اخبار

تلاش هم‌افزای رسانه‌های خارجی برای القای حس ناامنی / نقش کلیدواژه‌ها در التهاب‌آفرینی و تشویش اذهان عمومی

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری، کارشناس سواد رسانه، شانزدهم اسفند در استودیوی سلام تهران حضور پیدا کرد تا با مجری برنامه به گفت‌وگو بنشید. وی در این برنامه از نقش رسانه‌های ضد ایرانی در التهاب‌آفرینی سخن گفت.

نصیری در رابطه با مسمویت دانش‌آموزان گفت: ما با سیل بی‌امان اخبار و اطلاعاتی مواجه هستیم که به این اتفاق ضریب مضاعف و چندبرابری می‌دهند. این اتفاق از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بسیار ناراحت‌کننده است، به طوری که مقام معظم رهبری از واژه جنایت غیرقابل اغماز برای توصیف آن استفاده کردند. اما در هر حال باید با دید آگاهانه‌تری آن را مورد بررسی قرار دهیم.

وی افزود: ما در حوزه مهندسی سیاسی جوامع از طریق رسانه اشاره به این داریم که تغییر قالب ماهوی در حال رخ دادن است. این به معنای اعتبارزدایی از نهاد‌هایی است که مردم به آن‌ها اعتماد دارند. از جمله این نهاد‌ها می‌توان به آموزش و پرورش یا سازمان بهداشت و درمان اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: رسانه‌های خارجی همزمان در حال پیگیری چندین فرایند هستند. یکی از این فرایندها، اعتبارزدایی از نهاد‌های مختلف کشور است که این کار را با استفاده از برخی کلیدواژه‌ها و تکرار آن‌ها انجام می‌دهند. از جمله این کلیدواژه‌ها می‌توان به “سریالی” یا “زنجیره‌ای” یا “گاز سمی” اشاره کرد که موجب بروز نگرانی و دلهره مردم می‌شود.

نصیری اظهار کرد: با اینکه در صحبت‌های مقام معظم رهبری، با شفافیت به برخورد قاطع با عاملان این اتفاق اشاره شده است، ما شاهد تیترهایی از جانب رسانه‌های خارجی هستیم که به انکار مسمویت توسط ایشان پرداخته‌اند. این به وضوح تولید اخبار کذب و دروغ را صرفا جهت القای حس ناامنی به مردم نشان می‌دهد.

وی افزود: ما به وضوح شاهد تلاش هم‌افزای رسانه‌های خاجی برای ایجاد احساس ناامنی مضاعف در بین مردم هستیم. هرچند که بروز نگرانی در خانواده‌ها در رابطه با این موضوع کاملا طبیعی است، اما در عین حال همگی باید از سیاست‌های این رسانه‌ها آگاه باشیم.

وی در آخر گفت: پیوند رسانه‌های داخلی و مسئولین در این موضوع اجتناب ناپذیر است. متاسفانه ما تاکنون شاهد اظهار نظرهای متععد و متکثر از جانب مسئولین بوده‌ایم. این حجم زیاد از اطلاعات و اظهارات که بر اساس فهم فردی هر یک از مسئولین از این اتفاق است، به صورت طبیعی سبب بروز تناقض نیز می‌شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا