اخبارمصاحبه

بی‌توجهی به شبکه‌ملی‌اطلاعات؛ خیانتی غیرقابل بخشش

🎯بازخوانی مطالبه‌ای چندین ساله

💠ما به شبکه ملی اطلاعات نیاز فوری داریم. داشتن شبکه ملی اطلاعات هم نیازمند داشتن مدیران با دغدغه و دارای نگاه بلندمدت است؛ مدیرانی که مقطعی و موردی، فکر نکرده و تصمیم نگیرند. حوادث این چند روز نشان داد ما همواره در پی علاج واقعه بعد از وقوع هستیم تا قبل از آن.

💠تجربه کشورهای دیگر در این زمینه نشان می‌دهد که نباید به مساله شبکه ملی اطلاعات، اینترنت ملی، تقویت پیام‌رسان‌های داخلی و موتورهای جستجوی بومی نگاه سلیقه‌ای داشت. ما با نداشتن شبکه ملی اطلاعات به قدرتمند شدن سایر کشورها در برابر خودمان از طریق دسترسی بدون قید و شرطشان به اطلاعات ایرانی‌ها از طریق اینترنت جهانی کمک کرده‌ایم.

✅آنچه ما در کشورمان با نام #شبکه_ملی_اطلاعات می‌شناسیم در دنیا عناوین دیگری همچون #شبکه_ملی_پهن‌باند (NBN) یا #شبکه_دولت_الکترونیکی شناخته می‌شود.

✅در سال ۱۹۹۳ دولت #کانادا طرحی را برای افزایش توسعه باند پهن و میزان اتصال شهروندان پایه‌ریزی کرد. #کره_‌جنوبی در اواخر دهه ۹۰ طراحی شبکه پهن باند را با سرعت ۲ مگابایت بر ثانیه برای هر فرد آغاز کرد. دولت #سوئد در سال ۱۹۹۹ سیاست توسعه شبکه های فیبر (باندپهن) را اجرایی کرد. دولت #آلمان نیز در سال ۱۹۹۹ طرح « D21باند پهن» را برای حمایت و گسترش جامعه اطلاعاتی، به اجرا درآورد. دولت #فرانسه نیز در سال ۲۰۰۱ راهبرد ملی با عنوان «پهن‌باند برای همه» را توسعه داد که تمرکز آن بر گسترش باند پهن در نواحی روستایی بود. #چین، #برزیل، #انگلیس، #هلند، #استرالیا، #هند، #کویت، #قطر و این اواخر #عربستان_سعودی و #روسیه نیز شبکه‌هایی مشابه ایجاد کرده‌اند.

💠شکل گیری شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ملی خلاف رویه عملکرد جهانی نیست بلکه دقیقا حرکت در مسیری است که کشورهای پیشرو جهان مانند کره جنوبی، چین، روسیه، استرالیا و … در آن قرار دارند.

💠بازخوانی اهداف راهبردی شبکه ملی اطلاعات
isna.ir/news/96061408317

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا