اخبار

ارتقای ۶ رتبه‌ای ایران در شاخص‌های امنیت سایبری

جایگاه ایران در ارزیابی شاخص‌های جهانی امنیت سایبری با شناسایی نقاط قوت و توانمندی‌های سایبری و ارائه مستندات فنی و مدیریتی توسط سازمان فناوری اطلاعات، شش رتبه ارتقاء یافت.

به گزارش عصر هوشمندی، وقتی صحبت از ‫امنیت سایبری می‌شود، پیش‌بینی تهدیدات به جای واکنش مقابل آنها دارای اهمیت بالاتری است. در یک چشم‌انداز کلی، تهدیدات به‌طور مداوم در حال تغییر و تحول است، وصله کردن رخنه‌ها و یا انجام به‌روزرسانی‌ها در مقابل تهدیدات دیروز، دیگر کافی نیست. سال جدیدی و به‌همراه آن تهدیدهای جدیدی، به ویژه در دنیای امنیت سایبری، در انتظار ماست.

ابزارها و بسترهایی از جمله ایمیل، که استفاده زیادی داشته و به صورت گسترده کاربران با آن سر و کار دارند، از جهتی دیگر به‌معنای افزایش ریسک و آسیب‌پذیری برای تیم‌های امنیتی است. صرف‌نظر از اینکه تمهیدات امنیتی در این بستر انجام شده باشد، تهدیداتی همچون باج‌افزار، فیشینگ یا حملات هدفمند به پلتفرم‌های محبوب مورد توجه هستند و محافظت از سیستم‌ها و داده‌های کاربران و سازمان‌ها کاری است که متخصصان حوزه امنیت باید روی آن متمرکز شوند.

در راستای انجام ماموریت محوله به سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌عنوان نماینده وزارت ارتباطات در همکاری‌های مشترک بین‌المللی با مجامع جهانی نظیر اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) ، این سازمان توانست با انجام تحقیقات میدانی و بررسی‌های کارشناسی، ضمن شناسایی نقاط قوت و توانمندی‌های سایبری کشور و ارائه مستندات فنی و مدیریتی، جایگاه کشور را در ارزیابی شاخص‌های جهانی امنیت سایبری (GCI)، شش رتبه ارتقاء دهد.

این سنجه‌های ارزیابی متشکل از پنچ رکن قانونی، فنی، ظرفیت‌سازی، سازمانی و تعاملاتی و ۲۰ شاخص اصلی و بیش از ۸۰ سوال است که مراتب در پرسشنامه‌ای طراحی شده‌اند و کشورها طی دوره‌های زمانی مشخص ضمن پاسخ‌گویی به سوالات، ملزم به ارائه مستندات و شواهد فنی نیز هستند.

موفقیت به‌دست آمده در حالی است که در سال‌های اخیر علاوه بر پیچیده‌تر شدن ساختار حملات، نرخ تهدیدات و حملات سایبری نیز رشد فزاینده‌ای داشته و مهاجمین سایبری تلاش فراوانی برای ایجاد اختلال و فعالیت‌های خرابکارانه در فضای سایبری کشور به‌کار بسته بودند.

ایران در شرایط مقابله با محدودیت‌ها و مدیریت ویروس همه‌گیر کرونا و تاثیراتی که این پاندمی بر پیکره نیروی انسانی کشور داشته، با ارتقاء یک رتبه در سطح منطقه و شش رتبه در بین کل کشورهای جهان موفق شده تا با اخذ جایگاه ۵۴ در بین ۱۹۴ کشور سنجه‌های توسعه مدیریت امنیت اطلاعات را در فضای سایبر بهبود ببخشد تا از این راه، نرخ آسیب و خسارات احتمالی در مواجهه با تهدیدات و حملات سایبری را تعدیل کنند.

سازمان فناوری اطلاعات ایران با مشارکت فعال در مجامع بین‌المللی توانسته با اصلاح و بهبود مسیر حرکت سایبری منطبق با استانداردها، به‌روش‌ها و تکنیک‌های این حوزه، گام‌های راهبردی موثری را در جهت امن‌سازی بیشتر فضای تولید و تبادل اطلاعات بردارد و در بین کشورها جایگاهی مناسب را به‌خود اختصاص دهد. تداوم این موفقیت و بهبود این جایگاه، نیازمند همکاری همه‌جانبه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی و عزم قاطع ملی در رعایت ملاحظات و الزامات امنیت سایبری و توجه به دستورالعمل و استانداردهای فنی و مدیریتی حوزه امنیت سایبری در سطح کل کشور است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا