اخبار

آزادی بیان به سبک چشم آبی؛ توهین به اسلام آزاد، انکار هولوکاست ممنوع!

در حالی کشورهای غربی توهین به مقدسات را جزو آزادی بیان شهروندانشان می‌دانند که در همین کشورها انکار هولوکاست ممنوع است و با منکران آن برخورد می‌شود.

به گزارش عصر هوشمندی، مجله فرانسوی «شارلی ابدو» روز سه‌شنبه در شماره جدیدش بار دیگر کاریکاتورهای جسارت‌آمیز خود علیه پیامبر عظیم الشأن اسلام را منتشر کرد.

در شماره جدید «شارلی ابدو» کاریکاتوری جسارت‌آمیز که ژان کابو از پیامبر(ص) کشیده بود نیز کنار کاریکاتورهای دیگر روی جلد مجله منتشر شده است.

پیش از این و در سال ۲۰۱۵ اقدام جسارت‌آمیز روزنامه فرانسوی علیه پیامبر اکرم(ص) موجی از خشم و نفرت را میان مسلمانان جهان برانگیخته بود و مسلمانان با تظاهرات در نقاط مختلف جهان این اقدام را محکوم کرده بودند، همچنین به‌دلیل انتشار این تصاویر جسارت‌آمیز، دفتر مجله شارلی ابدو هدف حمله قرار گرفت و ژان کابو کاریکاتوریست هتاک به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام(ص) و ۱۱ نفر دیگر کشته شدند.

اما سؤال اینجا است؛ چرا فرانسه کشور پیشرو در توهین به مقدسات دینی است؟ در اصل باید دانست که توهین به مقدسات در فرانسه جزء حق آزادی بیان است. ملت فرانسه که زاده شورش علیه کلیسا و تاج‌وتخت سلطنتی است، از دیرزمانی به این طرف تحریک و بی‌احترامی، و با آن آزادی کفرگویی را به‌عنوان بخشی از هویت انقلابی خود گرامی می‌دارد. سنت دیرینه تمسخر یکسان و بدون شرم انسان‌ها و خدایان در فرانسه ریشه عمیق دارد.

همچنین فرانسه به‌عنوان اولین کشور در اروپا کفرگویی و اهانت به مقدسات را رسماً از سال ۱۸۸۱ و عملاً پس از انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ دیگر جرم نمی‌پندارد.

انکار هولوکاست ممنوع، توهین به مقدسات آزاد!

این در حالیست که در سال ۱۹۷۲، به‌منظور مبارزه علیه نژادپرستی در فرانسه، قانونی در رابطه با جرایمی مثل اهانت، افترا و تحریک به نفرت، خشونت و یا تبعیض وضع گردید، اما عملاً برای توهین‌کنندگان به مقدسات دینی پیگرد قانونی در نظر گرفته نمی‌شود ولی به‌عوض در این کشور از سال ۱۹۹۰ به این طرف انکار هولوکاست یک عمل غیرقانونی محسوب می‌شود.

پس از جسارت نشریه شارلی ابدو به ساحت مقدس پیامبر اسلام در سال ۲۰۱۵ و حمله به دفتر این نشریه، تا دو میلیون نفر و رهبران چند کشور در غرب در دفاع از به‌اصطلاح آزادی بیان راهپیمایی کردند و بدون اینکه توهین به مقدسات را محکوم کنند فریاد زدند: «من شارلی هستم!»

شب گذشته نیز «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه این اقدام موهن نشریه فرانسوی را محکوم نکرد.

ماکرون ضمن مخالفت با محکوم کردن اقدام موهن نشریه فکاهی شارلی ابدو گفت: در جایگاهی نیستم که بتوانم علیه تصمیم نشریه برای انتشار کاریکاتورها حکم صادر کنم.

رئیس جمهور فرانسه این اقدام توهین‌آمیز را به مسئله آزادی بیان و عقیده ربط داد و افزود: کشورم از آزادی بیان و عقاید برخوردار است، اما در عین حال شهروندان فرانسوی باید به یکدیگر احترام بگزارند و از پرداختن به «گفت‎وگوی نفرت‌انگیز» اجتناب ورزند.

ماکرون پیش از این نیز از یک دختر فرانسوی هتاک به دین اسلام دفاع کرده بود. با وجود اینکه یکی از وزرای آن زمان فرانسه معتقد بود این دختر مرتکب «اهانت به دین» شده است، اما امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور از این نوجوان به‌شدت دفاع و بر حق مردم فرانسه برای «کفرگویی، انتقاد از دین و ترسیم کاریکاتور در پیوند با دین» تأکید کرد.

قرآن‌سوزی در اروپا

اهانت به مقدسات در غرب تنها به کشور فرانسه اختصاص ندارد بلکه در سال‌های اخیر چندین مورد اهانت به کتاب مقدس مسلمانان در اروپا را شاهد بوده‌ایم.

اوایل روز جمعه ۷ شهریور بود که یک گروه از جریان راست افراطی در سوئد یک جلد قرآن کریم را به آتش کشیدند که به‌دنبال آن و بی‌حرمتی و جسارت نسبت به قرآن شهر مالمو در این کشور را ناآرام کرد. شهر مالمو در جنوب سوئد در این روز صحنه درگیری میان معترضان به سوزاندن یک جلد قرآن و نیروهای پلیس بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا