اخبار

آیا اسکرین‌شات سند محسوب می‌شود؟

✴️عواقب انتشار #اسکرین_شات

اسکرین‌شات‌ گرفتن به‌خودیِ‌خود خلاف نیست، بلکه انتشار آن با اهداف سوء خلاف است و مجازات دارد.

🌀مطابق قانون، افشای اطلاعات‌ِ خصوصی، جرم است. قانون‌ مجازات‌ اسلامی، صراحتاً در مادۀ ٧۴۵ (مادۀ ١۶ قانون جرائم ‌رایانه‌ای) افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را #جزای‌_نقدی و تا دو سال #حبس در نظر گرفته است. البته اسرار خصوصی در قانون ایران به‌صورت مشخص تعریف نشده‌اند و صرفاً در مادۀ ٨ قانون (احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی) نامه‌ها، عکس‌ها، نوشته‌ها و فیلم‌های خصوصی را از مصادیق بارز آن دانسته‌اند.

🌀 #تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی شود، خواه تهدیدکننده به این واسطه تقاضای مال به قصد اخاذی کرده یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که براساس مادۀ ۶۶٩ قانون‌ مجازات ‌اسلامی تا هفتاد‌وچهار ضربه ‌#شلاق یا تا دو سال #حبس برای آن در نظر گرفته ‌شده ‌است.

🌀بنابراین همین‌ که کسی شما را #تهدید به افشای #اطلاعات_خصوصی (شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و…) کرده باشد، حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد (که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌شود)، ارتکاب جرم تهدید از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.

❓❓اما سوالی که پیش می آید این است که آیا اسکرین‌شات #سند محسوب می‌شود؟
برخلاف تصور عموم مردم که فکر می‌کنند مطالب در تلگرام، ایمیل یا دیگر شبکه‌های اجتماعی به عنوان دلیل در دادگاه یا دادسرا قبول نمی‌شود، قانون کاملا این ادله را قبول کرده و درصورتی که شخصی در تلگرام یا ایمیل یا دیگر شبکه‌های اجتماعی یا حتی با پیامک برای شما مزاحمت ایجاد کند تمام این محتواها از شما و علیه و به ضرر شخص مرتکب به عنوان دلیل قابل قبول است.
البته نه دلیل #مستقل بلکه به عنوان یک #نشانه که به علم قاضی کمک می‌کند زیرا اسکرین شات را می‌شود فتوشاب و تحریف کرد. منظور از تحریف یعنی اینکه قسمتی از حرف‌هایی که به ضرر شخصی و احتمالا باعث مجرم شناخته شدن و محکوم شدنش می‌شود را اسکرین بگیرید و قسمتی دیگر را حذف کنید حال که ممکن است اگر اسکرین کامل گرفته شده باشد شخص محکوم نشود یا حداقل به مجازات کمتر و آسان تری توسط دادگاه محکوم شود دراینجا کارشناسان حوزه فناوری مخصوص اینکار در دادگاه‌ها یا دادسراها با بررسی‌های مخصوص خود به صحت و درستی یا فتوشاپ یا تحریف شدن اسکرین می‌پردازند.

#حقوق_مخاطب
#حریم_خصوصی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا