به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا عاصم یوسفی و اجرای محمدجعفر خسروی است که جمعه ها ساعت ۱۷:۴۵روی آنتن شبکه دو می‌رود و بازپخش آن شنبه ساعت ١۴:٣٠ پخش خواهد شد.

فارس

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا