مصاحبه

باید از ابزار دشمن علیه خودش استفاده کرد

قائم مقام انجمن سواد رسانه ای ایران معتقد است در چهل سال گذشته علی رغم فراز و فرودها، توسعه رسانه ای قابل قبولی در کشور صورت گرفته است و امید است در ادامه شاهد گسترش رسانه های مفید، موثر و امیدبخش باشیم؛ رسانه هایی که به مدد افزایش سواد رسانه ای مخاطبان، ناگزیر به ارتقاء خود باشند.
معصومه نصیری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه درباره دستاوردهای رسانه ای کشور طی چهل سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، اظهار کرد: آنچه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه رسانه رخ داد، تحولات سخت افزاری و نرم افزاری این حوزه بوده است. تعدد و تکثر رسانه ها چه به لحاظ شکلی و چه به لحاظ محتوایی و موضوعی، ارتقاء تجهیزات رسانه ای به گونه ای که در حال حاضر قابل رقابت و در برخی موارد حتی جلوتر از برخی کشورهاست و تربیت نیروی رسانه ای موثر و دارای دانش از جمله مواردی است که نمی توان نادیده گرفت.
این فعال رسانه ای تاکید کرد: در کنار این پیشرفت، عقلانیت حاکم بر رسانه ها و وفاق بر سر منافع ملی و حفظ آن سبب شد این ابزار در برهه های زمانی مختلف و در بزنگاه های حساس، در بسیج سرمایه های اجتماعی و عبور از گردنه های سخت انقلاب، نقش آفرینی مثال زدنی داشته باشد؛ جنگ تحمیلی، بحران های اقتصادی و سیاسی متعددی که کشور با آن درگیر بوده و هست و …. به مدد رسانه ها به عنوان چشمان بینای مردم و بازوان پرتوان کشور، مدیریت شده است.
وی خاطرنشان کرد: البته رسانه های نوظهور که در راستای غلبه یک ایدئولوژی خاص به دنیا فعالیت می کنند، بر نوع فعالیت رسانه های ما تاثیر گذاشته اند. شبکه های اجتماعی در شکل های مختلف با انتشار اخبار بد و تلخ سبب تغییر رویکرد بخشی از رسانه های کشور شده اند و رسانه ها برای جا نماندن از جریان تحمیلی تولید محتوای منفی و از دست ندادن مخاطب، با سرعت بیشتری اقدام به انعکاس اخباری می کنند که منجر به ایجاد یاس و ناامیدی می شود.
این مدرس سواد رسانه ای گفت: در این برهه از زمان که از یک سو شاهد جنگ رسانه ای علیه کشور هستیم و از یک سو جریان رسانه ای فاقد استراتژی مدون جهت مقابله با این جنگ رسانه ای است، سواد رسانه ای می تواند مخاطب را در برابر انواع تولیدات رسانه ای توانمند سازد.
نصیری با اشاره به سیر تطور رسانه ای در کشور دوران ابتدای انقلاب را دوران آزادی بی قید و شرط رسانه ها عنوان کرد که هر فرد هم می توانست رسانه ای داشته باشد و گفت: رسانه به مروز پس از دوران جنگ تحمیلی در خدمت توسعه و سازندگی قرار گرفت و در دوره ای به توسعه سیاسی یاری رساند. در عین حال باید تاکید کرد دوره ای نبوده است که جریانات مختلف فاقد رسانه بوده باشند. البته این مساله فراز و فرود داشته است اما در همه این ۴۰ سال اکثریت جریان ها دارای رسانه بوده اند گاهی کمتر و گاهی بیشتر.
وی در بیان نقاط ضعف و قوت رسانه ها در این چهل سال تاکید کرد: قطعا موارد قابل طرح در این زمینه کم نیستند اما شاید بتوان پاشنه آشیل رسانه در کشور را ضعف در جریان سازی موثر دانست. البته امروزه شبکه های اجتماعی به عنوان گونه ای از رسانه که به جهت ویژگی های ذاتی بسیار تاثیرگذار هستند، بهترین ابزار جهت ایجاد جریان به نفع کشور هستند. رسانه و مردم هوشمند باید بتوانند از ابزار ساخت دشمن علیه خودش استفاده کنند. باید در این زمینه برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.
قائم مقام انجمن سواد رسانه ای افزود: جریان سازی از آنجا دارای اهمیت ویژه است که امروز جنگ، جنگ روایت هاست. کسانی پیروز این میدان هستند که بتوانند روایتشان را غالب کنند و این غلبه به مدد تدوین استراتژی رسانه ای و در پی آن جریان سازی رسانه ای محقق خواهد شد.
نصیری در پایان گفت: سواد رسانه ای به ما کمک می کند ما ابزار ساخت دشمن را بر علیه خودش استفاده کنیم. ما شاید سازنده رسانه ها نباشیم اما قطعا می توانیم در چگونه استفاده کردن از آن موثر باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا