اخبار

ایستادگی در برابر قرائت‌های رسمی عامل ایجاد اجتماعات ناسازگار

نصیری در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: یکی از ویژگی هایی که باعث شکل گیری اجتماعات ناسازگار می‌شود ایستادگی در برابر قرائت‌های رسمی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر معصومه نصیری، معاون باشگاه رسانه ای مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه ای یونسکو ایران و پژوهشگر حوزه ارتباطات با حضور در برنامه «ساعت بیست و چهار و یک دقیقه» در مورد علوم شناختی، اجتماعی شدن های ناسازگار ساز گفت: نمونه این اجتماعات ناسازگار را در جریان واکسیناسیون که وقتی واکسن نبود می گفتند واکسن بزنیم و اکنون که واکسن هست می گویند نزنیم می توان دید.

وی افزود: این پروسه براساس اهداف مشخص، تفاهم و انعطاف پذیری و درگیر کردن با منافع اشخاص مختلف جامعه و با آگاهی کامل در مورد محیطی که در آن خلق معنا می کند و رمز گشایی انجام می شود و در واقع می توان گفت برای اکثریت افراد این کلونی وارونگی اتفاق افتاده است.

نصیری اظهار داشت: اجتماعات ناسازگار یا سازگار توجه ویژه ای به پرسونای خاص و مخاطب دارد و در ایجاد آن براساس سنجش، علاقه و ذائقه، مهندسی پیام را به مهندسی محتوا ولو ساده، زرد و دم دستی انجام می دهد و می تواند تمام ساختارهایی که ما فکر می کنیم ریشه ای هستند را با خودش همراه کند.

معاون باشگاه رسانه ای مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه ای یونسکو ایران گفت: فضای رسانه فضای اجتماعی کردن افراد است و هر چقدر که بکارد برداشت ما از این زمین خواهد بود.

*** ترغیب افکار عمومی عامل ساخت اجتماعات ناسازگار

وی افزود: در حوزه شناختی آن چیزی که باعث شکل گیری این کلونی ها و اجتماعات ناسازگار می شود ولو حول یک معنای ساخته شده بحث ترغیب و تاثیرات و میزان، شدت، تاثیر و ترغیبی است که در افکار عمومی ایجاد می کند.

پژوهشگر حوزه ارتباطات اظهار داشت: ذیل کلونی قرار گرفتن به معنای ماندگاری نیست و هر لحظه می توان کلونی را ترک کرد و به کلونی که جذاب تر، ناسازگارتر باشد و ضد قالب اجتماع حرکت می کند پیوست.

نصیری ادامه داد: رسانه ابزار فراگیری است که در ساحت های مختلف کارکرد و نقش آفرینی دارد و می تواند هویت هایی را بسازد که در نقطه قله باشند وافراد با رویکردهای مختلف ذیل آن قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: اکثر اجتماعات ناسازگار و افرادی که ذیل آن قرار می گیرند و تبدیل به اجتماعی شدن های ناسازگار در ذیل قدرت های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی می شوند، حول یک محوری به نام به رسمیت نشناختن هویت های موجود در جامعه جمع می شوند.

معاون باشگاه رسانه ای مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه ای یونسکو ایران ادامه داد: در این مرحله بر اساس نقش آفرینی رسانه فرد آنچه که در گذشته بوده و هویتی که داشته را به سبب سرخوردگی ها یا بال و پر دادن به هویت های هم عرض و نادیده گرفته شده اش تکذیب می کند که این مهم می تواند در حوزه رسانه خطرناک تر باشد.

*** افراد طرد شده بیشتر میل به قرار گرفتن در بین ناهنجاران جامعه دارند

نصیری با تاکید بر اهمیت بحث هویت و اینکه موضوع مهم در گروه هایی مختلف در جامعه خصوصا آنهایی که ذیل یک ناهنجاری یا یک رفتار خارج از هنجار قرار می گیرند مبحث هویت است بیان داشت: وقتی تئوری های ناهنجاری های شناختی را بررسی می کنیم می بینیم افرادی که طرد شده اند، نادیده گرفته شده اند، تحقیر شده اند میل به قرار گرفتن در بین ناهنجاران جامعه را بهتر و بیشتر پیدا می کنند. بنابراین یا هویتی که در گذشته داشته اند را تکذیب می کنند یا می پیوندند به هویت های جدیدی که رسانه برایشان ساخته است.

پژوهشگر حوزه ارتباطات اظهار داشت: بحث هویت نکته مهمی در ساختار کشور ماست و بسیاری از افراد به جهت دستکاری هویت و به رسمیت شناخته نشدن هویت شان بروز و ظهور شخصیتی دارند که بروز و ظهور آنها دردسرآفرین است و می تواند مقاومت های ذهن را از بین ببرد و در شرایطی قرار بگیرد که متاثر از واگیری های هیجانی رفتارهایی را انجام دهد، که آن رفتارها برای او برچسب هایی را به ارمغان آورد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا