اخبار

افغانستانِ طالبانی از دریچه بیگ دیتا

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری ـ کارشناس و تحلیلگر رسانه نوشت: خاورمیانه همواره قلمروی بروز و ظهور حوادثی است که آن را در صدر توجهات افکار عمومی قرار می‌دهد، یک روز عراق، یک روز لبنان، یک روز سوریه و حالا در همسایگی ما افغانستان بعد از یک دوره ورود، نفوذ و اشغال توسط آمریکا و حمایت‌های حباب گونه آن، تحت سلطه کامل طلبان قرار گرفته است؛ طالبانی که ماهیتا گروهی افراطی است اما به‌ظاهر بنای به‌روزرسانی خود را دارد اما کمتر کسی در این کشور و دنیا این ادعا را در میان‌مدت و بلندمدت قابل تحقق و شدنی می‌داند.

کاربران ایرانی در قبال «افغانستانِ در سیطره طالبان» بی‌تفاوت نبوده‌اند و اکثرا خواهان حفظ استقلال این کشور و تسهیم قدرت میان گروه‌های مختلف و برقراری صلح و امنیت عمومی برای مردم مظلوم افغانستان هستند.

رصد دیتاک نشان می‌دهد توییتری‌ها بیشتر سویه انتقادی نسبت به سلطه طالبان بر افغانستان داشته‌اند که نتیجه این کنشگری. ۴۶۲٫۱ هزار توییت، ۲۸۶٫۱ هزار ریتوییت و ۳٫۲ میلیون لایک بوده است. هشتگ های #طالبان، #افغانستان، #احمد_شاه_مسعود و #ایران با مجموع ۸۸٫۰۱۱ هزار مورد به‌کارگیری، پرکاربردترین هشتگ های پیرامون این موضوع در توییتر بوده‌اند.

پرلایک و پربازنشرترین محتوای توییتر در این باره مربوط به توییت سه دختر افغان که خواهان حق حیات هستند و زندگی زیر پرچم طالبان را نمی‌پذیرند، بوده است که مجموعا ۴۴۹۶ ریتوییت، ۸۲۴۰۰ لایک و حدود ۲ هزار کامنت را به خود اختصاص داده است.

کاربران در بستر اینستاگرام حواشی مربوط به حضور طالبان در افغانستان و بازخوانی تاریخی این گروه را مورد توجه قرار داده‌اند. غلبه در فضای اینستاگرام پرداختن به روحیه خشونت‌طلبی و افراطی‌گری طالبان بوده است. ۲۵٫۴ هزار پست، ۲۵٫۴ میلیون لایک و ۱۰ میلیون کامنت نشانگر درگیر شدن افکار عمومی ایران با موضوع تسلط طالبان در افغانستان دارد. خبر صفحه من و تو به نقل از اسکای نیوز مبنی بر اینکه «طالبان یک زن را به دلیل کیفیت پایین آشپزی برای جنگجویانش به آتش کشید» با ۳۵۷/۸۲۲ لایک، پرتوجه ترین مطلب این بستر بوده است.

اما در بستر تلگرام اخبار بعد از تسلط طالبان بیشتر مورد توجه کاربران بوده است. ۱۷۴٫۵ هزار پست و ۷۸۲٫۴ میلیون بازدید محصول این پیگیری و کنشگری بوده است که عکس‌ها بیشترین محتوای مورد توجه قرار گرفته کاربران در این بستر بوده‌اند.

دو خبر «وضعیت جنگ‌زدگان افغانستانی در مرز ایران» با ۲۸۶ هزار بازدید و منتشر شده در صفحه خبر فوری و «تصویر سرنشینان هواپیمای آمریکایی بعد از خروج از فرودگاه کابل» با ۳۸۶ هزار بازدید و منتشر شده در کانال گیزمیز نشان از اهمیت رخدادهای پس از تسلط این گروه بر افغانستان بوده است.

وضعیت امروز افغانستان را می شود از چند زاویه مورد بررسی قرار داد؛ اول اینکه پیوند وضعیت یک جامعه با نگاهی غیر خودی، در نهایت سبب تن دادن به شرایطی خواهد شد که مذمت جهانی و داخلی آن کشور را به دنبال دارد. دوم اینکه امروز نگاه به افکارعمومی موید این نکته است که رویکردهای عمومی ممکن است مسیری متفاوت با جهت رویکرد سیاسی و حتی ژئوپلیتیک غالب و حاکم داشته باشد و تداوم هر اقتداری نیاز به همراهی عمومی دارد. تغییر ماهیت اگر توان اقناع اکثریت را نداشته باشد، محکوم به ناآرامی و شکست خواهد بود.

و در نهایت اینکه واقعیت طالبان آنچه بود و آنچه هست و واقعیت امروز افغانستانِ طالبانی، نیاز به واکاوی به دور از بازنمایی های منفی، گاها خنثی و مثبت موجود دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا