اخبار

چگونه تــوان رسـانـه‌ای ما هدر می‌رود؟

به گزارش عصر هوشمندی، معصومه نصیری_ کارشناس رسانه نوشته است: مهمترین موضوع در تولید و پردازش رسانه‌ای، مسأله شناسی، تشخیص موضوع اساسی از موضوعات فرعی و چینش ساختار حاکم بر محتواست. اگر در این نقطه اشتباه کنیم، باید به بازی خوردن‌های مکرر رسانه‌ای تن دهیم. در صورت عدم اصلاح این رویه بشدت قابل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی خواهیم بود و این یعنی یک روز با ساسی مانکن، یک روز با تغییر جنسیت یک هنرپیشه و یک روز هم با اظهارات یک سخنران، همه توانمان به مسیری برده می‌شود که البته گاها مهم هستند اما اساسی نیستند.

 

ما با این‌گونه از کنشگری در زمین روایت‌هایی که برایمان ساخته شده‌اند، بازی می‌کنیم و مشغول به موضوعاتی که قطعا درجه اول اهمیت را ندارند خواهیم شد. ایرادش چیست؟ دیگر فرصت و توان روایت سازی نداریم. همان نکته‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند «در #جنگ_نرم #عکس‌العملی رفتار نکنید البته باید پاسخ دشمن را داد اما همیشه مانند #شطرنج‌بازی_ماهر یک‌قدم از دشمن جلو باشید و #کنشی عمل کنید.»

 

نکته دیگر اینکه این سرگرم شدگی رسانه‌ای باهدف بازخورد گیری، عادی‌سازی، از بین قبح و زشتی برخی امور، تکرار و خنثی‌سازی افکار عمومی است. مثلاً طرح گزاره «تغییر جنسیت» با یک خبر که تکذیب می‌شود، سبب طرح این موضوع به‌عنوان یک گزینه که تا دیروز کسی به آن‌ فکر نمی‌کرد، می‌شود.

 

ما کجای این بازی هستیم؟ ما کمک کردیم این موضوع با ضریب چند برابر و در قالب نفی و رد با توان رسانه‌ای دلسوزان داخلی، دیده و شنیده شود درحالی‌که هدفمان نشر یک خبر ساده بوده، یا یک داده‌کاوی ساده!

 

پرت سازی حواس و توان رسانه‌ها، مسئولان و مردم، یکی از رویکردهای دشمن در جنگ نرم است.

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا