اخبار

آیا سیگنال واقعا به حریم خصوصی احترام می گذارد؟

✍️معصومه نصیری

بعد از اماواگرها درباره واتس اپ و طرح مباحثی درباره اینکه اطلاعات کاربران با فیس بوک و شرکت‌های تابعه آن به اشتراک گذاشته خواهد شد و علی‌رغم اینکه واتس اپ اعلام کرد این اقدام به معنای دسترسی به حریم خصوصی شهروندان نیست، موجی رسانه‌ای سیگنال را امن اعلام کرد و در کلیپ‌های تولیدی گفته شد این پیام‌رسان فقط به شماره تماس شما دسترسی دارد ولاغیر!

در بیان امنیت این پیام‌رسان عنوان شد سیگنال اجازه گرفتن اسکرین شات از صفحه چت را نمی‌دهد و این پیام‌رسان به هیچ بخشی از دستگاه شما دسترسی نخواهد خواست.

اما بررسی نشان می‌دهد هم می‌توان از صفحه چت‌های شخصی اسکرین شات گرفت و هم از شما اجازه دسترسی به شماره مخاطبانتان و البته پیامک‌هایتان را می‌خواهد خواست و هم به‌مرور اجازه دسترسی به گالری عکس، دوربین و ویدئو، میکروفون و … را هم خواهد خواست و از این حیث فرقی با سایر پیام‌رسان‌های ندارد.

البته پیش ازاین هم ایسنا به نقل از وب‌سایت هکرنیوز عنوان کرده بود پژوهشگران فعال در حوزه امنیت سایبری اعلام کرده‌اند که آسیب‌پذیری جدیدی را در پلت‌فرم پیام‌رسان سیگنال یافته‌اند که می‌تواند کاربران بسیاری را با مشکلات امنیتی مواجه کند. به‌تازگی گزارش‌هایی منتشرشده که آسیب‌پذیری و حفره‌های امنیتی کشف‌شده در پلتفرم سیگنال، اطلاعات شخصی کاربران و حریم خصوصی آن‌ها را به‌شدت تهدید کرده و این امکان را به هکرها و مجرمان سایبری می‌دهد تا از راه دور  توسط این ضعف و روزنه‌های امنیتی به اطلاعات موردنظرشان دسترسی داشته و بتوانند آن‌ها را سرقت کنند.

به نظر می‌رسد بیش از اینکه بحث امن بودن یا نبودن پیام‌رسان‌ها مطرح باشد، فصل کوچاندن مخاطبان فرا رسیده است. مخاطبانی که با پوسته امنیت و امکانات بیشتر از این پیام‌رسان به پیام‌رسانی دیگر کوچ داده می‌شوند با این تصور که شرایط بهتری در انتظارشان است.

نکته:

امنیت در فضای مجازی یک توهم است. چیزی به نام امنیت در فضایی که اساسا طراحی و ساخته شده است تا خروجی مشخصی را سبب شود، معنا ندارد. زندان سراسر بین  جرمی بنتام اشاره دارد به زندانی که زندانیانش از برجی مرکزی تحت نظر بوده و متصدیِ نامرئیِ آن برج با چشمان هشیارش آن‌ها را می‌بیند ولی کسی او را نمی‌بیند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا