اخبار

استعفای شبانه معاون وزیر بهداشت؛ واکنش کاربران فضای مجازی چه بود؟

🔹 (https://s17.picofile.com/file/8414786418/%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87.JPG)درست شبی که قرار است از فردایش محدودیت‌های جدید کرونایی به مدت دو هفته اعمال شود، معاون وزیر بهداشت با انتشار شبانه نامه‌ای ضمن طرح این ادعا و اتهام که مدیریت وزیر بهداشت عامل تلفات بالای کرونا در ایران است، استعفا می‌دهد. استعفایی که در ادامه با کناره گیری نوبخت معاون دیگر وزارت بهداشت نیز همراه شد. البته ادعای این دو معاون وزیر روز قبل از آن نیز توسط محمود احمدی‌نژاد مطرح شده بود؛ گزاره‌هایی که طی ماه‌های اخیر نیز بارها از سوی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور مطرح شد و آن‌ها در یک خط رسانه‌ای ثابت سعی در القای کم کاری تعمدی و ناتوانی مدیریتی در کنترل کرونا به مخاطبان را داشتند و دارند.

🔹اما در میانه نبرد با کرونا آیا افکار عمومی واقعا این استعفاها را با هدف اعتراض به سوء‌مدیریت و نگرانی برای مردم می‌دانند یا موضوع ابعاد دیگری دارد که لباس مردم‌دوستی به تن کرده است؟

📊نگاهی به پربازنشرترین و پرلایک‌ترین محتواهای توئیتر در خصوص این موضوع نشان می‌دهد مخاطبان درگیر با این محتوا، ادله معاون وزیر را باورپذیر ندانسته‌اند.
توئیت با این محتوا که «درباره استعفای معاون وزیر بهداشت، طرح دعوای طب سنتی و طب مدرن سرکاریه. ماجرا اینه که معاون مستعفی مدافع نظریه «ایمنی گله ای» بود که مدتی همین ایده رو به روحانی هم القا کرد و نزدیک بود ملت رو به فنا بده. بعد هم بزرگوار ما رو موش آزمایشگاهی کرد و حالا که گندش دراومده، در رفت!» با ۲۳۵ ریتوئیت پربازنشرترین محتوا طی چند ساعت گذشته از استعفای معاون وزیری است که البته برخی منابع خبری نیز گفته‌اند پیش از استعفا عزل شده بوده است.

🔹توئیت علی‌حسین قاضی‌زاده با این محتوا که «”مدیریت بسیار غلط وزیر بهداشت و رجزخوانی های بی اساس برای واکسنی که وجود ندارد” ؛ این را اپوزیسیون برانداز آنسوی آب نگفته است. اینها سخنان رضا ملک زاده معاون وزارت بهداشت است که دقایقی پیش با استعفا، مدیریت وزیر بهداشت را عامل تلفات بالای کرونا در ایران اعلام کرد.» با ۱۸۵۴ لایک پرلایک‌ترین محتوای کمتر از ۱۲ ساعت گذشته است.

🔹طبق رصد دیتاک (https://t.me/DataaKcom) کاربران با ۲٫۱ هزار توئیت، ۱٫۴ ریتوئیت و ۱۴٫۳ هزار لایک و با هشتگ‌های #کرونا، #طب_سنتی، #استعفا، #ملک_زاده و #وزارت_بهداشت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

🔹در تلگرام اما خبر این استعفا را بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. ۱٫۴ هزار پست بعد از انتشار نامه استعفا و ۶٫۶ میلیون بازدید و مورد توجه قرار دادن متن نامه در خبر فوری با ۱۷۲۶۵۲ بازدید، در کنار این روایت که مخالفت معاون وزیر بهداشت با طب سنتی یکی از دلایل جدی این استعفا بوده و عده‌ای نیز این استعفا را فرافکنی برای فرار از پاسخگویی دانسته‌اند، واکنش کانال‌های تلگرامی بوده است.

🔹از ابتدای پاندمی کرونا گروه‌هایی سعی در تضادآفرینی، تردیدآفرینی و ایجاد ابهامات جدی درباره توانایی مسئولان حوزه بهداشت و درمان در حفاظت از جان شهروندان داشته‌اند. استعفای معاون وزیر بهداشت که در ادامه توسط برخی چهره‌های سیاسی در قالب توصیه به وزیر برای استعفایش دنبال شد، فارغ از تنازعات درونی که به هر دلیلی ممکن است جریان داشته باشد، بازی با امنیت روانی مردمی است که این روزها متاثر از کرونا و شرایط اقتصادی و … حال خوبی را تجربه نمی‌کنند. نمی‌توان با استدلال حمایت از مردم استعفا داد اما امنیت روانی مردم را نادیده گرفت. کمک به کاهش تاب‌آوری اجتماعی این روزها توسط هر فرد و نهاد و مقامی پذیرفته نیست.

✍️ (https://s17.picofile.com/file/8414786418/%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87.JPG)معصومه نصیری؛ کارشناس رسانه

#دیتاریپورت #دیتاپولیتیک

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا