اخباردسته‌بندی نشده

تعهد به مخاطب؛ از مهارت‌های یک خبرنگار حرفه‌ای

دبیرکل باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای یونسکو ایران گفت: تشخیص مرز باریک و پر اهمیت میان اطلاع‌رسانی و تعهد به مخاطب از جمله اموری است که اخلاق و حرفه‌ای بودن خبرنگار را می‌طلبد. تبدیل شدن صرف به تریبون مسئولان و فاصله معنادار از مخاطب و عدم انعکاس صدای مردم یکی از نکاتی است که می‌تواند به عنوان چاله یا حفره فعالیت یک خبرنگار مورد اشاره قرار گیرد.

وی افزود: نقشی که امروز به جهت تنوع، تعدد و تکثر انواع رسانه‌ها این امر را با سویه‌های جدیدی مواجهه کرده است و شهروندان نیز از این قشر انتظاری جدی‌تر داشته و معتقدند این گروه باید زبان گویای جامعه و مشکلاتشان باشند. در این شرایط آنچه به‌عنوان چاله‌های حرفه خبرنگاری می‌توانیم مورد اشاره قرار دهیم، اینکه خبرنگار اگر مرز میان اطلاع‌رسانی، تأمین و حفظ بهداشت روانی جامعه را نداند، ممکن است در فرایند اطلاع‌رسانی منجر به مخدوش‌سازی امنیت روانی مخاطب شده و نظم فکری اجتماع را به هم بریزد.

این کارشناس و مدرس سواد رسانه‌ای تصریح کرد: لذا تشخیص مرز باریک و البته پراهمیت میان اطلاع‌رسانی و تعهد به مخاطب از جمله اموری است که اخلاق و حرفه‌ای بودن خبرنگار را می‌طلبد. تبدیل شدن صرف به تریبون مسئولان و فاصله معنادار از مخاطب و عدم انعکاس صدای مردم یکی دیگر از نکاتی است که می‌تواند به عنوان چاله یا حفره فعالیت یک خبرنگار مورد اشاره قرار گیرد.

نصیری تصریح کرد: بی‌توجهی به اخلاق حرفه‌ای و تعهد به این حوزه از سوی رسانه‌ها و خبرنگاران یکی دیگر از حوزه‌هایی است که بی‌توجهی خبرنگار به آنچه در ایران و چه در دنیا، منجر به تخریب مرجعیت رسانه‌ای و افتادن در مسیر انحرافی در حوزه اطلاع‌رسانی و ایفای وظایف خبرنگار و رسانه می‌شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه امروز باید اعلام کنیم ما مرجعیت رسانه‌ای خود را آنچنان که باید و شاید در اختیار نداریم، افزود: رسانه‌های معاند نیز از این موضوع به نفع پیشبرد اهداف خود بهره برده و به این موضوع دامن زده‌اند. مخاطب سویه مغرضانه این دست از رسانه‌ها را مورد توجه قرار نداده و از همان زاویه مورد مهندسی و هجمه قرار می‌گیرد. ما باید برای احیا و بازسازی مرجعیت رسانه‌ای خود اقدام فوری و جدی کنیم، اعتماد مخاطب به رسانه باید به سرعت احیا شده و بازگشت مدیریت افکار عمومی به داخل با جدیت پیگیری شود.

دبیرکل باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای یونسکو ایران در خصوص سواد رسانه‌ای نیز گفت: همواره سه قشر مورد تأکید برای آموزش سواد رسانه‌ای هستند؛ مردم، رسانه‌ها و مسئولان. رسانه هم خود باید دارای سواد رسانه‌ای باشد و هم نسبت به تولید محتواهایی که منجر به ارتقای سواد رسانه‌ای جامعه می‌شود اقدام کند.

نصیری یادآورشد: رسانه‌ای که خود این دانش و مهارت جدید را نداشته باشد قاعدتاً دغدغه ارتقای آن در سطح جامعه و حتی مسئولان را نیز نخواهد داشت. جامعه بی‌‌سواد رسانه‌ای در سه ساحت مورد اشاره به راحتی تحت‌تأثیر انواع محتواهای مهندسی شده قرار گرفته و هم شایعات را می‌پذیرد و هم نشر می‌دهد آموزش و فراگیری عمومی سواد رسانه‌ای در عصر جامعه شبکه‌ای نکته‌ای است که جامعه را در برابر حملات هدفمند رسانه‌ای واکسینه می‌کند.انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا