مقالات

بشیر حسینیِ؛ «نقد» یا «ترور شخصیت»!؟

«عصر جدید» که چندی است بر روی آنتن شبکه سه رفته، از همان ابتدا موافقان و مخالفان خاص خود را داشت. جدای از برنامه، داوران و عملکردشان که یکی از نقش آفرینان موثر این مسابقه هستند نیز مورد توجه و گاها نقد مخاطبان و کارشناسان قرار گرفتند که تا این مرحله، روالی لازم برای یک برنامه تلویزیونی محسوب می شود اما در این میان تمرکز بیش از اندازه و غیر معقول بر روی یکی از داوران، نشانه هایی از رویکردی فراتر از نقد دارد.

ابتدا برای آگاهی از اینکه این رویکرد در کدام دسته از سه تعریف نقد، تخریب و ترور شخصیت و شایعه قرار می گیرد، نگاهی به تعاریف این سه مفهوم خواهیم داشت.

#ترور_شخصیت شامل اشاعه موارد گمراه‌کننده و اغراق‌آمیز یا دستکاری در حقایق به جهت ارائه تصویر نادرست از فرد مورد هدف است. ترور شخصیت نوعی از افترا است که می‌تواند علاوه بر فرد، خانواده و اطرافیان او را نیز شامل شود. در این روش افرادی که منافع فرد یا گروهی دیگر را به خطر انداخته‌اند، به قصد منزوی شدن و بدنام ساختن، توسط آنان مورد حمله قرار می‌گیرند. رفتار یک فرد یا افرادی خاص که چون برای دستیابی به هدف های مشخص یا گروهی خود قادر به استفاده از روشهای صحیح نیستند و نمی توانند منابع خود را به شیوه ای درست ، معقول و پذیرفته شده و مطابق با معیارهای اخلاقی به دست آورند، می کوشند با اعمال قدرت و براساس ترس و حذف روانی فرد یا افراد دیگر به مقصود خود برسند .

#نقد را می‌توان جدا کردنِ «سَره از ناسَره» و شناختن خوبی‌ها و بدی‌های یک چیز، تعریف کرد. در اصطلاح، نقد به مفهوم داوری و قضاوت دوجانبه در مورد یک گزاره‌ است. نقد به یک اثر کمک می‌کند که آن اثر، اعتبار یابد.

#شایعه انتشار محتوایی است که ردی در واقعیت ندارد و مخاطب آن را دهان به دهان نقل می ‏کند و گاه بر آن می ‏افزاید. دو شرط «اهمیت» و «ابهام» قانون اصلی شایعه هستند.
📍
بدون پیش داوری تیتر برخی از اخبار و محتواهای تولید شده درباره دکتر #سید_بشیر_حسینی که به بهانه داوری وی در برنامه عصر جدید در فضای مجازی منتشر شده است را مروری خواهیم کرد.
.
📍داور مسابقه عصر جدید کیست؟ سید بشیر حسینی دانش آموخته دانشگاه امام صادق و یکی از نزدیکان فروغی مدیر شبکه سه.

📍با سیدبشیر حسینی داور برنامه عصر جدید بیشتر آشنا شوید❗️
یک امام صادقی، رفیق فروغی شبکه ۳، آماده برای پست گرفتن در #صداوسیمای_دروغ

📍‏بشیر حسینی، استاد دانشگاه امام صادق با تغییر قیافه عجیب داور برنامه عصر جدید!

بر اساس تعریف نقد، هیچ یک از این عناوین دارای ویژگی نقد نیستند و بیشتر ذیل تعریف ترور و تخریب شخصیت قرار می گیرند. در این هجمه رد پایی از بررسی عملکرد این داور در برنامه و شیوه ارائه نظر وی دیده نمی شود و بیشتر با رگه هایی از شایعه و حاشیه سازی مواجه هستیم. در عین حال ورود به حریم شخصی این داور نشان می دهد هدف، اساسا نقد نیست.

📍و اما ویدئویی با این عنوان: رابطه جنسی و فوتبال در نظر #بشیرحسینی داور برنامه عصر جدید

در توضیح این مورد آخر که بیش از همه در حال نشر در فضای مجازی است باید گفت ویدئوی مذکور تقطیع گفت و گوی چند ساعته یک تلویزیون اینترنتی با دکتر حسینی است که در این برنامه ردپای فوتبال در تمام شئون زندگی و نقد این رویه مورد بحث قرار گرفته است که بخشی از اظهارات مخصوصا بخشی که مورد توجه تقظیع کنندگان قرار گرفته، برگرفته از کتاب «روانکاوی فرهنگ عامه» نوشته بری ریچاردز است که در آن موضوع اصلی نحوه‌ی کاربرد نظریه‌ی روانکاوی برای تحلیل زندگی روزمره و جلوه‌های فرهنگ عامّه در مطالعات فرهنگی است و در آن کوشیده می‌شود به سؤالاتی از جمله اینکه چرا فوتبال تا به این حد پُرطرفدار است؟ بپردازد. با مطالعه کتاب مذکور درخواهید یافت تقطیع کنندگان ماهیت اصلی اظهارات را به عکس آنچه روح حاکم بر نوشتار و گفتار بوده است، تبدیل کردند.

البته آنچه نباید از نظر دور داشت این است که تعداد پیام های تولیدی محدود اما میزان بازنشر آنها گسترده بوده است و این یعنی اینکه افراد اندکی با نیت و هدف مشخصی نسبت به تولید محتوا اقدام کردند و جمع کثیری در دام شایعه افتاده و موضوعات را در قالب سواد رسانه ای مورد توجه قرار ندادند.

سواد رسانه ای در تلاش است به ما بگوید در مواجهه با پیام های رسانه ای به این نکات توجه کنیم:
🔹چرا یک پیام ارسال می شود؟( تعدد انتشار یک پیام مشخص باید حتما سوال برانگیز باشد) ، 🔹چه فرد یا افرادی این پیام و پیام ها را ارسال کردند؟🔹 ،چرا این فرد؟ چرا به این شکل؟ چرا این محتوا و …..، 🔹قبل و بعد این ویدئو چه بوده است؟،🔹 چگونه ادعاهای مطرح شده در یک پیام را می توان راستی آزمایی کرد؟ و ذینفعان دخیل در این شایعه چه کسانی هستند و از این فضا چه افراد یا جر🔹یاناتی سود می برند؟

معصومه نصیری ـ قائم مقام انجمن سواد رسانه ای ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا