اخبار

اولین کرسی آزاداندیشی باشگاه پژوهشگران سواد رسانه ای برگزار شد

نخستین کرسی آزاد اندیشی باشگاه پژوهشگران سواد رسانه ای هفتم اسفند ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی باشگاه سواد رسانه ای، محمدصادق باطنی در ابتدای این نشست با بیان اینکه باشگاه پژوهشگران سواد رسانه ای جهت ورود جدی به حوزه پژوهش فعالیت خود را آغاز کرده است که دکتر معصومه نصیری مسوولیت باشگاه را برعهده دارند، اظهار کرد: در جلسات مقدماتی تصمیم بر آن شد که جلسات باشگاه در قالب کرسی های آزاداندیشی برگزار شود.
وی با بیان اینکه نسل هزاره سوم جامعه هدف جدی باشگاه پژوهشگران سواد رسانه ای است، گفت: نخستین جلسه باشگاه را هم با عنایت به این مهم به ارائه مقاله یک نسل هزاره سومی اختصاص دادیم.
بر اساس این گزارش، مقاله پژوهش شده این نشست با عنوان «اثرات منفی رسانه های دیجیتال بر سلامت جسمی کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۸ سال» توسط دانش آموز پایه دوازدهم متوسطه دوم خانم زهرا زنجانی ارائه شد که یافته های آن چاقی، تغییر در بینایی و شنوایی کودک و نوجوان را سه فاکتور تحول فیزیکی در استفاده بدون رژیم مصرف از رسانه های دیجیتال عنوان کرده بود.

پس از ارائه این مقاله، محمدصادق باطنی و معصومه نصیری به عنوان داوران این نشست به نقد، بررسی و پرسش و پاسخ درباره پژوهش ذکر شده پرداختند.
دکتر باطنی با اشاره به اینکه در عصر امروز و در لایه سطحی و بیرونی، دیجیتال مدیا به نوعی در حال تحمیل خود به انسان ها است و فیزیک انسان ها در استفاده از رسانه ها در حال تغییر است و در لایه عمیق تر، شیوه شناخت و رفتار و ابزارهای شناختی انسان مورد توجه است.

دکتر معصومه نصیری با اشاره به اینکه ضرورت انجام پژوهش هایی که منجر به ارائه مدل های اتخاذ رژیم مصرف رسانه ای شود، احساس می شود، خاطرنشان کرد: باید تمام تلاش برای تربیت رسانه ای از سنین کودکی باشد که در این زمینه عقب هستیم.
وی تاکید کرد: آموزش مهارتهای تفکری به کودکان، آنها را در نوجوانی و جوانی به افرادی توانمند در برابر همه پدیده های زندگی خصوصا رسانه ها تبدیل خواهد کرد که هدف ما در باشگاه پژوهشگران سواد رسانه ای هم تولید دانشی برگرفته از پژوهش های داخلی و بازتعریف برخی مفاهیم در این زمینه خواهد بود.

مفهوم «انسان همان انسان است» به عنوان محوری مهم در بحث، گفت و گو و پرسش و پاسخ تعاملی مورد بررسی قرار گرفت و عنوان شد اگر انسان همان انسان است چگونه رسانه بر این مفهوم تاثیرگذار خواهد بود.
در پایان نخستین کرسی آزاداندیشی باشگاه پژوهشگران سواد رسانه ای از زهرا زنجانی تقدیر و تشکر شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا